Başbuğ, FETÖ'nün arkasında CIA'i işaret etti

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Fetullahçı terör örgütünün arkasında dış güçler olduğunu belirten ve CIA'i işaret eden Başbuğ, 'Olmaması işin tabiatına aykırı bir durum' dedi.

Başbuğ, FETÖ'nün arkasında CIA'i işaret etti


CNN Türk'te yayınlanan Tarafsız Bölge programında Ahmet Hakan'ın sorularını yanıtlayan 26. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, FETÖ'nün nasıl temizleneceği hususunda tedaviye yanlış başlandığını iddia etti ve durumun 'kalp hastasına kanser tedavisi yapılması' gibi olduğunu öne sürdü.
MİT'İ SORUMLU TUTTU
Silahlı Kuvvetlere sızmalarda Milli İstihbarat Teşkilatının (MİT) sorumlu olduğunu savunan İlker Başbuğ, bir dönem MİT'in cemaatçilerle dolu olduğunu söyledi. Eski Genelkurmay Başkanı, 2002-2010 yıllarında TSK'dan atmaların hep MİT raporlarına göre yapıldığını ve o yıllarda atılanlardan bir kişinin dahi FETÖ'cü olmadığını söyledi. Atılanların diğer Nurcu kolu Mehmet Kurdoğlu ekibinden olduğunu belirten Başbuğ, 'Rakip cemaatin elemanlarını uzaklaştırmada bizi kullanmışlar' dedi. İlker Başbuğ, MİT Müsteşarının yardımcısı asker olsa daha sağlıklı bilgiler gelebileceğini de savundu.
TSK'nın kışla dışındaki askerleri izleyemediğini, bunun için yeterli imkanı olmadığını anlatan Başbuğ, bu izlemeleri MİT'in yapması gerektiğini ifade etti.
'ERBAKAN'IN CEMAATLE MESAFELİ OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ'
'Cemaatin TSK'ya sızması 70'li yıllara kadar gidiyor. Cemaatin asıl güçlenmesi Turgut Özal zamanında oldu' diyen Başbuğ, Bülent Ecevit'in de cemaate sempatiyle baktığını ifade ederek, 'Erbakan rahmetlinin ise cemaatle mesafeli olduğunu görüyoruz' dedi. İlker Başbuğ, cemaatle ilgili uyarılarının AK Parti iktidarlarınca dikkate alınmadığını, 'Tehdit bugün bize, yarın size' dediği halde, kendilerine konuyu abarttıklarının söylendiğini ifade etti.
Başbuğ, FETÖ'nün 3 Temmuz 2011'de 'şike' bahanesiyle Fenerbahçe'yi de hedef aldığını fakat sarı lacivertli camianın başından sonuna kadar onurlu bir duruş sergileyip ayakta kaldığını anlattı.
'SAYIN CUMHURBAŞKANI 2010-2016 ARASINDA TEK BAŞINA SAVAŞ VERDİ'
Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2012-2016 yılları arasındaysa cemaate karşı tek başına savaş verdiğini ve tek başına bırakıldığını söyledi.
'TSK KOMUTA KADEMESİ DE İYİ SINAV VEREMEDİ'
TSK komuta kademesinin de iyi bir sınav veremediğini söyleyen Başbuğ, 'TSK niye tedbir alamadı, bu konu incelenmelidir' dedi. Başbuğ, darbe girişiminde yer alanlar için, 'Ne olursa olsun adil yargılama olsun' dedi. Başbuğ, FETÖ'nün asıl hedefin Türk Silahlı Kuvvetleri olduğunu da savundu.
DARBE GİRİŞİMİ ASKERİ AÇIDAN BAŞARILI MI ?
Darbe girişimini askeri açıdan başarılı bulup bulmadığı sorulan İlker Başbuğ, 'Darbe planlamasının çok basite alınacak bir durumu yok. Çok geniş bir satha yayılmış bir organizasyonla karşı karşıyayız. Planlamayı pek hafife almayın. Ama uygulamada bazı eksikler, hatalar var mı var. Zamanın öne alınması vesaire' dedi.
'DIŞ DESTEK VAR'
Fetullahçı terör örgütünün arkasında dış güçler olduğunu belirten Başbuğ, 'Olmaması işin tabiatına aykırı bir durum' dedi. Gülen'e oturma izninin CIA tarafından verildiğini söyleyen İlker Başbuğ, CIA'in yıllarca ABD'de yaşayan bir şahsı kullanmamasının mümkün olmadığını söyledi.EN ÇOK OKUNANLAR

Afrin sınırında üst düzey askeri hareketlilik

1 Afrin sınırında üst düzey askeri hareketlilik

Sadaka kutusu çalarken güvenlik kameralarına takılan hırsız yakalandı

2 Sadaka kutusu çalarken güvenlik kameralarına takılan hırsız yakalandı

Obüsler PKK/PYD hedeflerini vuruyor, tanklar sınıra yığılıyor

3 Obüsler PKK/PYD hedeflerini vuruyor, tanklar sınıra yığılıyor

Bakan Fatma Betül Sayan Kaya'dan Zeytindalı Operasyonu açıklaması

4 Bakan Fatma Betül Sayan Kaya'dan Zeytindalı Operasyonu açıklaması

Suriye sınırına sevkiyat sürüyor

5 Suriye sınırına sevkiyat sürüyor

Afrin'e en büyük askeri sevkiyat

6 Afrin'e en büyük askeri sevkiyat

Kilis'e 3. roket düştü

7 Kilis'e 3. roket düştü

Kilis'e ikinci bir roket daha düştü

8 Kilis'e ikinci bir roket daha düştü

Alkollü sürücü direksiyon hakimiyetini kaybedince ağaca saplandı

9 Alkollü sürücü direksiyon hakimiyetini kaybedince ağaca saplandı

Yol ortasında duran otomobil, zincirleme kazaya neden oldu

10 Yol ortasında duran otomobil, zincirleme kazaya neden oldu


SIRADAKİ HABER