Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

50'ye yakın büyükbaş itlaf edildi!

İzmir Ödemiş'in kuzey yamaçlarında bulunan mahallelerdeki büyükbaş hayvanlarda halk arasında çiçek hastalığı olarak bilinen LSD hastalığı görüldü. Hastalık nedeniyle 50'ye yakın büyükbaş hayvan itlaf edildi.

50'ye yakın büyükbaş itlaf edildi!

Kökeninin Afrika’da var olduğu söylenen LSD hastalığının sinekler aracılığı ile özellikle aşısı olmayan büyükbaş hayvanlara bulaştığı ve hayvanları öldürdüğü, diğer hayvanların sağlığını da tehdit ettiği belirtiliyor.

Son yıllarda 'küçük Hollanda' olarak anılan ve hayvancılık merkezlerinden biri olan İzmir Ödemiş’te kuzey yamaçlarda yer alan Zeytinlik, Bucak, Üçkonaklar, Dabbay mahallelerinde 50’ye yakın hayvanın çiçek hastalığından dolayı itlaf edildiği öğrenildi.

"AŞISI OLAN HAYVANLARDA GÖRÜLMÜYOR"

Dün de Zeytinlik Mahallesinde farklı vatandaşlara ait 15 büyükbaş hayvan LSD hastalığından dolayı Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ekipleri denetiminde itlaf edildi.

Konu ile ilgili konuşan Zeytinlik Mahalle Muhtarı Ferit Aynalı, hayvan sahibi olanların bu konuda duyarlı olmasını istedi. Aynalı şunları söyledi:

“Mahallemizde bugün 15 adet hayvan LSD yani halk arasında çiçek hastalığı denilen hastalığa yakalanmasından dolayı müdürlüğümüz denetiminde imha edildi. Mahalleli olarak üzgünüz ancak aşısı olan hayvanlarda bu hastalık görülmezken hayvanına aşı yaptırmayan üreticilerimizin hayvanlarında maalesef bu hastalık görüldü. Bazı üreticilerimiz 'hayvanım hamile' diyor aşı yaptırmıyor. Bu konuda herkesi duyarlılığa davet ediyorum. Konumuz ciddi ve önemlidir. Aşı yaptırmayan arkadaşlarımız, aşı yaptıran arkadaşlarımızın ineklerini de bir nevi tehdit altına sokmuş oluyor. Ayrıca herkes damını sinek ilacı ile dezenfekte etsin. Bakanlık imha edilen hayvanların değerini üreticimize ödeyecek ancak bugün imha edilen hayvanlarımız milli servetimizdir. Umarım bundan sonraki günlerde hastalık yaşanmaz ve üzülmeyiz."EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun Haber Samsunlu şehidin evinde yas var

1 Samsun Haber: Samsunlu şehidin evinde yas var!

Samsunspor Başkanı Tutu Ankarada

2 Samsunspor Başkanı Tutu Ankara'da

Samsunlu şehide son görev

3 Samsunlu şehide son görev!

Samsun Haber Samsunda korkutan kaza Otomobil yan yattı

4 Samsun Haber: Samsun'da korkutan kaza! Otomobil yan yattı

Samsunspor Samsunspor 3 ayrı konudan PFDKya sevk edildi

5 Samsunspor: Samsunspor 3 ayrı konudan PFDK'ya sevk edildi

Samsun Haber Şehidimiz Samsuna uğurlandı

6 Samsun Haber: Şehidimiz Samsun'a uğurlandı

Fındık Fındıkta rekolte savaşları başladı

7 Fındık: Fındıkta rekolte savaşları başladı

Samsun merkezli FETÖ operasyonu 15 gözaltı

8 Samsun merkezli FETÖ operasyonu: 15 gözaltı

Samsunspor 26 sezon sonra en kötü Samsun

9 Samsunspor: 26 sezon sonra en kötü Samsun

Öyle kolay olmadı

10 Öyle kolay olmadı...


SIRADAKİ HABER