HaberlerFındık fiyatlarında kıpırdanma yok

Fındık fiyatlarında kıpırdanma yok

Karadenizli üretici fındık fiyatlarının artmasını beklerken, tam tersi istikamette giden fındık fiyatları, üreticileri düşündürmeye devam ediyor.

Fındık fiyatlarında kıpırdanma yok

Birçok fındık üreticisi, fındık fiyatlarında yaşanan düşüş nedeniyle endişeli olduğunu belirtirken, üreticilere sağlanacak 'Alan bazlı destek ödemesi'nin başlamasının, üreticilere bir nebze olsun nefes aldıracağı ifade ediliyor. 

Geçtiğimiz haftalarda çift haneli rakamlara ulaşan fındık fiyatları, fiyatların çift haneleri görmesinin ardından düşüşe geçmişti. Yaşanan bu düşüşte, emanetteki fındıkların etkili olduğu bilinirken, çift haneleri gören fındık fiyatları nedeniyle birçok üreticinin emanetteki fındığını piyasaya sürdüğü iddia edilmişti. Piyasaya yoğun şekilde giriş yapan fındık nedeniyle fiyatlarda düşüş meydana geldiği belirtirken, yeni sezonla birlikte fiyatların belirli bir seviyeye çıkacağı düşünülüyor. 

SAMSUN FINDIK FİYATLARI

Samsun'daki fındık üreticileri, fındık fiyatlarının 8 ila 8.5 TL arasına kadar düşmesinden dolayı endişeli. Üreticiler, Samsun fındık piyasasının bu denli düşüş yaşamasının nedenini Karadeniz genelinde yaşanan piyasa düşüşüne bağlasa da, birçok üretici de tekel konumunda bulunan fındık merkezlerinin fiyatlar konusunda belirleyici olduğunu ifade ediyor. Samsun fındık fiyatları da, 10 TL'yi görmesinin arından düşüşe geçerek, şuan 8 ila 8.5 TL arasında işlem görüyor. 

ÇARŞAMBA FINDIK FİYATLARI

Karadeniz'de fındık üretiminin yapıldığı ilçelerin başında gelen Çarşamba'da ise, fındık üreticileri bir türlü memnun olmuyor. Üreticilerin temel problemi, emanetteki fındıkların yoğunluğu ve bu fındıkların yeni sezonda piyasaya girmesiyle birlikte yaşanması muhtemel olan fiyat düşüşü olarak gösteriliyor. Çarşamba'da fındık fiyatları hafta başında 8.70 TL ile 8.40 TL'den işlem görse de, Cuma gününe girilirken fiyatların 8.50 TL ile 8.20 TL'lere kadar düştüğü görülüyor. %50 randumanlı kabuklu fındık için geçerli olan bu fiyat, fındığın kalitesine göre bir tık artış gösterebiliyor. 

İŞTE ÇARŞAMBA GÜNCEL FINDIK FİYATLARI 

GİRESUN FINDIK FİYATLARI

Karadeniz'in fındık konusunda en dertli illerinden bir tanesi de Giresun olarak görülüyor. Giresunlu fındık üreticileri, geçen sezon yaşanan emanet fındık sorununun fiyatların düşmesinde temel etken olduğunu ifade ederken, ülke çapında yaşanan ihracat düşüşünün de fındık fiyatlarını etkilediğini ifade ediyor. Birçok üretici, Rusya ile yaşanan uçak düşürme krizi, bölgede yaşanan iç savaşlar nedeniyle Ortadoğu ve Rusya'ya ihracat yapmakta sıkıntı yaşandığını belirtirken, fındık fiyatlarında yaşanan düşünün belirli bir bölümünün bu sıkıntılardan kaynaklandığını ifade ediyor. Giresun fındık fiyatları ise, Karadeniz'deki diğer il ve ilçelere göre bir tık yüksek olarak biliniyor. Fındığın kalitesine göre değişen fiyat aralıklarında satış yapan Giresunlu fındık üreticileri, özellikle son dönemde yaşanan sert düşüş ile büyük bir şok yaşıyor. Geçtiğimiz haftalarda artışa geçen ve 10.50 TL ile 11 TL'ye kadar yaklaşan yüksek randumanlı fındık satışları, günümüzde 8.50 TL'ye kadar düşmüş görünüyor. %50 randumanlı kabuklu fındıkta ise fiyat aralıklarının son derece kötü olduğu ifade ediliyor. Giresun'da tombul fındık ortalama olarak 8.50 TL'den işlem görüyor. Sivri fındık ise 8 TL bandının da altına inerek, 7.50 TL'den işlem görüyor. Kara fındık ise 7.80 TL'den alıcı buluyor. 

