HaberlerBeyaz Afet Tarımı da Vurdu

Beyaz Afet Tarımı da Vurdu

Samsun genelinde etkili olan yoğun kar yağışı, Çarşamba Ovası'nda olumsuzlukları da beraberinde getirdi.

Beyaz Afet Tarımı da Vurdu

Çarşamba’da 2015 son gününde etkili olan yoğun kar yağışı tarımsal alanda büyük kayıplar verdirdi. Kırsalda 1 metreyi aşan kar kalınlığı, birçok tarla ve serada hasar bırakırken, Samsun Gıda,Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven ile Gıda Tarım ve İlçe Müdürü Osman Akman, arazilerde incelemelerde bulundu.

İlçede yaygın olan örtü altı üretimindeki seraların yoğun kar yağışından olumsuz etkilendiği görülürken, Samsun Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdür Gürsel Balcı ve Çarşamba Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Osman Akman, hasarın yoğun olduğu mahallelerimizden olan Damlataş Mahallesi'ne giderek hasarın oranını yerinde incelediler.

“HASARIN BOYUTU ARAŞTIRILIYOR”

Mahalle sakinlerinden konuyla ilgili bilgi alan İl Müdürü Kadir Güven, “İlçe Müdürlüğümüz hasar ile ilgili afet ihbarını çekmiştir ve konuyla ilgili bilgileri İl Müdürlüğümüze ulaştırmıştır. Bizler de olayı yakından incelemek, hasarın boyutlarını yerinde görmek ve sizlere destek olabilmek adına buradayız, konuyu Bakanlığımızın ilgili makamlarına ilettik” dedi.

“ÇİFTÇİMİZE GEREKEN DESTEK SAĞLANACAK”

Konuyla ilgili açıklama yapan Çarşamba Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Osman Akman, “İlçemizde meydana delen doğal afetin zararlarını yerinde görmek için buradayız. Hasarımız sadece Damlataş Mahallesi'nde değil, Turgutlu, Bölmeçayır, Karabahçe, Kuşhane ve diğer mahallelerimizde de irili ufaklı bulunan seralarımızda da mevcut. Aynı zamanda ahır dediğimiz hayvan barınaklarımızda da aşırı kar yükünden dolayı çatıları yıkılmıştır. Bizlere teselli veren can kaybının olmayışıdır. İlçe Müdürlüğü olarak afet ihbarını çektik. Şu an hasara uğrayan bölgelerimize ulaşmak kısmen zor olmakla birlikte üreticilerimizin dilekçelerini topluyoruz. Muhtarlarımızla irtibata geçerek zarar ziyana uğrayan diğer çiftçilerimizin de İlçe Müdürlüğümüze dilekçe vermeleri konusunda bilgilendirme yapmalarını istiyoruz. Bundan sonraki süreçte ekiplerimiz yerinde hasar tespitler yapacaklar. 2015/7510 sayılı Bakanlar Kurulu kararına göre çeşitli afetlerden zarar gören gerçek veya tüzel kişi üreticilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kapsamındaki kredi borçlarının ertelenmesi kapsamında işlem yapılacaktır” dedi.

SIRADAKİ HABER
}