HaberlerBalenin üstadı Oktay Keresteci'den HaberHayat Dergisi'ne özel açıklamalar

Balenin üstadı Oktay Keresteci'den HaberHayat Dergisi'ne özel açıklamalar

Ünü Türkiye sınırlarını aşan balet Oktay Keresteci HaberHayat okuyucuları için çok özel açıklamalar yaptı.

Balenin üstadı Oktay Keresteci'den HaberHayat Dergisi'ne özel açıklamalar

Uzun yıllar dans ettikten sonra İzmir Devlet Opera ve Balesi’nde eğitmen olarak görev alan Keresteci ile yaptığımız röportaj

HABERHAYAT: Sizi tanıyabilir miyiz?

OKTAY KERESTECİ: 1959 İstanbul doğumluyum. 1970 yılında Ankara Devlet Konservatuvarına girdim. 1979 yılında mezun oldum ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi kadrosuna girdim. 1979’dan bu yana repertuvardaki bütün eserlerinin başrollerini oynadım. Bu dönemler zarfında Yıldız Üniversitesi Modern Bölümü klasik bale eğitmenliği, Yıldız Alpar’ın bale okulunda ve Mimar Sinan Devlet Konservatuarı’nda bale eğitmenliği yaptım. 1999 yılından 2009 yılından bu yana Anadolu Ateşi’nin hem baş dansçısı hem de koreografisini yaptım. 1986’da ilk yurt dışına turneye çıktım. New York’a gittim. Hürrem Sultan Balesi’nde Kanuniyi canlandırdım. Daha sonra Belarus’ta Don Kişot balesini oynadım. Şu anda İzmir Devlet Opera ve Balesi kadrosunda bale eğitmeni olarak görev almaktayım.

HABERHAYAT: Ününüz Türkiye sınırlarını aştı. Nasıl bir duygu Türkiye’yi yurt dışında temsile etmek?

OKTAY KERESTECİ: Kanuni olarak yurt dışında oynamak çok güzeldi. Çok beğenildi, çok başarılı olduk. Bundan dolayı çok mutluyum.

HABERHAYAT: Baleye nasıl başladınız? Kimler ön ayak oldu?

OKTAY KERESTECİ: Baleye başlamam çok ilginç. Annem ev kadını babam işçiydi. Böyle bir ortamda ilkokul öğretmenim tarafından keşfedildim.  Annem ile babamdan habersiz Ankara’ya gidip konservatuvar sınavına girdim. Ve kazandım. Daha sonra babamı bale okumak için ikna ettim. Ve maceram başladım.

HABERHAYAT: Dünyanın bir çok yerinde performans sergilediniz. Şu eserde de yer alsaydım dediğiniz oldu mu?

OKTAY KERESTECİ: Romeo ve Juliet balesi, dansçılık hayatımda dans etmediğim ama genel provasını yaptığım tek eserdir. İdari problemler yüzünden dans etmediğim bu eserde yer almayı isterdim.

HABERHAYAT: Anadolu Ateşi ile yollarınız nasıl keşişti?

OKTAY KERESTECİ: 1999 yılında Anadolu Ateşi ile çalışmaya başladım. Önce ders verdim. Sonra yavaş yavaş olay koreografiye döndü. Sonra onlarla sahneye çıktım. 2009 yılına kadar çok güzel bir şekilde çalıştım. Troya projesini beraber çıkardık. Çok büyük turnelerimiz oldu. ABD, Avrupa, Asya, Japonya’ya gittik. Bütün dünyayı gezdik diyebilirim.

HABERHAYAT: Bale nasıl doğmuş?

OKTAY KERESTECİ: Bale Fransa’da 14. Louis zamanında doğmuş. Bir dönem Rusya’da çok popüler olan bale şu anda tüm dünyada önde gelen sanatlar arasında.

HABERHAYAT: Dünya seyircisi ile Türk seyircisini kıyaslarsak…

OKTAY KERESTECİ: Dünya seyircisi bize göre daha bilinçli. Beğenmediği eseri asla alkışlamıyorlar. Bu nedenle dünyadaki eserler de daha titiz davranılıyor.

HABERHAYAT: Bale sanatı ile ilgili gençlere neler tavsiye edersiniz?

OKTAY KERSETECİ: Bale çok zordur. Disiplinli olmak ve çok çalışmak gerekir. Bu disipline girebilecek yetenekli gençler bale ile ilgilenbilir.

HABERHAYAT: Son olarak neler söylemek istersiniz?

OKTAY KERESTECİ: HaberHayat okuyucularına sevgilerimi yolluyorum. Sizlere de çok teşekkür ediyorum.

 

Özlem BAŞOĞLU

SIRADAKİ HABER
}