HaberlerEmeklilikte yeni düzenleme şart

Emeklilikte yeni düzenleme şart

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken,'Sigortalılık için aranan şartlar dikkate alınmak suretiyle, BAĞ-KUR'a kayıt yaptırmamış olan esnaf ve sanatkarlarımızın emekli olabilmeleri için, 04 Ekim 2000 tarihinden önceki vergi kayıt tarihlerinin esas alınmasını sağlayacak yeni bir yasal düzenleme yapılması büyük bir ihtiyaçtır' dedi.

Emeklilikte yeni düzenleme şart

Vergi kaydı bulunan esnaf ve sanatkarların sigortalılık niteliği taşıdıkları halde 04 Ekim 2000 tarihine kadar kayıt ve tescilini yaptırmamış olan sigortalıların, sigortalılık hak ve yükümlülüklerinin 04 Ekim 2000 tarihinden itibaren başlamasıyla ilgili sorun yaşandığını belirten TESK Genel Başkanı Palandöken, "Esnaf ve sanatkarın yaşadığı sorun halen net olarak çözüme kavuşamadı. Yasal olarak hak arayanların artması mahkemelerin iş yükünü artıracaktır. Sigortalılık için aranan şartlar dikkate alınmak suretiyle, BAĞ-KUR'a kayıt yaptırmamış olan esnaf ve sanatkarlarımızın emekli olabilmeleri için, 04 Ekim 2000 tarihinden önceki vergi kayıt tarihlerinin esas alınmasını sağlayacak yeni bir yasal düzenleme yapılması büyük bir ihtiyaçtır" diye konuştu.

1479 sayılı Kanunla, esnaf ve sanatkarlar ve diğer bağımsız çalışanlara, sigortalı olma hak ve yükümlülüğünden vazgeçilemeyeceğini ve kaçınılamayacağını, aksi durumda kurum tarafından re'sen tescil işleminin yapılacağının hükme bağladığının altını çizen Palandöken, "Gerek kişilerin zamanında BAĞ-KUR kaydını yaptıramaması gerekse SGK'nın etkili şekilde re'sen kayıt işlemi yapamaması sonucu kimi esnaf ve sanatkar mağdur olmuştur. Bugün emekli olamayan, emeklilik tarihi uzayan çok sayıda iştirakçi vardır. Esnaf ve sanatkarlarımız konuya ilişkin olarak haklarını yasal yollardan aramaktadırlar. Bu durum da mahkemelerimizin yükünü artırmaktadır" ifadelerini kullandı.

04 Ekim 2000 tarihinden önce vergi kaydı olan, oda kaydı olan ancak sigortalı olma niteliklerini taşımasına rağmen BAĞ-KUR'a kayıt yaptırmamış olanların sigortalılıklarının 04 Ekim 2000 tarihinden önce başlatılabilmesine olanak sağlayacak yeni bir yasal düzenlemeye acil ihtiyaç olduğunu kaydeden Palandöken, "Soruna kanun değişikliği ile çözüm getirilmesi sosyal güvenliğin ve anayasanın ruhuna da uygun olacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

SIRADAKİ HABER
}