Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Terörden kaçan kız öğrenci TEOG birincisi oldu!

Sokağa çıkma yasağının sürdüğü Mardin'in Nusaybin ilçesinden Diyarbakır'ın Bismil ilçesine göç etmek durumunda kalan Süheyla Dilek, Temel Öğretimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavında, tüm soruları doğru yanıtlayarak, Türkiye birincileri arasına girdi.

Terörden kaçan kız öğrenci TEOG birincisi oldu!

Terör, Nusaybinli Süheyla Dilek’in azmini yenemedi. 120 bin nüfuslu ilçede kazılan hendek, kurulan barikat ve tuzaklanan el yapımı patlayıcılar yüzünden sokağa çıkma yasağı ilan edilmesiyle birlikte ilçedeki diğer aileler gibi Dilek ailesi de göç etmek durumunda kaldı.

Ailenin bir kısmı Şırnak’ın Silopi, bir kısmı da Diyarbakır’ın Bismil ilçesindeki yakınlarının yanına yerleşti. Bismil’de ablasının yanına yerleşen ve göç nedeniyle büyük zorluklar yaşayan Dilek, 2. döneminin başında Fatih Ortaokulu'na kaydını yaptırdı. Bir taraftan ailesinden ve arkadaşlarından, diğer taraftan ise okulundan ayrılmanın üzüntüsünü yaşayan Dilek, derslerine azimle çalışarak, tüm yaşadıklarına rağmen büyük bir başarı elde etti. Girdiği TEOG sınavında soruların tamamına doğru yanıt veren Dilek, adını Türkiye birincileri arasına yazdırdı. 

Başarısını Bismil İlçe Milli Eğitim Müdürü Aydın Ak ile paylaşan Süheyla Dilek, kendisine yardımcı olan herkese teşekkür etti. Olayların sona ermesinin ardından ilçesine dönerek, eski öğretmenleri ve arkadaşlarıyla bir araya gelmeyi istediğini anlatan Dilek, eğitimlerinin engellenmemesini istedi.

“BAŞARI ÖYKÜSÜNÜN KAHRAMANI OLDU”

İlçe Milli Eğitim Müdürü Ak ise Dilek’in tüm öğrencilere model olacağını belirterek, tüm öğrencilerin kendilerine ders çıkaracağı bir hikaye olarak olaya baktığını söyledi. Dilek’in bahanelerin ve dezavantajların bile üstesinden nasıl gelineceğini anlatan bir başarı öyküsünün kahramanı olduğunu vurgulayan Ak, “Mardin’in Nusaybin ilçesinde ailesiyle mütevazi bir yaşam sürdürürken, yaşam çok olağan bir şekilde devam ederken, bir anda Süheyla ve ailesi için çok olumsuz bir seyir alıyor. Ülkemizin bazı il ve ilçelerinde yaşanan terör olayları Süheyla Dilek’in yaşadığı ilçeye yani Nusaybin’e de yansıdı. Hatta yaşanan olaylarda evleri zarar görüp, oturulmayacak düzeye gelince ilçeyi terk etmek zorunda kalıyorlar. Süheyla Dilek, buna rağmen, girmiş olduğu TEOG sınavında tüm soruları doğru cevaplayarak, Bismil’in gururu, Türkiye 1’incisi olmuştur” dedi.EN ÇOK OKUNANLAR

Otopsi için morga kaldırılan ceset domuz leşi çıktı

1 Otopsi için morga kaldırılan ceset domuz leşi çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkel ile görüştü

2 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkel ile görüştü

Murgulda iş makinesi devrildi 1 ölü

3 Murgul'da iş makinesi devrildi: 1 ölü

Bursada iki araç çarpıştı 1 ölü 5 yaralı

4 Bursa'da iki araç çarpıştı: 1 ölü 5 yaralı

Başbakan Yıldırım, görevden ayrılacak HSYK üyelerini kabul etti

5 Başbakan Yıldırım, görevden ayrılacak HSYK üyelerini kabul etti

Tırın dorsesindeki tren rayı otomobili kağıt gibi kesti

6 Tır'ın dorsesindeki tren rayı otomobili kağıt gibi kesti

Günü birlik tatil dönüşü kaza 2 ölü

7 Günü birlik tatil dönüşü kaza: 2 ölü

FETÖcüleri taşıyan cezaevi aracı kaza yaptı

8 FETÖ'cüleri taşıyan cezaevi aracı kaza yaptı

Eskişehirde tüp patlaması 2 yaralı

9 Eskişehir'de tüp patlaması: 2 yaralı

Suriyeli ressamdan anlamlı tablo

10 Suriyeli ressamdan anlamlı tablo


SIRADAKİ HABER