HaberlerBakan Bozdağ: Talimatı Gülen verdi

Bakan Bozdağ: Talimatı Gülen verdi

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 'ABD yeteri delil istiyor; Bizde yeterli delili istemediğin kadar var. O nedenle darbe teşebbüsü konusunda hacet yok. Güneş bizi şu anda nasıl yaktıysa darbe de bizi yaktı, acıttı. Bunun, Gülen'in emir komuta zinciri altında yapıldığı konusunda vatandaşın da şüphesi yok' dedi.

Bakan Bozdağ: Talimatı Gülen verdi

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Rus uçağını düşüren pilotun göz altına alındığını iddialarına “Teyit edilmiş haberler değil” dedi.  Fetullah Gülen dosyasıyla ilgili olarak değerlendirmede bulunan Bozdağ, “Onlarla ilgili hazırlıkları Adalet Bakanlığı tamamlandı. Bugün 4 ayrı dosyadan iadesi ABD’den istenmiştir. Dosyalara Bakanık’tan ABD’ye iletilmek üzere İçişleri ve Dışişleri Bakanlığı’ndan gönderilmiştir. Elektronik ortamdan ABD ilgili ve yetkili makamlarına iletilmiştir. Amerika Birleşik Devletleri bu dosyalarla ilgili değerlendirmeleri yaptıktan sonra Fettullah Gülen’in iadesini beklediğimizi ifade ettik” ifadelerini kullandı.

"Milletin 'idam' talebi değerlendirilecek"

İdam cezasına ilişkin soru üzerine ise Bakan Bozdağ, meydanlarda, şehit cenazelerinde halkın idam cezasının getirilmesiyle ilgili talebinin ilettiğine dikkat çeken Bozdağ, “Sayın Cumhurbaşkanımız, 'Türkiye Büyük Millet Meclisi bu yönde bir karar alırsa, idam cezasını getiren düzenleme gelirse, altına imzamı atarım.’ dedi. Bu da Sayın Cumhurbaşkanı’nın buna olumlu baktığını gösteriyor. Başbakanımız da bu konudaki ‘mesajları görmezden gelinemez. Bunları yok sayamayız’ ifadelerini kullandı. Konuyla ilgili çalışmalarda yapıldıktan sonra hep birlikte değerlendireceğiz” şeklinde konuştu.

Muhalefet ile idam cezası konusunda görüşme olup olmadığına ilişkin soruya Bozdağ, Başbakan Yıldırım’ın CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile görüştüğünü ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüşeceğini kaydetti. Bozdağ, “Muhtemelen bazı yapılacaklarla ilgili değerlendirmeler yapılmıştır. Darbe teşebbüsü ile ilgili bilgi paylaşımı yapılmıştır. Onların görüşmelerinin sonuçlarını göreceğiz. Bu konuda ne zaman adım atılacak, bunların ayrıca değerlendirmeleri yapılacaktır. Biz sadece şunu söylüyoruz; ‘Milletimizin mesajlarını AK Parti hep önem vermiştir. Milletin mesajlarına bugüne kadar sırtını dönmemiştir. Milletimizin idam konusundaki talebini görmezden, duymazdan, sırtımızı dönmemiz beklenemez. AK Parti ve hükümetimiz milletimizin bu mesajını değerlendirecektir. Değerlendirmesinin sonucunu Türkiye kamuoyuyla paylaşacağız” diye konuştu.

"Gülen'in yakalanmasını ve tutuklanmasını talep ettik"

Bozdağ, Gülen'in dosyasına ilişkin bir başka soru üzerine ise şuları söyledi: “Devam eden davalar var. Ankara’da devam eden davayla ilgili oradan istendi. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nden iki dosya var. Bursa Ağır Ceza Mahkemesi var. Oradan istendi. Şu anda dört dosyadan istendi. 15 Temmuz 2016 Fettullah Gülen’in emir komutasında gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ile ilgili şu anda soruşturmalar devam ediyor. İfadeler, gözaltılar, tutuklamalar var. Toplanan delillerin incelenmesi analiz edilmesi söz konusu. Böylesi büyük bir soruşturma ve olay nedeniyle bir ki gün içinde bitirilmesi kolay değil. Dosyanın teşekkülü lazım. İfadeler ve delilerin toplanması tamamlandıktan sora bu kendilerine ilettik. ABD’de Fettullah Gülen'in iadesini hem Cumhurbaşkanı hem Bakanın hem Dışişleri düzeyinde talep ettik. Fettullah Gülen’in yakalanmasını ve tutuklanmasını talep ettik.”

"Darbe girişiminin, Gülen'in talimatıyla yapıldığı delilleriyle sabit"

"ABD yeteri delil istiyor; Bizde yeterli delili istemediğin kadar var. O nedenle darbe teşebbüsü konusunda hacet yok. Güneş bizi şu anda nasıl yaktıysa darbe de bizi yaktı, acıttı. Bunun, Gülen'in emir komuta zinciri altında yapıldığı konusunda vatandaşın da şüphesi yok. HSYK içinde vatanının seven ve bağlı olanlar açısında da bu konuda bir şüphe yok. Kalkışmayı yapanlar, öncülük edenler devletin elindeki bilgilerle örtüşüyor, yüzde yüz. Bütün bilgiler, deliller Gülen’in talimatı ve onun istemişi üzerinde FETO'cu terör örgütü üyelerinde bu işin organize edildi tartışmaları ortadadır. Onun dışındaki laflar çarpıtma değil, karatma çabasıdır. Atanan sıkıyönetim komutanları, askeri mahkemelere yapılan atamalar, listeler, bunları yazışmaları, pek çok aramalarda elde edilen deliller var. Bu işin gerçek yüzünü ortaya çıkaran bilgili delillere ulaşılacaktır, ciddi delillere ulaşıldı. Bunları teyit ettik. Soruşturma içinde ortaya çıkacak.”

Rus uçaklarının düşüren pilotların göz altına alındığı yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine ise Bozdağ, “Rusya uçağını düşüren pilotu gözaltında olduğuna dair haberler var. Teyit edilmiş haberler değil. Soruşturma makamları bu pilotlarla ilgili ifadeleri alıyorlar. Onlar içinde var mıdır yok mudur çıkacaktır ifade sırasında. Gözaltına olduğuna dair fısıltı var ama teyit edilmiş değil” diye cevap verdi. talimat gülen  


SIRADAKİ HABER
}