HaberlerKılıçdaroğlu'ndan Başbakan Yıldırım'a 11 soru

Kılıçdaroğlu'ndan Başbakan Yıldırım'a 11 soru

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Binali Yıldırım'ın cevaplamasını istediği IŞİD ile ilgili 11 soruyu kamuoyuyla paylaşarak, 'Bu ülkede yaşayan 78 milyon vatandaşımız terörden şikayetçi. Hazırladığım 11 soru var. Sayın Binali Yıldırım'ın önünde de bayram tatili ve uzun bir süre var. Ben bu 11 soruya yanıt istiyorum' dedi.

Kılıçdaroğlu'ndan Başbakan Yıldırım'a 11 soru

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 'Çoğulcu Demokrasi ve Parlamenter Sistem' konulu Hukuk Çalıştayı'nın açılışı öncesinde yaptığı açıklamada İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırısına değinerek, '10'u yabancı uyruklu 42 vatandaşımızı kaybettik. Allah'tan rahmet diliyoruz ölenlere, yakınlarına sabır diliyoruz. Hastanelerde yatan vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz. Bunları söylemenin ötesinde bir şeylerin yapılması gerektiğinin de farkındayız. Sadece biz değil, bu ülkede yaşayan 78 milyon vatandaşımız terörden şikayetçi. Ben bu aşamada doğrudan hiçbir kişiyi, hiçbir kurumu şikayet konusu etmeyeceğim. Sadece hazırladığım 11 soru var. Sayın Binali Yıldırım'ın önünde de bayram tatili ve uzun bir süre var. Ben bu 11 soruya yanıt istiyorum. Bu soruları bu ülkede yaşayan ve terörden şikayet eden bütün vatandaşlarım adına soruyorum. Şu soru yersizdir derlerse herhangi bir vatandaşım, o soruyu geri alacağım' diye konuştu.

BAŞBAKAN YILDIRIM'A 11 SORU
Kılıçdaroğlu, Başbakan Yıldırım için hazırladığı 11 soruyu şöyle sıraladı:
'Musul Başkonsolosluğumuz basılıp 49 vatandaşımız esir alınırken hangi hükümet IŞİD'e terör örgütü demedi? Hangi milletvekili 'PKK ve IŞİD terör örgütü değildir' dedi? 'IŞİD iyi ki varsın. Allah kurşununu azaltmasın' diyen kişi hangi partidendir? IŞİD hangi iktidar döneminde Türkiye'de palazlandı ve korundu? Türkiye'nin 70 ilinden IŞİD'e katılım olduğu doğru mudur? Suriye'deki çatışmalarda yaralanıp Türkiye'ye tedavi için getirilen ve iyileştikten sonra tekrar Suriye'ye gönderilen IŞİD militanlarını hangi iktidar korudu kol kanat gerdi? Sadece Türkiye'de değil Suriye'de IŞİD'in de dahil olduğu cihatçı gruplara TIR'larla silah gönderip onlara destek veren hangi hükümettir? IŞİD'in bir terör örgütü olduğunu Milli Güvenlik Kurulu ne zaman karara bağlamıştır. MGK'nın böyle bir kararı var mıdır? Türkiye'de hangi savcı IŞİD terör örgütüyle ilgili bir iddianame hazırladı? FETÖ için iddianame hazırlayan savcılık, IŞİD için hangi gerekçeyle hazırlayamamaktadır? Ankara saldırısı için iddianame hazırlandı denebilir. Reyhanlı için hazırlandı, Niğde için hazırlandı denebilir. Ben IŞİD terör örgütünün tümü için neden şuana kadar iddianame hazırlanamıyor bunu soruyorum. IŞİD terör örgütünün Türkiye lideri kimdir? Herkesin bildiği bu kişi nasıl oluyor da elini kolunu sallayarak Türkiye'de gezebiliyor, kim ya da kimler bu kişiyi koruyor? IŞİD terör örgütünün son bir yılda yaptığı eylemler sonucu yüzlerce vatandaşımız hayatını kaybetti. Patlayan bu bombaların siyasi sorumlusu kim ya da kimlerdir? Son soru son patlayan bombayla ilgili olarak Sayın Başbakan yaptığı açıklamada, 'Güvenlik zafiyeti yok' dedi. Peki güvenlik zafiyeti yoksa o zaman bir yönetim zafiyeti var demektir. Sayın Başbakan bunu kabul ediyor mu?'

'BİZ ERDOĞAN'IN İSRAİL KONUSUNDA NASIL 180 DERECE ÇARK ETTİĞİNİ GAYET İYİ BİLİYORUZ'
Gazetecilerin sorularını da cevaplayan Kılıçdaroğlu, İsrail anlaşmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Mavi Marmara gemisinin Gazze'ye gidişiyle ilgili 'Dönemin Başbakanından izin aldınız mı' ifadesinin ve kendisine yönelik, 'Biz anlatıyoruz ama siz anlamakta güçlük çekiyoruz' eleştirisinin sorulması üzerine, 'Biz Erdoğan'ın İsrail konusunda nasıl 180 derece çark ettiğini gayet iyi biliyoruz. Bana hangi gerekçelerle çark ettiğini anlatması lazım. Düne kadar en ağır eleştirileri yapan, düne kadar bana 'siz İsrail ağzıyla konuşuyorsunuz' diyen, ben Mavi Marmara'nın gönderilmesi doğru değildir dediğim halde 'hayır biz bunu yapıyoruz, arkasında duruyoruz ve göndereceğiz. Hatta insani yardım gönderip blokajı kaldırmak için Türk donanması da eşlik edecektir' diyen bir Cumhurbaşkanı şimdi kalkmış 'ben söylüyorum sen anlamıyorsun' diyor bana. Ben gayet iyi seni anlıyorum. Ama sen çark ettiğin için fırıldaklar sürekli görüş değiştirirler. Bu aynı zamanda narsist kişiliğe sahip olanların genel bir tavrıdır. Bunun böyle bilinmesi lazım' karşılığını verdi.

'IŞİD İLE AKP ARASINDA BİR İDEOLOJİK AKRABALIK VARDIR'
Parlamentoda CHP ve diğer muhalefet partilerinin IŞİD hakkında verdiği araştırma önergesinin AK Parti oylarıyla reddedilmesinin sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, 'IŞİD ile AKP arasında bir ideolojik akrabalık vardır. Temel nedeni budur' dedi.

SIRADAKİ HABER
}