Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Samsunlu kadınlar: Komisyonu da raporunu da tanımıyoruz

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformlu kadınlar, hükümetin Boşanmayı Araştırma Komisyonu'nun yayınladığı rapora karşı eylem düzenledi. Grup adına açıklama yapan Duygu Kasar, ''Haklarımızdan vazgeçmiyoruz, komisyonu da raporunu da tanımıyoruz'' dedi.

Samsunlu kadınlar: Komisyonu da raporunu da tanımıyoruz

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformlu kadınlar, TBMM'de kurulan Boşanmayı Araştırma Komisyonu'nun geçtiğimiz günlerde yayınladığı rapora karşı İstiklal Caddesi üzerinde eylem düzenledi. Komisyonu da raporunu da tanımadıklarını ifade eden grup sözcüsü Duygu Kasar, ''Şiddeti besleyen, tecavüzcünün katilin önüne siper olmak için yarışan bu yetkililer, çocuk istismarlarını bile aklamanın peşinde'' ifadelerini kullandı.

O RAPOR ÇAĞ DIŞI

Komisyon raporunun baştan sona çağ dışı olduğunu kaydeden Kasar, ''Rapora göre, cinsel şiddete uğrayan kadın ve istismara uğrayan çocuklar, tecavüzcüleriyle evlendirilebilecek. Bu sayede hem cinsel şiddet ceza almayacak hem de cinsel şiddet ve cinsel şiddet uygulayan, evlilik kurumu altında aklanacak. Kadına şiddet 'Özel alan' olarak görülecek, şiddet ve boşanmada arabuluculuk getirecek, boşanma zorlaştırılacak. Kadına koruma verilmesi için şiddetin belgesi istenecek ve ilahiyat mezunları aile danışmanı yapılacak. Yolunu şaşırmış bu kurumlar karşısında elbette susmayacak ve sinmeyeceğiz. Yaşam hakkımızı ve çocuklarımızın güvenli yaşam hakkını bu işlevini yitirmiş kurumlara emanet etmeyeceğiz. Cinsel şiddeti ve çocuk istismarlarını aklamanıza izin vermeyeceğiz. Haklarımızdan vazgeçmiyoruz. Komisyonu da raporunu da tanımıyoruz. Bu ülkede kadınların, gençlerin, çocukların iyiliği için çalışan bir bakanlık yok. Biz varız. Evde, işyerinde, sokakta, okulda her yerde kadını ve çocuğu yok sayan uygulamalara karşı direceğiz'' diye konuştu.

Zerrin SOMUNCUEN ÇOK OKUNANLAR

Yeniler göreve hazır

1 Yeniler göreve hazır

Avantajı kullanalım kazanan biz olalım

2 Avantajı kullanalım kazanan biz olalım

Samsunda karı-koca sobadan zehirlenerek öldü

3 Samsun'da karı-koca sobadan zehirlenerek öldü

Samsunda opera sanatçısına silahlı saldırı

4 Samsun'da opera sanatçısına silahlı saldırı

Hasret sona ersin

5 Hasret sona ersin

Parkta oturan opera sanatçısı silahlı saldırıya uğradı

6 Parkta oturan opera sanatçısı silahlı saldırıya uğradı

Samsunlu öğrenciler birinciliklerini kutladılar

7 Samsunlu öğrenciler birinciliklerini kutladılar

Lovelette kahkaha tufanı

8 Lovelet'te kahkaha tufanı

Zonguldakta amatör maçta tekme tokat kavga

9 Zonguldak'ta amatör maçta tekme tokat kavga

Fındıkta kayıp 290 milyon dolar

10 Fındıkta kayıp  290 milyon dolar


SIRADAKİ HABER