İngiltere AB'yi istemiyor!

Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden ayrılması ya da ayrılmaması için yapılan kritik referandumda halk 'AB'ye Hayır' dedi.

İngiltere AB'yi istemiyor!

Son dönemlerde, dünya gündeminin ilk maddesini İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’dan oluşan Birleşik Krallık’ın AB üyeliğinin oylanacağı referandum oluşturuyordu. Birleşik Krallık’ta halk uzun süredir üzerinde çeşitli tartışmaların yapıldığı referandum için dün sandık başına gitti. 4 aylık bir “kal ya da ayrıl” kampanyalarının ardından yapılan İngiltere ve AB için kritik öneme sahip referandumunun ilk sonuçları sabah saatlerinde açıklandı.

Referanduma 30 milyondan fazla seçmen katıldı. Ülkenin kaderini belirleyen referandumda “AB’ye Hayır” diyenler yüzde 52 olurken, “Evet” diyenler ise yüzde 48’de kaldı. Sonuçlarla birlikte, İngiliz para birimi Sterlin, dolar karşısında 1985’den bu yana en düşük seviyesine indi. Sonuçların ardından İngiliz para birimi yüzde 3’lük ani düşüş yaşadı. İngiltere Bankası’nın duruma müdahale edebileceği aktarıldı.Diğer yandan İngiltere’nin başkenti Londra’nın, yüzde 60 evet oyu ile AB’de kalma taraftarı olduğu belirtildi.

Her ne kadar seçmen sandık başına giderek “AB’ye Hayır” dese de Birleşik Krallık’ı AB’den ayrılması yönünde bazı belirsizlikler bekliyor. Referandumdan “AB’den ayrıl” yönünde çıkmasına rağmen bu durum hemen gerçekleşmeyecek. “AB’den ayrıl” kararının alınmasının ardından Lizbon Anlaşması’nın 50. maddesince belirlenen yasal süreç başlayacak. Başbakan halkı AB’den çıkılması konusunda bilgilendirecek. Ardından 2 yıllık bir müzakere süreci başlayacak ancak 27 AB ülkesinin de onay vermesi halinde bu süreç uzayabilir. Bu süre zarfında ülke, AB içinde kalacak ve AB yasaları geçerli olacak. EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor'da yıkım!

1 Samsunspor'da yıkım!

Samsunspor - Denizlispor maçı canlı anlatım

2 Samsunspor - Denizlispor maçı canlı anlatım

Haberaks TV canlı yayınlayacak

3 Haberaks TV canlı yayınlayacak

Samsunlular Dernek Başkanı'nın oğlu silahla yaralandı

4 Samsunlular Dernek Başkanı'nın oğlu silahla yaralandı

Samsunspor maçından sonra taraftarlar birbirine girdi

5 Samsunspor maçından sonra taraftarlar birbirine girdi

Samsunpor'a çılgın prim...

6 Samsunpor'a çılgın prim...

Samsun'da şafak operasyonu, çok sayıda gözaltı...

7 Samsun'da şafak operasyonu, çok sayıda gözaltı...

15 CHP milletvekili İyi Parti'ye geçiyor! İşte o isimler

8 15 CHP milletvekili İyi Parti'ye geçiyor! İşte o isimler

Samsun'a yeni hastane

9 Samsun'a yeni hastane

Samsunspor - Denizlispor maçı ilk 11'i belli oldu

10 Samsunspor - Denizlispor maçı ilk 11'i belli oldu


SIRADAKİ HABER