HaberlerAnkara'yı bombalayan darbeci Samsunlu çıktı!

Ankara'yı bombalayan darbeci Samsunlu çıktı!

FETÖ'cü kalkışmanın yaşandığı gece Ankara'yı bombalayan helikopterlerden birinde görev yapan darbeci pilot Yarbay İlkay Ateş, ifadesinde 'Samsunlu' olduğunu ifade etti.

Ankara'yı bombalayan darbeci Samsunlu çıktı!

Tutuklanarak cezaevine gönderilen ve TSK’dan ihraç edilen Ateş, etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak istediğini belirterek, önemli itiraflarda bulundu. 

Ankara Sulh Ceza Hâkimi İsmail Yücesoy tarafından sorgulanan Ateş, şunları söyledi:

Ramazan Bayramı’nda nöbetim ve görevim olmadığı için memleketime gittim. 9 Temmuz’da beni arayan Taarruz Helikopter Tabur Komutanı Yarbay Özcan Karacan bir sonraki hafta Ankara’da olup olmadığımı sordu. 11 Temmuz’da mesaiye başladım. Karacan, çok önemli bir faaliyet icra edileceğini söyledi. Bu faaliyette uçup uçmayacağımı sordu. ‘Sınır ötesi mi?’ diye sormam üzerine, ‘Onun gibi bir şey’ dedi. Daha sonra ise bu faaliyetin büyük ihtimal Ankara’da olacağını ama detayların daha sonra geleceğini söyledi.

‘DARBE’ DEMEDİLER

Darbe girişiminden 2 gün önce Yenimahalle Anadolu Bulvarı’na yakın bir evde toplantı yaptık. Yarbay Özcan Karacan, Yüzbaşı Taha Fatih Çelik ve Yarbay Erdal Başlar’la birlikte bir odaya girdik. 4 kişi beraber namaz kıldık. Daha sonra Ramazan isminde birisi geldi. Bu kişiyi tanımıyorum, Ramazan gerçek ismi mi emin değilim. Konuşmalarından Genelkurmay’da çalıştığı izlenimine kapıldım. Bize, ‘Genelkurmay Başkanı’mızın emirleriyle komutanlarınızın size vereceği emirlere itaat edin’ dedi. Kesinlikle orada ‘darbe’ diye bir şey geçmedi, ‘faaliyet’ diye bahsedildi. Bu faaliyetin Genelkurmay Başkanı’nın emriyle yapıldığı ve bütün Silahlı Kuvvetler’in bu işe katıldığı söylendi.

O HAFTA 3 KEZ ÖZEL TOPLANTI

Erdal Başlar, ‘Amerikalılar ve diğer partiler bu işe ne diyor?’ diye sordu. Ramazan isimli kişi de ‘Bunları (Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümet) pek kimse sevmiyor, o yüzden sıkıntı yok’ gibi bir cevap verdi. 15 Temmuz günü Karacan, faaliyetin 03.00’te olacağını, bizim akşam saat 22.00 sularında mesaide olmamızı söyledi. Konuyla ilgili de Çankaya Köşkü, MİT, TÜRKSAT, TİB, Dikmen Vadisi’nin haritadan konumlarına bakmamızı söyledi.

TALİMATLARI KARACAN VERDİ

Saat 22.00 sularında mesaiye gittim, odamda tulumlarımı giydim, kaskımı, gözlüğümü aldım. Odadan çıktıktan sonra uçuş hattına gittiğimde, Tuğgeneral Ünsal Coşkun, ‘Biraz acele edin çalıştırın helikopterleri’ dedi. Ali Ercan Yüzbaşı ile Cebrail Sert Yüzbaşı uçtular. Biz de Süper Kobra’yı aldık ve Taha Fatih Yüzbaşı ile birlikte havalandık. Faaliyet boyunca bütün talimatları Özcan Karacan’dan aldık. İlk söylediği ‘Genelkurmay’ın üzerine gidin ve alçak uçuş yapın’ şeklindeydi. MİT’e ve Çankaya Köşkü’ne gidenler oldu. 45 DAKİKALİK UÇUŞ Genelkurmay’ın üzerinde alçak uçuşta daire çizmeye başladık. Karacan, ‘Polisleri vurun’ şeklinde anons yaptı. Ben önce olayı idrak edemedim, yani biraz tereddüt yaşadım. Atış yapmamak için ‘Silah sistemleri arızalı atamıyoruz’ dedim. Bu arada telsizden MİT’in girişindeki beton bariyerlerin vurulması görevinin verildiğini duydum. 45 dakika bu şekilde uçuş yaptıktan sonra geri döndük ve bize helikopteri değiştirmemizi söylediler.

AİLEMİ MEMLEKETİM SAMSUN'A GÖTÜRDÜM

Farklı bir helikoptere geçtik. Bu sefer ben arka koltuğa geçtim, Taha Yüzbaşı ön tarafta uçmak istedi. Bizi Beştepe’deki Jandarma Genel Komutanlığı’na gönderdiler. Binanın Beşevler’e yakın olan ve boş bir alan gibi gözüken kısma 20-30 tane 20 milimetrelik top attı Taha Yüzbaşı. Daha sonra da TRT’ye geçtik ve Karacan TRT’nin önünden geçen yoldaki TOMA’nın vurulması talimatını verdi. Taha Yüzbaşı, TRT binasının biraz uzak kıyısına atış yaptı, TOMA ve vatandaşlara atış yapmadı. Sabah evime gittim ve olanları aileme anlattım. Ailemi aldım memleketim Samsun’a götürdüm. Ankara’ya geldikten sonra birliğime giderek teslim oldum."

Kaynak: Habertürk

SIRADAKİ HABER
}