HaberlerSamsun'da veremli sayısı ortalamanın üstünde

Samsun'da veremli sayısı ortalamanın üstünde

Halk Sağlığı Müdür Vekili Dr. Erdinç Özoğlu, Türkiye'de veremin görülme oranının yüz binde 17.2, Samsun'da ise yüz binde 17,6 olduğunu belirterek, "Son 10 yılda ülke ve il genelinde hastalığın görülme oranı gittikçe azalıyor" dedi

Samsun'da veremli sayısı ortalamanın üstünde

Samsun Halk Sağlığı İl Müdürlüğü, 3-9 Ocak Verem Savaş Haftası'nda etkinlik düzenledi.

Samsun Çiftlik Verem Savaş Dispanseri’nde düzenlenen etkinlikte Halk Sağlığı Müdür Vekili Dr. Erdinç Özoğlu, istatistiki veriler ve çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu. Özoğlu, 2014 yılında yapılan araştırmaya göre Samsun'da verem görülme oranının 100 binde 17.6 olduğunu söyledi.

TAKİP EDİYORUZ
Samsun ve ilçelerinde aktif olarak çalışan 3 verem savaş dispanserinde tüm ilaçların ve tedavilerin ücretsiz olarak hastalara ulaştığını ifade eden Özoğlu, ''Sağlık Bakanlığı’nın 2015 yılı raporlarında, 2014 yılında ülkemizde toplam olgu sayısı 13 bin 378, toplam olgu hızı yüz binde 17.2 olarak belirlendi. İlimizde de 2014 yılında toplam olgu hızı yüz binde 17.6 oldu. Son 10 yılda ülke ve il genelinde hastalığın görülme oranı gittikçe azalıyor. Verem hastalığının tedavisi 6-12 ay arasında ve oldukça uzun. Burada bütün hastalarımızın tedavisini ve ilaçlarını alıp almadığını kontrol ediyoruz. Bir müddet sonra insanlar ilaçlardan bıkabiliyor. Biz de burada tedaviyi sonuna kadar takip etmeye çalışıyoruz. Hastalara belli periyotlarda ev ziyaretleri, gıda ve maddi destek sağlıyoruz. Tüm ilaçlar, ücretsiz ve kesintisiz olarak dispanserlerden temin ediliyor. Uzun süre öksürüğü olan vatandaşlarımızı mutlaka taramalarını yaptırmaları için dispanserlerimize bekliyoruz'' diye konuştu.

Zerrin SOMUNCU 

SIRADAKİ HABER
}