Haberlerİbrahim Erkal iğneyi yanlış kullanmış

İbrahim Erkal iğneyi yanlış kullanmış

Tasarımcı Levon Kordonciyan, İbrahim Erkal'ın gömleğinin yakasına çengelli iğne takarak olay çıkartan tarzını 'Fikir olarak güzel ancak kullanım açısından yanlış' diyerek değerlendirdi.

İbrahim Erkal iğneyi yanlış kullanmış

İbrahim Erkal, geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın iftar davetinde gömleğinin yakasına iliştirdiği çengelli iğneyle çok konuşulmuştu. Ünlü şarkıcı, sosyal medyada da olay olan ilginç tarzı için "Kendime yakıştırdığım için böyle bir aksesuvar tercih ettim. Farklı bir tarz olduğu için ilgimi çekti" demişti. Sosyal medyada kimileri Erkal'ın bu Moda hamlesini beğenirken, bazıları da hiç yakıştırmadı.

"YAKA KAPALI OLMALI"

Sabah gazetesi Smokin tasarımcısı Levon Kordonciyan'a, Erkal'ın çok konuşulan çengelli iğnesiyle ilgili görüşlerini sordu. 'No: 309' dizisinde Furkan Palalı'nın kullandığı çengelli iğnelerde de imzası olan Kordonciyan, Erkal'ın tarzını şöyle değerlendirdi: "Gömlekte çengelli iğne aksesuvarı, fikir olarak güzel. Ancak İbrahim Erkal, kullanım açısından yanlışlık yapmış. Bu aksesuvarı kullanırken, gömlek yakasındaki düğmelerin kapalı olması gerekiyor. Erkal; yakasını düğmelememiş ve sıradan, fantezi bir gömlek tercih etmiş. Böyle bir gömlekle çengelli iğne kullanılmaz. Bunun için bebe yaka, cepsiz bir gömlek giyilmesi gerekiyor. Gömlek düğmeleri gizli pat olmalı ve gömlekte mutlaka kol düğmeleri bulunmalı."

"ERKEĞİN ABİYESİDİR"

Furkan Palalı'nın ekranda kullandığı çengelli iğne için Türkiye'nin dört bir yanından telefonlar aldığını da söyleyen Kordonciyan, "Bu tip aksesuvarlar, erkeğin abiyesidir" dedi. Bu aksesuvarın İngiliz kültüründen geldiğini belirten ünlü tasarımcı, ingiliz Kraliyet Ailesi'nin yanı sıra Fransızlar'ın da sıkça çengelli iğneyi tercih ettiğini, ABD'de ise sonradan yayıldığını söyledi. Osmanlı döneminde ise yabancı eğitimciler ve tüccarlar, bu modanın yayılmasında öncülük etmiş.

DİZİLERLE POPÜLER OLDU

İlk olarak 20'nci yüzyılın başında ortaya çıkan ve gömlek yakasını düzgün tutmak için kullanılan iğneler; ya çengelli iğne ya da küçük metal bir Çubuk şeklinde tasarlanıyor. Kravat üzerinde veya kravatsız olarak doğrudan gömlek yakasına takılabiliyor. 1950'lerde Frank Sinatra'nın sıkça tercih ettiği iğneler, Amerikan erkek modasında hayli popüler hale geldi. Bir asırdır var olan bu iğnelerin yeniden yükselişe geçmesinin nedeni ise; son yıllarda yayınlanan 'Boardwalk Empire' ve 'Mad Men' gibi diziler ile 'Muhteşem Gatsby' gibi dönem filmleri.

DAVETLERDE TAKIYORLAR

Türkiye'de İbrahim Erkal ile Furkan Palalı'nın gündeme taşıdığı çengelli iğne, son birkaç yıldır dünyaca ünlü isimlerin de favori aksesuvarı. Üstelik çengelli iğneleri yalnızca ekranda veya beyazperdede değil, katıldıkları davetlerde ve günlük hayatlarında da sıkça tercih ediyorlar. Ünlü tasarımcı Tom Ford'dan şarkıcı Jay Z'ye, stil ikonu Nick Wooster'dan aktör Daniel Craig'e kadar birçok isim bu trendi yakından takip ediyor.

SIRADAKİ HABER
}