Vosvoslar küllerinden doğuyor

Halk arasında 'vosvos' olarak bilinen ve dünya genelinde en çok hayranı olan Volkswagen'in klasikleşmiş araçları Bursa'da 'sıfır' olarak tekrar hayat buluyor.

Vosvoslar küllerinden doğuyor

Dünyanın en çok satılan otomobil modelleri arasında bulunan ve halk arasında "vosvos" olarak bilinen Volkswagen'in klasikleşmiş araçları 1200-1300-1302-1303 ve 1500 modelleri Bursa'da sıfırlanarak tekrar yollara döndürülüyor.

40 yılını aşkın yaşlarıyla günümüz koşullarına yenik düşerek çürüyen ve trafiğe çıkamaz hale gelen vosvoslar ünü dünya çapına ulaşmış klasik araba ustalarının eliyle fabrikadan çıkmış hale getirilerek tekrar trafiğe döndürülür.

Dünya çapında klasikleşmiş araçların doktoru olarak tanınan klasik araba kaporta ustası Ali Ersöz Amerikan araçlarının yanı sıra son dönemde vosvoslara duyulan ilginin 7'den 70'e arttığına dikkat çekerek meşakkatli restorasyon sürecini anlattı.

Araç restorasyonunun ciddi bir iş olduğunu dile getiren Ersöz, "Vosvoslar dünyada olduğu gibi Türkiye'de de son yıllarda çok ilgi arttı. Üniversite öğrencisinden 75 yaşındaki insanlara kadar bu araçlara ilgi var. Tamamen restorasyonunu yapıyoruz. Şase, kasa ayırıyoruz. Kromlarını değiştiriyoruz. Döşemesi, motoru tamamen sıfır bir hale getiriyoruz. Mekanik aksamdan kromları, boyası, izolasyonu değişiyor. Fabrikasından nasıl çıktıysa araçları aynı şekilde yapmaya gayret ediyoruz. Ekonomi ömrünü doldurmuş olarak gelenler de var. Daha az işi olanlar da var. Araçları kazıdıktan sonra yapacağımız işe göre yolumuza devam ediyoruz. Araçlar bize geldiği zaman tamamen çürük ya da çok işi olmuş oluyor. Baştan elektrik tesisatını, motorunu, kaporta aksamındaki sökülecek parçaları, döşemelerini söküyoruz. Taban saçlarından başlıyoruz. Kapılarındaki çürükler, çamurlukları derken, boya aşamasına geçiyoruz. Boya aşamasında astarı atılıyor. Astar atıldıktan sonra macun ve boya atılıyor. Daha sonra izolasyon ve o da bittikten sonra döşeme aksamları ve aracın tekrar giydirilmesi yapılıyor" dedi.

Araç restorasyon maliyetinin aracın son durumuyla doğrudan ilintili olduğunu dile getiren Ersöz, "Restorasyon işlemi aracın durumuna göre 3 ay ile 1 yıl arasında değişiyor. Bu işlemin maliyeti 15 bin liradan 35 bin lira ve daha da yukarı çıkabiliyor. Bu işlerin sınırı yok. Diğer araçlarda daha fazla oluyor. Amerikan arabaları 35 bin liradan başlıyor 200 bine kadar çıkabiliyor" dedi.

Aracını restore ettiren ve vosvos araçlarına çok meraklı olduğunu ifade eden 75 yaşındaki Zekeriya Gönülal ise, "1997 senesinden beri bende bu araç, 75 model. Çok seviyorum aracımı. 3-4 aydır da çok güzel bir şekilde aracımı yaptırdım. Meraklıyım ve kullanmaya devam edeceğim. Bu aracımı aldıktan sonra diğer aracımdan soğudum. Bununla devam ediyorum. Her sene iki sefer Bodrum'a gidiyorum, hiç sorun çıkarmadı. Kelebek camlarını açarak gidiyorum. Aracı sıfır gibi yaptırdım. Yeni parçalarını aldım. Ustam da iyi usta. Bu işleri çok iyi biliyor. Aracımın bu şekilde yapılmasını sağladım. Allah inşallah hayırlısıyla binmeyi nasip eder. Aracıma vuracaklar diye ödüm kopuyor. Dikkatli olsunlar vurmasınlar aracıma" dedi. EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da tramvay araca çarptı: 1 yaralı

1 Samsun'da tramvay araca çarptı: 1 yaralı

Cemal Safi'yi tanımak...

2 Cemal Safi'yi tanımak...

AK Parti'li Şahin, Kılıçdaroğlu'na yüklendi

3 AK Parti'li Şahin, Kılıçdaroğlu'na yüklendi

Asker eğlencesi dönüşü feci kaza: 2 ölü, 2 yaralı

4 Asker eğlencesi dönüşü feci kaza: 2 ölü, 2 yaralı

Kızılcahamam Emniyetinden zehir tacirlerine ağır darbe

5 Kızılcahamam Emniyetinden zehir tacirlerine ağır darbe

İznik'te şüpheli ölüm

6 İznik'te şüpheli ölüm

Keskin'den 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajı

7 Keskin'den 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajı

Düzce Üniversitesi öğrencileri madalyaya doymuyor

8 Düzce Üniversitesi öğrencileri madalyaya doymuyor

Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği toplantısı Kuşadası'nda yapıldı

9 Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği toplantısı Kuşadası'nda yapıldı

Kadına yönelik şiddet ile mücadele eğitimi verildi

10 Kadına yönelik şiddet ile mücadele eğitimi verildi


SIRADAKİ HABER