Ordu'da fındık toplamada çocuk işçi çalıştırılmayacak

Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, 16 yaşından küçük çocukların fındık toplama işinde çalıştırılmamasına ilişkin bir genelge yayınladı.

Ordu'da fındık toplamada çocuk işçi çalıştırılmayacak

Kaymakamlıklar ve ilgili kurumlara gönderilen genelgede, fındık toplama işinde çalışmak üzere Doğu ve Güneydoğu illerinden binlerce işçinin aileleriyle birlikte Ordu’ya geldiğini hatırlatan Vali Balkanlıoğlu, fındık toplama işinde 16 yaşından küçük çocuk çalıştıranlara idari para cezası uygulanacağını belirtti.

Fındık toplamak için gelen işçi ailelerin kendilerine yapılan uyarılara rağmen 16 yaşından küçük çocukları fındık toplama işinde çalıştırdıklarını belirten Vali Balkanlıoğlu, ”Bu durum, gelişme döneminde olan çocukların kötü koşullara sürüklenmesi gibi istenmeyen bir durum oluşturacağından ülkemizin dünyadaki itibarını zedeleyebilmekte ve fındığımızın Avrupa pazarında boykota uğramasına neden olabilmektedir” dedi.

16 yaşından küçük çocukların çalıştırılması eyleminin, uluslararası sözleşme ve meri mevzuatta suç sayıldığına dikkat çeken Vali Balkanlıoğlu, “Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin TBMM’de kabulü ile iç hukukumuzun bir parçası haline gelmiştir. Çocukların ekonomik sömürüye, her türlü tehlikeli işler ile eğitimine, sağlığına zihinsel, ruhsal ve ahlaki gelişimine zararlı olacak şekilde çalıştırılmayacağını taahhüt etmiş bulunmaktayız. Ayrıca, Anayasamızın 50. maddesinde ‘Kimse yaşına, cinsiyetine ve gücüne uymayan işlerde çalıştırılamaz. Küçükler ve kadınlar ile bedeni ve ruhi yetersizliği olanlar çalışma şartları bakımından özel olarak korunurlar’ ibaresi yer almaktadır. Tüm bunlar dikkate alındığında fındık toplama işinde 16 yaşından küçük çocukların çalışması suç teşkil etmektedir” diye konuştu.

Fındık tarımında çalışan mevsimlik tarım işçilerinin kimliklerini ispatlayacak belgeleri beraberinde bulundurması gerektiğinin altını çizen Vali İrfan Balkanlıoğlu, 16 yaşından küçük çocukları çalıştıran, çalıştırdıkları işçilerin kimlik bilgilerini muhtarlıklar aracılığı ile en yakın güvenlik birimlerine bildirmeyen, bahçe sahibine ve bu çocukların velilerine her çocuk için 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32. Maddesi gereğince 219 TL idari para cezası uygulanacağını kaydetti.EN ÇOK OKUNANLAR

Yankaya bakalım mı bankaya?..

1 Yankaya bakalım mı bankaya?..

Hükümet düğmeye bastı! Milyonlarca kişiye müjde

2 Hükümet düğmeye bastı! Milyonlarca kişiye müjde

Samsun'da hava nasıl olacak?

3 Samsun'da hava nasıl olacak?

Düğün konvoyunda kaza: 22 yaralı

4 Düğün konvoyunda kaza: 22 yaralı

Otomobil koyun sürüsüne daldı

5 Otomobil koyun sürüsüne daldı

Düğün konvoyunda zincirleme trafik kazası: 22 yaralı

6 Düğün konvoyunda zincirleme trafik kazası: 22 yaralı

Dağda mahsur kalan 8 çoban ve 2 bin koyun kurtarıldı

7 Dağda mahsur kalan 8 çoban ve 2 bin koyun kurtarıldı

Mardin'de aranan 20 şahıs yakalandı

8 Mardin'de aranan 20 şahıs yakalandı

Samsun Valisi Kaymak: Milletimizin gurur günü

9 Samsun Valisi Kaymak: Milletimizin gurur günü

Sultan Abdülhamid Han Hastanesi'nin kantininde yangın

10 Sultan Abdülhamid Han Hastanesi'nin kantininde yangın


SIRADAKİ HABER