Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Randıman yüksek, fındık fiyatı artacak

Karadeniz'de fındık hasadına başlanırken, fındıkta randımanın iyi olduğu fakat rekoltenin düşük olduğu belirtiliyor. Randımanın iyi olması ile birlikte, fındık fiyatlarının da artacağı belirtilirken, 50 randıman gelen fındığın bu sene 55 randıman gelmesi, rekolte kaybı yaşayan üreticileri sevindiriyor.

Randıman yüksek, fındık fiyatı artacak

Randımanın iyi olması ile birlikte, fındık fiyatlarının da artacağı belirtilirken, 50 randıman gelen fındığın bu sene 55 randıman gelmesi, rekolte kaybı yaşayan üreticileri sevindiriyor.

Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, "Geçen sene ortalama olarak 50 randıman gelen fındığın bu yıl ortalama 55 randıman geleceğini tahmin ediyoruz. Yağlı, palaz ve Giresun yağlısı dediğimiz fındıkların randımanları çok yüksek" derken, randımanın iyi olmasında hava şartlarının tam istedikleri gibi gitmesinin önemli rol oynadığını ifade etti. 

FINDIĞIN İÇİ DOLGUN

Karadenizli üreticilerin rekoltenin düşüklüğü nedeniyle üzüldüğünü fakat randımanın %55 civarında olması nedeniyle bir nebze olsun yüzünün güldüğünü dile getiren Soydan, randımanın yüksek olmasıyla birlikte üreticinin cebine daha fazla para gireceğini belirtti.

FINDIK FİYATI ARTACAK 

Kaliteli fındıkların alıcısının çok olduğu belirten ve 2016'da fındığa büyük talep olacağını düşündüğünü dile getiren Soydan, randımanı yüksek olan fındıklarda fındık fiyatlarının artacağını ifade etti. Soydan, üreticilerin fındık üreticilerine ürünlerini satışa sunduklarında randıman kırdırmalarını tavsiye ederken, '50 randımanlı fındık serbest piyasada 11 lira ise 55 randımanlı fındığın fiyatı da artmış olacak. Üretici eğer fındığının kalitesine güveniyorsa mutlaka randıman kırdırdıktan sonra fındığını satışa sunsun.' ifadelerini kullandı.

 



EN ÇOK OKUNANLAR

Görüşüyoruz net bir şey yok

1 Görüşüyoruz net bir şey yok

Kazanmaya ihtiyacımız var

2 Kazanmaya ihtiyacımız var

Samsunspordan dakikada binler kazandılar

3 Samsunspor'dan dakikada binler kazandılar

Gözyaşları içinde toprağa verildi

4 Gözyaşları içinde toprağa verildi

Ne değişecek

5 Ne değişecek?..

Samsunda Çağlarırmak için mevlit okutuldu

6 Samsun'da Çağlarırmak için mevlit okutuldu

Bu şehrin çocukları Samsunsporludur

7 Bu şehrin çocukları Samsunsporludur

Yasak bölge protestosu

8 'Yasak bölge' protestosu

Şehit cenazesinde CHP çelengini istemediler

9 Şehit cenazesinde CHP çelengini istemediler

Samsundan İngiltereye

10 Samsun'dan İngiltere'ye


SIRADAKİ HABER