HaberlerSamsun Valiliği'nde 'özel' protokol

Samsun Valiliği'nde 'özel' protokol

Samsun Valiliği'nde, Çarşamba ilçesine yapılacak 'Özel Eğitim Uygulama Merkezi Okulu' ile ilgili protokol imzalandı.

Samsun Valiliği'nde 'özel' protokol

Valilik toplantı salonunda düzenlenen protokol imza törenine Vali İbrahim Şahin, Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar ve İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen katıldı.

Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen protokol imza töreninde yaptığı konuşmasında, “Çarşamba ilçemizde ilkokul ve ortaokul bünyemizde yaklaşık 62 öğrenci ile devam ettiğimiz bir özel eğitim süreci var. Bunu daha modern halde uygulayabilmek için hem özel yetişmiş öğretmenlerimiz, hem de özel öğretim programlarıyla ve mekanlarda daha verimli bir eğitim için belediyemiz ile beraber bir protokol imzalayacağız. Bu eğitim duyarlılığından dolayı Çarşamba Belediyemize çok teşekkür ediyorum. İnşaat edilecek okulumuz 12 derslik ve 6 atölyeden oluşmaktadır. Bu okulumuz sadece 62 öğrenci değil toplam 200 öğrenciye kadar eğitim ve öğretim verebilecek bir okul olacaktır” dedi.

Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar yaptığı konuşmasında, “Biz şehrimiz için, Çarşambamız için çok anlamlı bir protokolün imza töreninde bulunduğumuzun memnuniyetini ifade etmek istiyorum. Bu projeyi ilk gündeme getirdiğimiz tarihten itibaren çok kısa süre içerisinde bu aşamaya getirdik. Bugün de protokolünü imzaladıktan sonra bir yıl gibi çok kısa bir süre içerisinde yapımına başlayıp, inşaatını tamamlayacağız. Bizim bu okulumuz 200 ve 200’ün üzerinde öğrenciye hizmet verecektir. Bu Özel Eğitim Uygulama Merkezi’nin ilimize, ilçemize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

“SAMSUN BİR EĞİTİM ŞEHRİ”

Vali İbrahim Şahin ise, “ ‘Özel eğitim’ adı üzerinde biraz daha özelliği olan özel yetişmiş öğretmenlerin eğittiği ve özel eğitime muhtaç çocukların bir araya getirdiği bir ortamdır. Türkiye’de sosyal devlet olmanın farkına son 10-15 yıl içerisinde varmaya başladık. Bu yıllar içerisinde çok ciddi mesafeler aldık. Samsun olarak da biz hem eğitime, hem de özel eğitime çok ciddi çaba sarf ediyoruz. Özel eğitime muhtaç olan çocukların aileleri eğer kamu görevlileri ise Samsun’a gelmek istiyorlar. Çünkü Samsun’daki, imkanlar çevre illere göre daha iyi, daha gelişmiş durumdadır. Samsun aslında bir eğitim şehridir. Çarşamba ilçemizde bu anlamda kendini öne çıkarmaktadır. Ortaokul ve lise eğitimi sıralamasında Çarşamba ilçemiz çok iyi bir yerdedir. Bu da Çarşamba ilçemizin eğitime ne kadar önem verdiğini göstermektedir. Böyle bir okulun Çarşamba ilçemize yapılması özel eğitime ihtiyaç duyan yavrularımızın burada eğitim almasını sağlayacaktır. Bu atölyelerde onlar için özel çalışmalar yapılacaktır. Bu öğrenciler burada rehabilite edilecek ve topluma kazandırılacaktır. Hatta bu öğrencilerimiz buradan aldıkları eğitim ile evlerini geçindirebilecek bir noktaya gelecektir. Bunun için hepimiz elimizden gelen gayreti gösteriyoruz ve göstereceğiz. Tabi ki, belediyenin bu çabası da takdire şayandır. Huzurlarınıza kendilerine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından, Çarşamba ilçesi Kirazbucağı Mahallesi'nde mülkiyeti Maliye Hazinesine, kullanım hakkı Milli Eğitim Bakanlığı’na ait olan 129 ada 1 parselde kayıtlı olan arsa üzerinde, Çarşamba Belediyesi tarafından yaptırılacak olan toplamda 12 derslikli, 6 atölye ve projesine göre “Özel Eğitim Uygulama Merkezi Okulu” inşaatına ait protokol, Vali İbrahim Şahin, Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen ve Başkan Hüseyin Dündar arasında imzalandı.

SIRADAKİ HABER
}