HaberlerCesetler İçinde Geçen Bir Hayat: Çiğdem Karakaş

Cesetler İçinde Geçen Bir Hayat: Çiğdem Karakaş

Hayallerinin peşine takılarak genç yaşında Samsun'dan kalkıp İstanbul'a giderek büyük bir cesaret örneği gösteren Çiğdem Karakaş, oldukça başarılı işlere imza atmış.

Cesetler İçinde Geçen Bir Hayat: Çiğdem Karakaş

Bugüne kadar yaptığı cesetlerle dikkat çeken bir isim Çiğdem Karakaş. Özel efekt makyajıyla sayısını hatırlamayacak kadar çok ceset yapan Karakaş kamera arkasının kahramanlarından.

RÖPORTAJI HABERHAYAT DERGİSİ'NDEN OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Hayallerinin peşine takılarak genç yaşında Samsun’dan kalkıp İstanbul’a giderek büyük bir cesaret örneği gösteren Karakaş, oldukça başarılı işlere imza atmış.

HABERHAYAT: Mesleğinizi nasıl tanımlarsınız?

ÇİĞDEM KARAKAŞ: Ben daha çok özel efekt makyajı, plastik realist makyajlar yapıyorum. Dizilerde filmlerde gördüğünüz cesetler, yara ve bereler, zombiler benim eserim. Daha çok filmlerde, klip ve televizyon çekimlerinde yer alıyorum.

HABERHAYAT: Ne zamandan beri bu işi yapıyorsunuz?

ÇİĞDEM KARAKAŞ: 17 yıldır bu işi yapıyorum. Bu konuyla ilgili hiç eğitim almadım. Eğer yeteneğiniz yoksa zaten eğitim almak bir işe yaramaz. Ben makyajda çok yetenekliydim. Ve yeteneğimi iyi değerlendirdim.

HABERHAYAT: Nasıl başladınız?

ÇİĞDEM KARAKAŞ: Çocukken de çok iyi makyaj yapardım. Çok iyi eyeliner çekerdim. Eşe dosta makyaj yaparak yeteneğimi geliştirdim. Daha sonra özel efekt makyaja merak saldım. O yaraların ve berelerin nasıl yapıldığını araştırdım. Yasaklı sitelerin şifrelerini kırdırıp vahşet sitelerine girmeye başladım. Gerçek cesetleri inceledim. Bir cesedi yapabilmek için tıp bilginizin de olması gerekiyor. Bu anlamda otopsilere girdim. Çok çalıştım, zaman ayırdım. Ve gerçeğe en yakın cesetleri yapıyorum.

HABERHAYAT: Ünlü isimlerle çalışıyorsunuz…

ÇİĞDEM KARAKAŞ: Yapımcı olarak Sinan Çetin, Osman Sınav ve Hakan Kurşun gibi isimlerle çalıştım. Seda Sayan, Yeşim Salkım, Zeynep Mansur, Arzu Yanardağ gibi ünlü isimlere özel makyajlar yaptım. Reklam, klip, katalog gibi profesyonel çekimlerde yer alıyorum. Sinan Çetin’in çektiği Çanakkale Çocukları adlı sinema filmi ve Madımak filmlerinde özel efekt makyajlarımla yer aldım. Sakarya Fırat dizisinde çalıştım.

HABERHAYAT: Bugüne kadar kaç ceset yaptınız?

ÇİĞDEM KARAKAŞ: Hatırlayamıyorum. O kadar fazla ki.

HABERHAYAT: Türkiye’deki plastik makyaj sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

ÇİĞDEM KARAKAŞ: Yurt dışı teknoloji olarak bizden öndeler. Ama pratikte biz iyiyiz. Türkiye’de bu anlamda çok büyük bir sektör oluştu. Yurt dışından makyaj eğitimi almak istiyoruz diye bana mail atan pek çok kişi var. Bu tür teklifler alıyorsak çok iyi konumda olduğumuzu söyleyebilirim.

HABERHAYAT: Makyaj artisti olmak isteyenlere neler önerirsiniz?

ÇİĞDEM KARAKAŞ: Kesinlikle yeteneklerinin ve cesaretlerinin olması gerekiyor. Kendilerine güvensinler. Güzel bir sektör. Eğlenceli, keyif alabilecekleri, iyi para kazanabilecekleri bir sektör. Çalıştıkları insanları seçsinler. Herkes ile iş yapmasınlar.

HABERHAYAT: Hedefleriniz neler?

ÇİĞDEM KARAKAŞ: Hedeflerim hiç bitmiyor. Talepler artınca hedefler de büyüyor. Makyaj okulu açmayı çok istiyorum. Bir korku filmi senaryom var. Umarım hayata geçirebilirim.

HABERHAYAT: Son olarak neler söylemek istersiniz?

ÇİĞDEM KARAKAŞ: HaberHayat Dergisi’ne çok teşekkür ediyorum.

 

AYŞE KUŞCU

SIRADAKİ HABER
}