Ordu'ya 6 aylık yağmur

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, 2015 yılında 750 kg alansal yağış alan Ordu'da, son beş günde metrekareye tam 344.8 kg yağış düştü.

Ordu'ya 6 aylık yağmur

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, 2015 yılında 750 kg alansal yağış alanOrdu’da, son beş günde metrekareye tam 344.8 kg yağış düştüğü öğrenildi. Bu miktarın son on yıllar boyunca meydana gelen, en kuvvetli, en etkili sağanak yağış olduğu belirtildi.

Büyükşehir seferber oldu

Ordu’da beş gün önce başlayan sağanak yağışların sele dönüşmesiyle birlikte, dört ilçede etkili olmak üzere toplam 10 ilçede sel felaketi yaşandı. Özellikle Perşembe, Fatsa, Gürgentepe, Çamaş ve Korgan ilçelerinde etkili olan sağanak yağışlar, Kabataş, Çatalpınar, Gölköy, Ulubey, Ünye, Çaybaşı ilçelerinde de maddi hasarlara yol açtı. Ordu il genelindeki 741 mahallenin 243’ünde mahalle yolları kısmen hasar görürken, Ordu Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı ekipleri, 173 araç ve iş makinesi ile yağışların normale dönmesinin ardından kapanan mahalle yollarını ulaşıma açtı. Sele bağlı olarak 12 köprü ve 16 evin ise kullanılamaz hale geldiği öğrenildi.

Şehir merkezleri etkilenmedi

Ordu Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin zamanında müdahalesi nedeniyle şehir merkezlerinde ciddi su baskınları yaşanmazken, yüksek mahallelerde dere yataklarına ve heyelan bölgelerine kurulan evler ise su baskınlarına maruz kaldı. Ordu il geneline bir önceki yılda yağan toplam alansal yağış miktarının yarısının dört günde yağması sonrası, son yılların en büyük sel felaketi yaşandı. Dere ve ırmak seviyelerinin artmasıyla birlikte birçok köprü kullanılamaz hale gelirken, tarım arazilerinde de ciddi hasarlar oluştu.

Başkan afet bölgelerinden ayrılmadı

Yağışların şiddetini arttırmasıyla birlikte, bayramın birinci gününden itibaren afet bölgelerine giden Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, ilçelere adeta kamp kurdu. Aynı ilçeyi bir günde iki kez ziyaret eden Başkan Yılmaz, hem ekiplerin çalışmalarını bire bir takip etti hem de vatandaşların sorunlarını dinledi. Afet bölgelerinden hükümet yetkililerini sık sık bilgilendiren Başkan Yılmaz, yaraların en kısa sürede sarılacağını söyledi.

"Rabbim bir daha böyle afetler yaşatmasın"

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, kente düşen yağış miktarına dikkat çekerek “Tek kelimeyle afet” ifadelerini kullandı. Başkan Yılmaz yaptığı açıklamada, “Son on yıllar boyunca en kuvvetli, en etkili sağanak yağışla karşılaştık. Bu tam anlamıyla bir afet. Özellikle metrekareye düşen yağmur miktarının normalin çok çok üstünde olması nedeniyle bazı ilçelerimizde sel felaketi yaşandı. 3 vatandaşımız ise yaşamını yitirdi. Yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara ise acil şifalar diliyorum. Rabbim bir daha böyle felaketler yaşatmasın. Devletimiz ve Hükümetimiz tüm yaraları saracak güçtedir. Hemşehrilerime bir kez daha geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” diye konuştu. ordu yağış   ordu büyükşehir belediyesi  

EN ÇOK OKUNANLAR

Başkan Yusuf Ziya Yılmaz istifa ediyor

1 Başkan Yusuf Ziya Yılmaz istifa ediyor

 Kaldırım, resmen aday adayı

2 Kaldırım, resmen aday adayı

Samsunspor'da moraller düzeldi

3 Samsunspor'da moraller düzeldi

Tarihi konaklar turizme kazandırılıyor

4 Tarihi konaklar turizme kazandırılıyor

Yazık bu şehre…

5 Yazık bu şehre…

İYİ Parti Samsun İl Başkanı Ömer Süslü: 'Her taraflarından fitne fesat akıyor'

6 İYİ Parti Samsun İl Başkanı Ömer Süslü: 'Her taraflarından fitne fesat akıyor'

Kim oynayacak?

7 Kim oynayacak?

Cezalar açıklanıyor

8 Cezalar açıklanıyor

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz: 'Oyunları bozuldu'

9 CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akcagöz: 'Oyunları bozuldu'

Real Madrid tur kapısını araladı

10 Real Madrid tur kapısını araladı


SIRADAKİ HABER