Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Yüzme Federasyonu Samsun İl Temsilcisi Keskin: Müdahalede yanlışlar var

Türkiye Yüzme Federasyonu Samsun İl Temsilcisi Hasan Cem Keskin, son günlerde Samsun'da artan boğulma olaylarının yüzme bilincine sahip olunmadığından kaynaklandığını ifade etti.

Yüzme Federasyonu Samsun İl Temsilcisi Keskin: Müdahalede yanlışlar var

Türkiye Yüzme Federasyonu Samsun İl Temsilcisi Hasan Cem Keskin, son günlerde Samsun'da artan boğulma olaylarının yüzme bilincine sahip olunmadığından kaynaklandığını ifade ederek, ''Samsun Büyükşehir Belediyesi yaz ayların sahile bir sağlık kuruluşu yapmalı, hatta denizin içinde botta müdahale edebilmeliler. Müdahalede yanlışlar var'' dedi

Türkiye Yüzme Federasyonu Samsun İl Temsilcisi Hasan Cem Keskin, Samsun'da 1 günde 5 kişinin boğulmasının ağır bir bilanço olduğunu söyledi. Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin yaz aylarında kıyı bölgelere sağlık kuruluşu hizmeti vermesi gerektiğini kaydeden Keskin, ''Sahile çok yakın bir yerde de mobil 112 noktası bulunmalı. İlk müdahalelerde çok yanlışlarımız var, karga tulumba denizden çıkartılan insanlar ve son derece yanlış uygulanan göğüs masajları görüyoruz'' diye konuştu.

KARGA TULUMBA MÜDAHALE
Yerel yönetimlerin, sivil toplum örgütlerinin ve Samsun Valiliği'nin boğulma vakalarıyla ilgili ciddi bir ekip kurması gerektiğini kaydeden Keskin, ''Eğitimler, ekiplerin nezaretinde yapılmalı. Yine sahil şeridi denetim altına alınacaksa mutlaka federasyonla işbirliği yapılmalı ve ekiplerin içerisinde ilgili federasyonlara ait sağlıkçılar olmalı. İlk müdahalelerde çok yanlışlarımız var, karga tulumba denizden çıkartmalar, son derece yanlış uygulanan göğüs masajları görüyoruz. Elbette bunlar iyi niyetle yapılan şeyler ama bilinçsiz. Samsun Büyükşehir Belediyesi yaz aylarında oraya bir sağlık kuruluşu yapmalı, hatta denizin içinde botta müdahale edebilmeliler. Sahile çok yakın bir yere mobil 112 noktası bulunmalı. Fakülteden veya Derecik tarafından gelinirken müdahaleye geç kalınıyor. Beynin oksijensiz kalması durumunda kişi hayatta kalsa bile kalıcı hasarları var. İşin sadece su içindeki kısmıyla takılı kalınmamalı, sudan çıktıktan sonra hastaneye gidene kadarki süreç, vatandaşın olaya yaklaşımını bir şemsiye altında toplayabilirsek rakamlar umuyorum aza inecek. Yapılabilecek her türlü işbirliğine açığız, bizi masaya çağırmaları yeterli'' diye konuştu.

DENİZDE AKROBASİ YAPMAYIN
Vatandaşların hala yüzme bilincine sahip olamadığını ifade eden Keskin sözlerini şu şekilde sürdürdü: ''Denizle iç içeyiz her şeyimiz dört dörtlük ancak vatandaşların birbiriyle denizde yarışmaları ve bilinçsizlikle karşı karşıyayız. 'Ben buradan atlarım, ben şuradan şuraya kadar yüzerim, bir şey olmaz' deniliyor ama Karadeniz maalesef böyle bir deniz değil. Kendi içerisinde bir sürü coğrafi sıkıntıyı barındırıyor. Biz bunları bilmiyoruz, bilsek de bize bir şey olmaz mantığıyla hareket ediyoruz. Trajik sonuçlar kaçınılmaz oluyor. Birçoğu da civar şehirden veya ilçelerden gelen vatandaşlarımız. O günlük eğlencelerini çok kısa bir ana sıkıştırmaya çalışıyorlar. Bilmedikleri ve önemsemedikleri durumları es geçip böylesi kötü sonuçlara sebebiyet verebiliyorlar. 'Ben yüzmeyi biliyorum ırmakta yüzdüm' diyor. Burası neresi, burada ne olur hiçbir şey bilmiyor. Biz de bu bilinci oluşturmadığımız sürece bu ve bunun gibi durumlar sıkça yaşanacak maalesef. Bir günde 5 kişi ciddi bir bilanço. Vatandaşlarımızın eğlenmeye ve keyifli vakit geçirmeye sonsuz ihtiyaçlarının olduğu bir dönem, ancak bu dönemi lütfen bilinçli bir şekilde kimseyi üzmeyecek bir derecede, sadece serinlemek amaçlı denizi kullansınlar. Lütfen anlamsız yarışmalardan, iddialaşmalardan ve akrobasiden deniz içinde uzak dursunlar. Yerel yönetimlerimiz de lütfen bu konuya daha geniş pencereden baksın. Henüz temmuz ayında bu kadar insan hayatını kaybetti ve eylül ayına kadar sezon devam ediyor.''

Zerrin SOMUNCUEN ÇOK OKUNANLAR

Samsunun ilk işareti

1 Samsun'un ilk işareti...

Samsunspor maçı bu fiyata stat dolmalı

2 Samsunspor maçı bu fiyata stat dolmalı

Samsunspor Teknik Direktörü  Osman Özköylü Kazanmamız gereken bir maç

3 Samsunspor Teknik Direktörü Osman Özköylü: 'Kazanmamız gereken bir maç'

Samsunsor Sportif Direktörü Coşkun Zeren Daha da rahatlamak için

4 Samsunsor Sportif Direktörü Coşkun Zeren: 'Daha da rahatlamak için'

Samsunsporda pazartesi sendromu

5 Samsunspor'da pazartesi sendromu

KESKten okul tatili eleştirisi

6 KESK'ten 'okul tatili' eleştirisi

10 numara maç

7 10 numara maç

Balıkesir çöküşte

8 Balıkesir çöküşte

İstanbulda Helikopter destekli uyuşturucu operasyonu

9 İstanbul'da Helikopter destekli uyuşturucu operasyonu

Samsunsporda çalışmaya devam

10 Samsunspor'da çalışmaya devam


SIRADAKİ HABER