HaberlerBayramda çocuklara sınır koyun

Bayramda çocuklara sınır koyun

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hakan Onur, Ramazan Bayramı'nda, tatlı, şeker ve çikolata tüketiminin artmasının, özellikle çocukların sağlığını olumsuz etkilediğini belirterek, bayramda çocuklara verilen şeker ve çikolata sınırsız olmaması gerektiğini vurguladı.

Bayramda çocuklara sınır koyun

Uzman Dr. Hakan Onur, Ramazan Bayramı'nda çocukların aşırı şeker tüketiminin olumsuz sonuçları hakkında bilgi verdi.

Özellikle bayram ziyaretleri sırasında tüketilen şeker, çikolata ve gazlı içeceklerin çocukların beslenme düzenini ve sağlığını olumsuz etkilediğini anlatan Onur, 'Bayram ziyaretleri sırasında sürekli çikolata tüketimi, çocuklarda huzursuzluk, sinirlilik ve bağımlılığa neden olarak obezite riskini artırır. Toplumun ısrarcı ikram tutumu, çocuklara karşı aileleri de zor durumda bırakmakta ve çocukları aşırı yeme eğilimine sürüklemektedir. Şeker ve çikolatanın çocuklar için tamamen yasaklanması doğru bir davranış değildir. Bu nedenle iki ya da üç küçük parça çikolata ve yine az sayıda şeker ile çocukların günlük ihtiyaçları sınırlandırılmalıdır' dedi.

Tatlı yiyecek ve içeceklerin tüketimi sonrası dişlerin mutlaka fırçalanması gerektiğine dikkat çeken Onur, 'Ancak çocukların özellikle bayram gibi özel günlerde bu tür alışkanlıklarını düzenli olarak sürdürmedikleri bilinen bir gerçektir. Özellikle şeker tüketimi sonrası dişler fırçalanmadığında ağızda kalan yiyecek artıkları bakteri üremesine yol açarak diş çürümesini hızlandırmaktadır. Bu durumda çocukların tükettiği tatlı ve şekerlerden sonra su içmelerini sağlanarak ağızdaki artıklar giderilmelidir. Çocukların azı dişlerinin yetişkinlere oranla girinti ve olukları çok daha derindir. Bu özellikleri nedeniyle dişler zor temizlenir. Özellikle lokum gibi yapışkan içerikli şekerlemeler çocuklar tarafından tüketildikten sonra mutlaka dişin fırçalanması sağlanmalıdır. Anne babalar çocuklarına diş fırçalamada yardımcı olmalıdır' diye konuştu.

'Sütlü tatlı ve sebze tercih edilmeli'

Bayramın hem psikolojik hem de fiziksel anlamda iyi geçmesi için bayram boyunca yapılan ziyaretlerde, çocukların dengeli ve kurallı besin tüketilmesini sağlamanın çok önemli olduğunu anlatan Onur, şunları kaydetti:

'Şeker tüketimi sınırlandırılmalı, çocukların büyüme ve gelişmesi için kalsiyum yönünden zengin içerikli besinlerin tüketimine önem verilmelidir. Bu nedenle; baklava ve kadayıf gibi yağ ve şeker oranı yüksek olan tatlılar yerine, ev yapımı sütlaç, muhallebi ve dondurma gibi sütlü tatlıları yemeleri daha sağlıklıdır. Aşırı miktarda şekerli ve beyaz undun yapılmış hamurlu yiyecekler de mide ve bağırsak hastalıkları riskini artırmaktadır. Bu tür yiyecekler kabızlık gibi sorunlara yol açabileceğinden, çocukların bayramda da bol sebze ve meyve tüketmeleri sağlanmalıdır.'

SIRADAKİ HABER
}