HaberlerDarbe girişimi çocuklara nasıl anlatılır?

Darbe girişimi çocuklara nasıl anlatılır?

Uzman Pedagog Hemşin Adıgüzel, darbe girişiminin ardından yaşanan hareketlilik ve şiddet görüntülerinin çocuklar üzerindeki etkilerine değinirken, 'Çocukları dinleyin ve açıklayın. Sadece bir film demeyin' dedi.

Darbe girişimi çocuklara nasıl anlatılır?

Uzman Pedagog Hemşin Adıgüzel toplum olarak yaşadığımız üzücü sürecin çocuklar üzerindeki etkilerine değindi. Bilgisayar oyunları ve film sahnelerine benzer görüntülerin günlük olarak gözlerimizin önünde cereyan ettiği ve haberlerde de görüldüğüne dikkat çeken Adıgüzel, 'Çocuklar gördükleri görüntüleri yetişkinlerden daha farklı şekillerde anlamlandırmaktadır. Bu yüzden gazete, bilgisayar, tablet ve televizyonlarda gördükleri görüntüler onları korkutup kaygılandırabilir. Bu tür durumlar ileriki süreçlerde farklı psikolojik bozukluklarıda beraberinde getirebilmektedir.' dedi.

Yaşanılan tüm travmatik olaylarda(doğal afet, savaş, ölüm, patlamalar, baskınlar...) çocukların tepkilerini farklı şekillerde gösterebildiği ifade eden Hemşin Adıgüzel, 'Örneğin uyku reddi, kâbuslar, alt ıslatma, öfke, algı ve dikkat sorunları, yalnız yatamama ve farklı korkular bu tepkiler arasında sıralanabilir. Ayrıca tepkisizlik, donma ve dalma halleri de dikkat edilmesi gereken işaretçiler olarak sıralanabilir.' şeklinde konuştu. Ebeveynlerin bu tür durumlarda yatıştırıcı olmaya çalışarak, 'Sadece bir filmdi' demelerinin yardımcı olmadığını, ebeveynlerin dikkatli bir şekilde konuya yaklaşmaları ve özen göstermeleri gerektiğini belirten Adıgüzel şu konulara dikkat çekti:

'Çocuklarınızın yanında bu tür haber ve programları izlemektense, çocuklarınız uyuduktan sonra duymayacakları şekilde haberleri takip edin.

Çocuklarınız bu haberleri gördülerse onları dinleyin. Bu görüntülerin onları nasıl etkilediğine kulak verin.

Çocuklarınızın sorularını dikkate alın.

Duygularını dinleyerek, bu tür duyguların doğal olduğunu anlatın.

Yanlarında olduğunuzu hissettirin.

Uyku öncesinde sakinleştirici hafif müzikler eşliğinde masallar okuyarak, daha fazla zaman ayırın.

Gün içerisinde onlarla lego, puzzle gibi oyunlar oynayarak onları dinleyin ve uygun dille sorularını cevaplayın. Korku ve endişelerini yargılamayın;'saçma', 'gereksiz', 'korkma' gibi kelimeler kullanmayın.

Korktuğunu anladığınızı belirtin.

Psikolojik ve bedensel tepkileri iyi gözlemleyin.

1 haftalık gözlem sonucunda çocuğunuzda korkular, kaygılar, alt ıslatmalar ve gece uykusuzlukları devam ederse bir uzmana başvurun'.

SIRADAKİ HABER
}