Samsun İlkadım'da Kadir Gecesi coşkusu

İlkadım Belediyesi ve İlkadım İlçe Müftülüğü tarafından geleneksel olarak Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen 'Seccadenle Gel Teravih Namazı ve Kadir Gecesi Özel Programı' bu yıl sağanak yağış nedeniyle Site Camii'nde yapıldı.

Samsun İlkadım'da Kadir Gecesi coşkusu

Teravih namazı ve Kadir Gecesi Özel Programı için Site Camii içi-dışı ve kapalı esnaf çarşı alanı doldu taştı.

Vatandaşların Kadir Gecesi dolayısıyla doldurduğu camide yatsı ve teravih namazları kılındı. Kılınan teravih namazının ardından Kadir Gecesi Özel Programı okunan Esmaül Hüsna, ilahi ve kasidelerle ile başladı. Cemaatin eşlik ettiği Esmaül Hüsna, ilahi ve kasidelerin ardından İlkadım İlçe Müftüsü Yahya Polat, Kadir Gecesi ile ilgili kısa bir sohbette bulundu.

"Kadir Gecesi maneviyat deryası"

Kadir Gecesi'nin kıymeti ve önemi hakkında bilgiler paylaşan İlkadım İlçe Müftüsü Yahya Polat, “Kadir Gecesi, son ve mükemmel din olan İslam'ın ana kaynağı Kur’an’ın kendisinde indirilmeye başlandığı gece olduğu içindir ki, Rabbimizin ifadesiyle ‘bin aydan hayırlı’ bir gecedir. Bu gece, Ramazan ayının son on günü içerisinde ve özellikle tek gecelerde aranması gereken, 83 yıllık insan ömrüne bedel iyiliğin, sevabın, rahmetin, mağfiretin yakalanabileceği muazzam maneviyat deryası. Resulüllah’ın (S.A.V), Ramazan ayının son on gününde ibadetini artırdığı, aile fertlerini ve sahabeleri daha fazla ibadete teşvik ettiği, kendisinin bu son on günde itikafa girdiği bilinmektedir. Kadir Gecesi’nin değeri, alemleri aydınlatan Allah kelamı Kur’an’ın onda indirilmeye başlanmasındandır” dedi.

Kur’an ziyafeti

İlçe Müftüsü Yahya Polat'ın Kadir Gecesi sohbetinin ardından Bahçelievler Camii İmam Hatibi Numan Demirbaş, İstanbul Eyüp Sultan Camii İmam Hatibi Halit Törün, Ankara Hacı Bayram Veli Camii İmam Hatibi Ahmet Karalı muhteşem bir Kur'an ziyafeti verdi. Okunan Kur'an-ı Kerim’i huşu içinde dinleyen vatandaşlar Kadir Gecesi’nde bol bol dua ve niyazlarda bulundu. Okunan Kur’an-ı Kerim, getirilen salavat-ı şerifler, söylenen ilahi ve kasidelerle icra edilen Kadir Gecesi Özel Programı ile vatandaşlar maneviyatın doruklarına ulaştı.

Sakal-ı Şerif ziyareti ve sahur ikramı

Kur'an ziyafetinin ardından kadın-erkek cemaat için camii içinde ayrı noktalarda Sakal-ı Şerif ziyareti yapıldı. Sakal-ı Şerif ziyaretinde izdiham olmaması için vatandaşlar tek sıra halinde ilerledi. Tekbir ve salavat getirerek ziyaretini tamamlayanlara cami çıkışı belediye görevlileri tarafından sahur ikramı yapıldı.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'a şehit ateşi düştü

1 Samsun'a şehit ateşi düştü

Şehit pilotun acı haberi Samsun'daki baba ocağına ulaştı

2 Şehit pilotun acı haberi Samsun'daki baba ocağına ulaştı

Sahilde ağaca asılı erkek cesedi bulundu

3 Sahilde ağaca asılı erkek cesedi bulundu

Nevşehir Valisi İlhami Aktaş: 'İçerisinde bir pilotumuz bulunuyordu'

4 Nevşehir Valisi İlhami Aktaş: 'İçerisinde bir pilotumuz bulunuyordu'

Nevşehir'deki uçak kazasının görgü tanığı: 'Şimşek gürler gibi patlama oldu'

5 Nevşehir'deki uçak kazasının görgü tanığı: 'Şimşek gürler gibi patlama oldu'

Konyalı şehidin cenazesi memleketine getirildi

6 Konyalı şehidin cenazesi memleketine getirildi

Seyitgazi'de Regaip Kandili eda edildi

7 Seyitgazi'de Regaip Kandili eda edildi

Üzerine baza düşen çocuk öldü

8 Üzerine baza düşen çocuk öldü

Didim'deki yangın korkuttu

9 Didim'deki yangın korkuttu

Film sahnelerini aratmayan araç kovalaması

10 Film sahnelerini aratmayan araç kovalaması


SIRADAKİ HABER