HaberlerOndokuz Mayıs Üniversitesi Okuyor

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Okuyor

OMÜ'nün kitap ve dokümantasyon açısından çok zengin bir üniversite olduğunu dile getiren OMÜ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Ömer Bozkurt, OMÜ Merkez Kütüphanesi?ne yoğun ilgi olduğunu ifade etti.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Okuyor

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Ömer Bozkurt, binlerce basılı materyal ve süreli yayının yanı sıra e-kitapların da yer aldığı kütüphanelerinden sadece üniversite öğrencilerinin değil diğer öğrencilerin de faydalandığını söyledi.

“ELEKTRONİK ORTAMDA DA HİZMET VERİYORUZ”

OMÜ Merkez Kütüphanesi’nde bulunan belge ve dokümantasyon hakkında bilgi veren Bozkurt, "Merkez Kütüphanemizde; 100 bin basılı kitap, 3 bin 700 başlık basılı süreli yayın, 6 bin 500 adet OMÜ’de yapılmış elektronik ve basılı özgün tez, 70 adet veri tabanı (61 Tam Metin, 9 Bibliyografik + Özet), 300 bin e-kitap, 50 bin tam metin e-dergi, ayrıca çeşitli konularda eğitimi ve öğretimi destekler nitelikte DVD, VCD, video kaset, ses kasetleri görsel işitsel materyaller arasında yer almaktadır. Merkez Kütüphanemiz bilgiye ve bilgi kaynaklarına ulaşımı hızlandırmak ve Kurupelit Kampüsü'ne uzak birimlerimize de bilgi hizmetlerini eriştirmek amacıyla oluşturduğu web sitesi ile elektronik ortamda da hizmetlerini devam ettirmektedir. CD ROM ve online veritabanlarından yapılan bilgi tarama ve elektronik bilgi erişim hizmetlerinden araştırmacılarımız hiçbir ücrete tabi tutulmadan yararlanabilmektedir. Ayrıca kullanıcılarımız internet ortamında bilgiye hızlı erişim için online danışmanlık hizmeti verilmektedir. Kütüphanelerimizde bulunmayan fakat diğer üniversite kütüphanelerinde ve araştırma merkezlerinde bulunan kitap, makale, tez, rapor ve benzeri yayınlar 'Kütüphaneler Arası İşbirliği Protokolü' çerçevesinde kullanıcılarımız için sağlanabilmektedir" diye konuştu.

“STAJ İMKANI DA TANIYORUZ”

Merkez Kütüphanesi’nin yerli ve yabancı bilimsel süreli yayınlar açısından oldukça zengin bir koleksiyona sahip olduğunu belirten Bozkurt, "Kütüphane otomasyonu çerçevesinde süreli yayınlara dair bir veritabanı oluşturulmuştur. Basılı versiyonun dışında elektronik dergilere de tam metin erişim olarak ulaşmak mümkündür. Abone olunan basılı yurt dışı bilimsel süreli yayınların internet ortamından da tam metin olarak yararlanılabilmesi için yayıncı kuruluşlarla lisans anlaşmaları yapılmıştır. Bunun sonucunda internet ortamında kullanıcıların hizmetine sunulan tam metin erişimli elektronik dergi sayısı 45 bin rakamına ulaşmıştır. Üniversitelerin Bilgi ve Bilgi Yönetimi bölümlerinde öğrenimlerine devam eden lisans öğrencileri mesleki bilgi ve becerilerinin geliştirilmek üzere Merkez Kütüphanemizin çeşitli birimlerinde 1 ay süre ile eğitim stajı görmektedirler" şeklinde konuştu.

SIRADAKİ HABER
}