İŞTE GİRESUN GÜNCEL FINDIK FİYATLARI

ORDU FINDIK FİYATLARI

Karadeniz bölgesi fındık fiyatlarından bir hayli dertli olsa da, Ordu ve Giresun'daki fındık üreticisinin yoğunluğu, bu iki ilin fiyatlar nedeniyle daha gergin olmasına neden oluyor. Devletin fındık piyasasına müdahale etmesi gerektiğini belirten Ordulu fındık üreticileri, devletin müdahalesinin gelmemesi halinde fındık fiyatlarının tamamen fındık merkezlerinin inisiyatifine bırakılacağını belirtiyor. Fındık merkezlerinin fiyatlardaki düşüş nedeniyle memnun olduğunu iddia eden üreticiler, TMO'nun fındık alımına başlamasını dört gözle bekliyor. Geçtiğimiz dönemde 10 TL'nin üstüne çıkarak üreticiye umut veren Ordu fındık fiyatları, çift rakamların ardından Karadeniz'in genelinde olduğu gibi düşüşe geçti. Son dönemde düşüş daha sert gözlemlenirken, her hafta fiyatların 75 kuruş ile 1 TL kadar düşüş yaşadığı gözlemleniyor. Yaklaşık 1.5 hafta önce 9 TL'den alıcı bulan Ordu fındığı, günümüzde 8.25 TL'den alıcı buluyor. 

İŞTE ORDU GÜNCEL FINDIK FİYATLARI - FİYAT/GRAFİK

DÜZCE FINDIK FİYATLARI 

Karadeniz'de en yoğun fındık üretiminin olduğu şehirlerden bir tanesi olan Düzce'de de fındık fiyatları üreticiyi düşündürmeye devam ediyor. Bir dönem 10 TL'ya yaklaşan fakat 10 TL bandını aşamayan Düzce fındık fiyatları, bölgesel olarak yaşanan düşüşten en fazla etkilenen illerin başında geliyor. Diğer il ve ilçelerdeki fındık fiyatlarına göre bir tık düşük seyreden Düzce fındık fiyatları, günümüzde 8.40 TL ile 8.20 TL arasında işlem görüyor.

İŞTE DÜZCE GÜNCEL FINDIK FİYATLARI

FINDIK ÜRETİCİSİNİN UMUDU ÇİN PAZARI

Fındık üreticisi, Çin pazarına girebilecek olan fındık ile ülke içindeki fındık fiyatlarının da artışa geçeceğini düşünüyor. Geçtiğimiz dönemde Çin'den gelen heyetin, kiraz ithalatına başlaması, fındık üreticilerinin Çin pazarına olan umudunu arttırdı. Birçok üretici, Rusya ile yaşanan gerilimin ardından yeni ve sağlam pazarlar bulunması gerektiğini ifade ederken, Çin'in Türkiye için büyük bir pazar olduğu görüşünde birleşiyor. 

Çin'de özellikle özel bayramlarda yoğun şekilde üretilen fındığın Türkiye'den alınması, iç piyasadaki fındık fiyatlarının bir nebze olsun hareketlenmesine yardımcı olacak deniliyor. Fakat şuan için Çin pazarından herhangi bir fındık hamlesinin gelmediği görülüyor. 

Üreticilere 24 Haziran'da başlayacak denilen 'Alan bazlı destek ödemesi'nin de, 17 Haziran'da ödenmeye başlaması, üreticilerin fiyat noktasında alamadığı verimi, destek ödemesi ile almasını sağlıyor. 

SIRADAKİ HABER
}