50'ye yakın büyükbaş itlaf edildi!

İzmir Ödemiş'in kuzey yamaçlarında bulunan mahallelerdeki büyükbaş hayvanlarda halk arasında çiçek hastalığı olarak bilinen LSD hastalığı görüldü. Hastalık nedeniyle 50'ye yakın büyükbaş hayvan itlaf edildi.

50'ye yakın büyükbaş itlaf edildi!

Kökeninin Afrika’da var olduğu söylenen LSD hastalığının sinekler aracılığı ile özellikle aşısı olmayan büyükbaş hayvanlara bulaştığı ve hayvanları öldürdüğü, diğer hayvanların sağlığını da tehdit ettiği belirtiliyor.

Son yıllarda 'küçük Hollanda' olarak anılan ve hayvancılık merkezlerinden biri olan İzmir Ödemiş’te kuzey yamaçlarda yer alan Zeytinlik, Bucak, Üçkonaklar, Dabbay mahallelerinde 50’ye yakın hayvanın çiçek hastalığından dolayı itlaf edildiği öğrenildi.

"AŞISI OLAN HAYVANLARDA GÖRÜLMÜYOR"

Dün de Zeytinlik Mahallesinde farklı vatandaşlara ait 15 büyükbaş hayvan LSD hastalığından dolayı Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ekipleri denetiminde itlaf edildi.

Konu ile ilgili konuşan Zeytinlik Mahalle Muhtarı Ferit Aynalı, hayvan sahibi olanların bu konuda duyarlı olmasını istedi. Aynalı şunları söyledi:

“Mahallemizde bugün 15 adet hayvan LSD yani halk arasında çiçek hastalığı denilen hastalığa yakalanmasından dolayı müdürlüğümüz denetiminde imha edildi. Mahalleli olarak üzgünüz ancak aşısı olan hayvanlarda bu hastalık görülmezken hayvanına aşı yaptırmayan üreticilerimizin hayvanlarında maalesef bu hastalık görüldü. Bazı üreticilerimiz 'hayvanım hamile' diyor aşı yaptırmıyor. Bu konuda herkesi duyarlılığa davet ediyorum. Konumuz ciddi ve önemlidir. Aşı yaptırmayan arkadaşlarımız, aşı yaptıran arkadaşlarımızın ineklerini de bir nevi tehdit altına sokmuş oluyor. Ayrıca herkes damını sinek ilacı ile dezenfekte etsin. Bakanlık imha edilen hayvanların değerini üreticimize ödeyecek ancak bugün imha edilen hayvanlarımız milli servetimizdir. Umarım bundan sonraki günlerde hastalık yaşanmaz ve üzülmeyiz."EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da polis ekiplerine silahlı saldırı!

1 Samsun'da polis ekiplerine silahlı saldırı!

Samsunspor'da Chibuike sürprizi

2 Samsunspor'da Chibuike sürprizi

Şüphelileri kovalayan polis otosu kaza yaptı, 1 polis yaralı

3 Şüphelileri kovalayan polis otosu kaza yaptı, 1 polis yaralı

Samsunspor Teknik Direktörü Engin İpekoğlu: 'Değişik kadroyla çıktım'

4 Samsunspor Teknik Direktörü Engin İpekoğlu: 'Değişik kadroyla çıktım'

Ameliyat sonrası ilk kez görüntülendi

5 Ameliyat sonrası ilk kez görüntülendi

Başbakan'dan 'asgari ücret' açıklaması

6 Başbakan'dan 'asgari ücret' açıklaması

Yusuf Yazıcı Samsun'da

7 Yusuf Yazıcı Samsun'da

ZMO Samsun Şube Başkanı Hayati Tosun: 'Bu kuruldan hayırlı sonuç çıkmaz'

8 ZMO Samsun Şube Başkanı Hayati Tosun: 'Bu kuruldan hayırlı sonuç çıkmaz'

Ahmet Arıman 23 yaşındaki sevgilisi Kader Kaynak ile evlendi

9 Ahmet Arıman 23 yaşındaki sevgilisi Kader Kaynak ile evlendi

Okul müdürünü katleden öğrenciden kan donduran ifade

10 Okul müdürünü katleden öğrenciden kan donduran ifade


SIRADAKİ HABER