Samsun OMÜ'den Prof. Dr. Böke: Uyuşturucu zihni karıştırıyor

OMÜ Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Böke, sentetik uyuşturucuların insan beynini karıştırdığı için, kullanan kişilerin nerede olduğunu ve ne yaptığını bilemediğini söyledi

Samsun OMÜ'den Prof. Dr. Böke: Uyuşturucu zihni karıştırıyor

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Böke, son zamanlarda uyuşturucu kullanan ve sokakta kendinden geçen gençlerin artmasının üzücü olduğunu belirterek, "Bu görüntüler maalesef ülkemizde sık sık görünmeye başlandı. Son olarak Bafra ilçemizde bu tip bir olay görüntülendi. Uyuşturucunun en önemli özelliklerinden biri içildikten hemen sonra zihin karışıklığı yapması. Zihin karışıklığı durumunda kişi nerede olduğunu, ne yaptığını bilmiyor. Bilmediği için de tehlikelere neden olabilir. Bu kişi yüksekten düşebilir, arabanın altına kendini atabilir. Uyuşturucu kullananların, bu durumlara düşmeleri kaçınılmazdır. Bunun için bir kereden bir şey olmaz diyerek uyuşturucuya başlamak gençleri çok zor durumlara bırakabilir" dedi.

MERDİVEN ALTI ÜRETİM
Sentetik uyuşturucuların son yıllarda giderek yaygınlaştığını da söyleyen Prof. Dr. Böke, "Sentetik uyuşturucular dünya da son 10 yılda yaygınlaştı. Sentetik uyuşturucuların en tehlikeli tarafı merdiven altı üretiliyor olmalarıdır. Uyuşturucunun dışında başka maddeler katıldığı için çok ağır zehirlenmelere neden olabiliyor. Bir kereden bir şey olmaz diye başlanıyor. Bütün kötü yolculuklar bir kereden bir şey olmaz ile başlıyor. Uyuşturucu kullanan kişiler tedaviden kaçıyorlar. Uyuşturucunun tedavisi kolay değil ama mümkün. Samsun'da şuanda tedavi olanaklarının yeterliliğinden bahsetmek mümkün değil. Ancak Samsun'da çok yakında yeni Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Merkezi açılacak. Burada büyük bir AMATEM Merkezi, Yoğun Bakımı Ünitesi, Denetimli Serbestlik tedavi birimleriyle birlikte bu açık önemli oranda ortadan kalkacaktır. Fakültemizde de henüz etkin bir madde bağımlılığı tedavisi yapılmıyor. Yönetim ile konuşarak bu konuda ilerlemeye, fakültemizde de uyuşturucu tedavi merkezi oluşturmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

Bayram OKEN ÇOK OKUNANLAR

Yükseklik sınırını hesaplayamadı

1 Yükseklik sınırını hesaplayamadı

Milletvekili İshak Gazel: Türkiye'de güvenlik sıkıntısı yok

2 Milletvekili İshak Gazel: Türkiye'de güvenlik sıkıntısı yok

Trenin çarptığı genç hayatını kaybetti

3 Trenin çarptığı genç hayatını kaybetti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Türkiye'yi yok farz eden Kuzey Irak MGK'da dersini alaca

4 Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Türkiye'yi yok farz eden Kuzey Irak MGK'da dersini alaca

Hisarcıklıoğlu: 'Bu ülkeyi dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına sokacağız'

5 Hisarcıklıoğlu: 'Bu ülkeyi dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına sokacağız'

Otomobile arkadan çarpan motosiklet sürücüsü hayatını kaybetti

6 Otomobile arkadan çarpan motosiklet sürücüsü hayatını kaybetti

Gaziosmanpaşa'da silahlı saldırıya uğrayan polis memuru şehit oldu

7 Gaziosmanpaşa'da silahlı saldırıya uğrayan polis memuru şehit oldu

Gaziosmanpaşa'da polise silahlı saldırı: 1 polis yaralı

8 Gaziosmanpaşa'da polise silahlı saldırı: 1 polis yaralı


SIRADAKİ HABER