HaberlerDizilerde aileler 3 çocuklu olsun

Dizilerde aileler 3 çocuklu olsun

OMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kezban Çelik, "Siyasi irade nüfusu artırmaya yönelik politikaya geçtiyse o zaman dizilerde, kitaplarda, özellikle reklamlarda ideal aileler 3 çocuklu gösterilmelidir" dedi

Dizilerde aileler 3 çocuklu olsun

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kezban Çelik, reklamlarda ailelerin genellikle iki çocuklu gösterildiğini, bunun nedeninin 1960'lardaki nüfus politikası olduğunu belirtti. Cumhuriyetin başında Türkiye'nin 13 milyon nüfuslu küçük bir ülke olduğuna dikkati çeken Çelik, savaşlardan çıkmış, pek çok kayıp vermiş ülkede nüfus artırıcı politikaların önemsendiğini, bu politikaların 1965'li yıllara kadar devam ettiğini söyledi. 

Çelik, 1965 yılından itibaen nüfusu azaltıcı politikalar uygulanmaya başlandığını, anne ve babanın yerini alması amacıyla çocuk sayısının iki olarak belirlenerek ideal aile olarak bunulduğunu kaydetti.

ÜÇ ÇOCUKT İDEAL AİLE GÖSTERİLMELİ
Doç. Dr. Çelik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "en az üç çocuk" tavsiyesini hatırlatarak, şöyle dedi: "Son zamanlarda siyasi iradenin genel yaklaşımlarından anlayabildiğimiz kadarıyla Türkiye yeniden pronatalist (doğum yanlısı) bir döneme geçmiş gibi gözüküyor. En az üç çocuk tavsiye ediliyor. 1960'lı yıllarda siyasi irade nüfusun artmasını engellemek istiyordu. Bunun için 2 çocuk ideal sayı olarak konulmuştu. Şimdi nüfusun artırılması gerektiği düşünülen bir aşamaya gelinmişse yeni idealin en az 3 çocuk olması gerekiyor. Siyasi irade nüfusu artırmaya yönelik politikaya geçtiyse o zaman dizilerde, kitaplarda, özellikle reklamlarda ideal aileler 3 çocuklu gösterilmelidir. Önemli toplumsal figürlerin, ünlülerin, önemli siyasi figürlerin sunulması, 2 çocuk olan norm anlayışımızın 3 çocuğa dönüştürülmesi gerekiyor. Onun için bu tür uyaranlara ihtiyaç bulunuyor."

 

SIRADAKİ HABER
}