X Reklamı Kapat

Tatil dönüşü işe nasıl adapte oluruz?

Uzman Psikolog Yelda Uçtu Öge, tatil dönüşünde iş hayatına uyum sürecini kolaylaştırmak için önerilerde bulundu.

Tatil dönüşü işe nasıl adapte oluruz?

Bayram tatilinin uzun olması pek çok çalışanın sabırla beklediği tatil fırsatı oldu. Uzun süren yorucu bir iş temposunun ardından hem fiziksel hem de ruhsal yorgunluk başlar. Tam da bu noktada Ramazan Bayramı tatilinin uzun olması tatile çıkmak, dinlenmek ve stres atmak için iyi bir fırsattır. Ancak tatilin son günlerinde birçok kişide eve dönüş ve işe başlamada isteksizlik ve uyum güçlüğü başlar.

Tatil dönüşünde sık sık baş ağrıları, uykusuzluk, iştahsızlık, sabahları erken uyanamama sırt ve boyun ağrıları işe gitme isteksizliği gerginlik gibi şikayetler ortaya çıkar. Özellikle depresyon ve kaygı bozukluğu geçiren kişilerde bu şikayetler daha fazla ortaya çıkmaktadır.

Uzman Psikolog Yelda Uçtu Öge, tatil dönüşünün, birçok kişi için işe ve günlük hayata uyum sürecini zorlaştırdığına ve konsantrasyon problemlerini arttırdığına dikkat çekti. Bu sebeple bazı önerilerde bulunan Öge, şöyle devam etti:

'Tatilden geç saatlerde dönüp ertesi sabah işe başlamak adaptasyon sorunu yaşamanıza sebep olabilir. Bu sebeple tatilden en az bir gün önce evde olup, son gününüzü evde dinlenerek geçirin. Tatil boyunca iş ve özel hayatınızla ilgili sorgulamalardan uzak kalın. Bu sorgulamalar sizin psikolojik olarak daha fazla kaygılanmanıza ve yorulmanıza sebep olur. Tatile çıkmanızın sizin için bir anlamı kalmaz. Tatil dönüşünde önemli toplantılar, önemli projeler kendinizi aniden katı bir değişim içinde hissetmenize sebep olur. Bu sebeple çalışma ortamınızdaki ilk haftayı daha esnek bir şekilde programlamaya çalışın. Tatilde yaşadığınız huzuru, tatil dönüşünde de devam ettirebilmek için hobilerinize, spora ve kendinize zaman ayırın. İlk haftalarda daha yumuşak bir geçiş olması için mesai bitiminde, arkadaşlarınızla ve ailenizle birlikte tiyatro, sinema, konser gibi etkinliklere katılın. Beslenme alışkanlıklarınızı yeniden gözden geçirerek tatil botunca bozulan beslenme alışkanlıklarınızı yeniden planlayabilir ve kendinizi daha mutlu hissedebilirsiniz.'EN ÇOK OKUNANLAR

İmza bugüne kaldı

1 İmza bugüne kaldı

Depremin ardından Muğlada son 3 buçuk saatte 51 artçı sarsıntı daha yaşandı

2 Depremin ardından Muğla'da son 3 buçuk saatte 51 artçı sarsıntı daha yaşandı

Samsunsporda golcüler iş başında

3 Samsunspor'da golcüler iş başında

Elazığda trafik azası 1 ölü 2 yaralı

4 Elazığ'da trafik azası: 1 ölü 2 yaralı

Son dakika pürüzü

5 Son dakika pürüzü

Sıra sağlıkta

6 Sıra sağlıkta...

Bodrumda deniz suyu çekildi, kıyıya vuran tekneler parçalandı

7 Bodrum'da deniz suyu çekildi, kıyıya vuran tekneler parçalandı

Adanada barda silahlı kavga 1 kadın öldü, 5 kişi yaralandı

8 Adana'da barda silahlı kavga: 1 kadın öldü, 5 kişi yaralandı

Bodrumdaki deprem İzmirde hissedildi

9 Bodrum'daki deprem İzmir'de hissedildi

Samsunspordan Kılıça teşekkür

10 Samsunspor'dan Kılıç'a teşekkür


SIRADAKİ HABER