Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Samsun OMÜ'den Prof. Dr. Böke: Uyuşturucu zihni karıştırıyor

OMÜ Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Böke, sentetik uyuşturucuların insan beynini karıştırdığı için, kullanan kişilerin nerede olduğunu ve ne yaptığını bilemediğini söyledi

Samsun OMÜ'den Prof. Dr. Böke: Uyuşturucu zihni karıştırıyor

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Böke, son zamanlarda uyuşturucu kullanan ve sokakta kendinden geçen gençlerin artmasının üzücü olduğunu belirterek, "Bu görüntüler maalesef ülkemizde sık sık görünmeye başlandı. Son olarak Bafra ilçemizde bu tip bir olay görüntülendi. Uyuşturucunun en önemli özelliklerinden biri içildikten hemen sonra zihin karışıklığı yapması. Zihin karışıklığı durumunda kişi nerede olduğunu, ne yaptığını bilmiyor. Bilmediği için de tehlikelere neden olabilir. Bu kişi yüksekten düşebilir, arabanın altına kendini atabilir. Uyuşturucu kullananların, bu durumlara düşmeleri kaçınılmazdır. Bunun için bir kereden bir şey olmaz diyerek uyuşturucuya başlamak gençleri çok zor durumlara bırakabilir" dedi.

MERDİVEN ALTI ÜRETİM
Sentetik uyuşturucuların son yıllarda giderek yaygınlaştığını da söyleyen Prof. Dr. Böke, "Sentetik uyuşturucular dünya da son 10 yılda yaygınlaştı. Sentetik uyuşturucuların en tehlikeli tarafı merdiven altı üretiliyor olmalarıdır. Uyuşturucunun dışında başka maddeler katıldığı için çok ağır zehirlenmelere neden olabiliyor. Bir kereden bir şey olmaz diye başlanıyor. Bütün kötü yolculuklar bir kereden bir şey olmaz ile başlıyor. Uyuşturucu kullanan kişiler tedaviden kaçıyorlar. Uyuşturucunun tedavisi kolay değil ama mümkün. Samsun'da şuanda tedavi olanaklarının yeterliliğinden bahsetmek mümkün değil. Ancak Samsun'da çok yakında yeni Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Merkezi açılacak. Burada büyük bir AMATEM Merkezi, Yoğun Bakımı Ünitesi, Denetimli Serbestlik tedavi birimleriyle birlikte bu açık önemli oranda ortadan kalkacaktır. Fakültemizde de henüz etkin bir madde bağımlılığı tedavisi yapılmıyor. Yönetim ile konuşarak bu konuda ilerlemeye, fakültemizde de uyuşturucu tedavi merkezi oluşturmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

Bayram OKEN ÇOK OKUNANLAR

Galip Öztürke Samsunda coşkulu karşılama

1 Galip Öztürk'e Samsun'da coşkulu karşılama

Galip Öztürkten Samsunda önemli açıklamalar

2 Galip Öztürk'ten Samsun'da önemli açıklamalar

Samsunda zincirleme kaza

3 Samsun'da zincirleme kaza!

Samsunspor maçı internetten televizyona

4 Samsunspor maçı internetten televizyona

Samsunspor Başkanı Tutu İstanbulda

5 Samsunspor Başkanı Tutu İstanbul'da

Samsunda polisin zor anları

6 Samsun'da polisin zor anları

Baba ve kızı fuhuş için çağrı merkezi kurmuş

7 Baba ve kızı 'fuhuş' için çağrı merkezi kurmuş!

FETÖ soruşturmasında açığa alınan 10 kişi göreve iade edildi

8 FETÖ soruşturmasında açığa alınan 10 kişi göreve iade edildi

Samsunspor Teknik Direktörü Özköylü Her puan değerli

9 Samsunspor Teknik Direktörü Özköylü: Her puan değerli

Vahşice öldürülen minik Irmakın cesedi bulundu

10 Vahşice öldürülen minik Irmak'ın cesedi bulundu