'Çok satanlar' değil, 'Çok satması gerekenler'...

İzmir'de faaliyet gösteren bir kitapevi, görmeye alışık olduğumuz 'Çok satanlar' bölümü yerine 'Çok satması gerekenler' diye bir bölüm oluşturdu. Kitapevi sahibi Nuray Önoğlu Tavlan, her ay bir yazarın seçtiği 10 kitabın da aynı bölümde yer aldığını belirtti.

'Çok satanlar' değil, 'Çok satması gerekenler'...

İzmir’de 8 aydır faaliyette bulunan Yerdeniz isimli kitapevi, ilginç bir kampanya başlattı. Kitapevlerinde görmeye alışık olduğumuz “Çok satanlar” bölümünün tam tersini uygulayan kitapevi, “Çok satması gerekenler” bölümü oluşturdu. Kitapevi sahibi Nuray Önoğlu Tavlan, sosyal medyada kurucusu olduğu “Okunası kitaplar” sayfasından okuyucuların seçtiği ve eşi Ergun Tavlan ile birlikte seçtikleri kitapları kitapevinde sergiliyor, okuyuculara fikir vermiş oluyor. Nuray Önoğlu Tavlan ve Ergun Tavlan çifti, çok satması gereken kitapların yanı sıra her ay bir yazarın seçtiği 10 kitabı da aynı bölümde sergiliyor.

“ÇOK SATSA İYİ OLACAK KİTAPLAR VAR”

Kampanyanın çıkış hikayesini anlatan Nuray Önoğlu Tavlan, “Biz edebiyat ağırlıklı kitaplar satıyoruz. Açtıktan kısa süre sonra İstanbul’da öykücü Ahmet Büke’nin bir mekanda etkinliği olmuştu. Bir rafa Ahmet Büke’nin kitapları dizilmiş, altına da “En çok satması gereken kitap” yazmışlardı. Bu fikir bize çok cazip geldi ama bir kitap değil de, çok satması gerekenler bölümü yapmayı düşündük. Çünkü çok satanlar var, bir de bize göre çok satsa iyi olacaklar var. Çok satanların daha çok reklamı yapıyor ama bir de hakikaten çok iyi kitaplar var. Okuyanın zihnini açacak, dünyasını zenginleştirecek kitaplar var” dedi.

HER AY BİR YAZARIN SEÇTİKLERİ

Çok satması gereken kitapları, kitap sevdalıları ile birlikte seçen Nuray Önoğlu Tavlan, “Üyesi ve kurucusu olduğum bir okur grubu var sosyal medyada “Okunası kitaplar” diye. Şuanda 48 bine yakın üyesi var. ‘Bir raf yapacak olsaydık, orada çok satması gerekenler diye kitaplar koyacak olsaydık sizce hangi kitaplar bulunmalı?’ diye soru sorduk. 150 kitaplık bir liste oluşturdu. Eşim Ergun Tavlan ile ben de sıkı okurlarız. Bizim seçtiklerimizi de ekledik. Onları dönüşümlü olarak sergiliyoruz. Bir de 5 aydır bir yazarın seçtiklerini sergiliyoruz” diye konuştu.

“OKUMAK HAYAT KURTARIR”

Nuray Önoğlu Tavlan, bölümün kitap satışlarında etkili olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Kişi eğer özellikle bir kitap almaya gelmemişse masadakini görüp fikir olmuş oluyor. Okumak hayat kurtarır. İnsanlara bol bol okumalarını, çocuklarına okuma alışkanlığı kazandıracak şeyler yapmalarını öneriyoruz.”EN ÇOK OKUNANLAR

Gelin adayı Solmaz, +18'lik görüntüler hakkında konuştu

1 Gelin adayı Solmaz, +18'lik görüntüler hakkında konuştu

Samsun'da içkili restoranda cinayet davası

2 Samsun'da içkili restoranda cinayet davası

Samsun'da kayıp Sinem ile ilgili acılı baba konuştu

3 Samsun'da kayıp Sinem ile ilgili acılı baba konuştu

Erkurt Tutu aday değil

4 Erkurt Tutu aday değil

CHP'den SAMULAŞ tepkisi

5 CHP'den SAMULAŞ tepkisi

MÜSİAD Samsun Şube Başkanı Haluk Tan: 'Şu anda söz konusu değil'

6 MÜSİAD Samsun Şube Başkanı Haluk Tan: 'Şu anda söz konusu değil'

Engin İpekoğlu'ndan Gol sorununa esprili yaklaşım...

7 Engin İpekoğlu'ndan Gol sorununa esprili yaklaşım...

İşadamı oğlunu öldürdü

8 İşadamı oğlunu öldürdü

FETÖ'cü hainler bu rezilliği de yaptı! Mide bulandıran olay...

9 FETÖ'cü hainler bu rezilliği de yaptı! Mide bulandıran olay...

Samsun'da FETÖ'nün 'yurt abisi'ne hapis cezası

10 Samsun'da FETÖ'nün 'yurt abisi'ne hapis cezası


SIRADAKİ HABER