HaberlerSamsunlu kadınlar: Komisyonu da raporunu da tanımıyoruz

Samsunlu kadınlar: Komisyonu da raporunu da tanımıyoruz

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformlu kadınlar, hükümetin Boşanmayı Araştırma Komisyonu'nun yayınladığı rapora karşı eylem düzenledi. Grup adına açıklama yapan Duygu Kasar, ''Haklarımızdan vazgeçmiyoruz, komisyonu da raporunu da tanımıyoruz'' dedi.

Samsunlu kadınlar: Komisyonu da raporunu da tanımıyoruz

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformlu kadınlar, TBMM'de kurulan Boşanmayı Araştırma Komisyonu'nun geçtiğimiz günlerde yayınladığı rapora karşı İstiklal Caddesi üzerinde eylem düzenledi. Komisyonu da raporunu da tanımadıklarını ifade eden grup sözcüsü Duygu Kasar, ''Şiddeti besleyen, tecavüzcünün katilin önüne siper olmak için yarışan bu yetkililer, çocuk istismarlarını bile aklamanın peşinde'' ifadelerini kullandı.

O RAPOR ÇAĞ DIŞI

Komisyon raporunun baştan sona çağ dışı olduğunu kaydeden Kasar, ''Rapora göre, cinsel şiddete uğrayan kadın ve istismara uğrayan çocuklar, tecavüzcüleriyle evlendirilebilecek. Bu sayede hem cinsel şiddet ceza almayacak hem de cinsel şiddet ve cinsel şiddet uygulayan, evlilik kurumu altında aklanacak. Kadına şiddet 'Özel alan' olarak görülecek, şiddet ve boşanmada arabuluculuk getirecek, boşanma zorlaştırılacak. Kadına koruma verilmesi için şiddetin belgesi istenecek ve ilahiyat mezunları aile danışmanı yapılacak. Yolunu şaşırmış bu kurumlar karşısında elbette susmayacak ve sinmeyeceğiz. Yaşam hakkımızı ve çocuklarımızın güvenli yaşam hakkını bu işlevini yitirmiş kurumlara emanet etmeyeceğiz. Cinsel şiddeti ve çocuk istismarlarını aklamanıza izin vermeyeceğiz. Haklarımızdan vazgeçmiyoruz. Komisyonu da raporunu da tanımıyoruz. Bu ülkede kadınların, gençlerin, çocukların iyiliği için çalışan bir bakanlık yok. Biz varız. Evde, işyerinde, sokakta, okulda her yerde kadını ve çocuğu yok sayan uygulamalara karşı direceğiz'' diye konuştu.

Zerrin SOMUNCU

SIRADAKİ HABER
}