HaberlerNuman Kurtulmuş'tan çarpıcı açıklamalar

Numan Kurtulmuş'tan çarpıcı açıklamalar

Bakanlar Kurulu sonrasında Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş açıklamalarda bulunuyor.

Numan Kurtulmuş'tan çarpıcı açıklamalar

Bakanlar Kurulu sonrasında Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş açıklamalarda bulunuyor. 

İşte Kurtulmuş'un açıklamalarından satır başları:

“Bugünkü Bakanlar kurulu toplantımızda OHAL çerçevesinde iki KHK gündeme gelmiştir. Bunlardan birisi 670 sayılı KHK’dır. Öncelikli olarak bazı bakanlıklarımızdan gelen, FETÖ’cü olduğu tespit edilen kişilerle ilgili düzenlemedir. Bu listede ismi geçen FETÖ mensupları devlet memurluğu vasfını kaybedeceklerdir. Yine bu listede adı geçen kişilerin unvan ve meslek adlarını kullanmaları da mümkün olmayacaktır. Yine kapatılan bu FETÖ’cü terör örgütü ile ilişkili kurum ve kuruluşların mallarının ne olacağı karara bağlanmıştır.“

O MEMURLAR İHRAÇ EDİLECEK

“670 sayılı KHK ile 2010 KPSS’de soruları çaldıkları ve bu şekilde memur oldukları tespit edilenler memuriyetten ihraç edileceklerdir. Ancak 2010 KPSS ile haklarıyla memur oldukları tespit edilenler memur olmaya devam edeceklerdir.“

ŞEHİT VE GAZİLERİN SGK BORÇLARI SİLİNECEK

“Yine 15 Temmuz şehit ve gazilerimizin SGK borçları silinecektir. Kapatılan askeri okullardaki sözleşmelerin iptalleri de bu KHK ile gündeme gelecektir. Askeri hastanelerin Sağlık Bakanlığı’na devredilmesi de bu KHK ile düzenlenmiştir. 15 Temmuz’da Çengelköy’de şehit olan Yenişafak muhabiri İsmail Canbazhasan, ailesinin başvurusu üzerine Türk vatandaşlığına alınmıştır.“

PİLOT AÇIĞI KAPATILACAK

“TSK’nın pilot açığının kapatılması için düzenlemelerin yapılması gündeme gelmiştir. 671 sayılı KHK ile pilot iken görevden alınanların yeniden TSK’ya kazandırılması ile ilgili düzenleme yapılmıştır.“

TİB KAPATILDI

"Yine TİB kapatılmış ve BTK’ya devredilmiştir. Bu KHK ile özel harekat polisleri ile ilgili de kararlar alınmıştır. Akademisyenler için emeklilik yaşını 75’e çıkarıyoruz. Üniversitelerden uzaklaştırılanlar göz önüne alınırsa buradaki kararın önemi ortaya çıkmıştır."

ÜNVANLARINI KULLANAMAYACAKLAR

"Özellikle bunlar liste olarak yayınlanacak. Dışişleri, İçişleri, Sahil Güvenlik ve TSK ağırlıklı olarak gelen isimler. Bu isimlerin meslek ünvanlarını kullanması yasaklandı. Bunlar devlete karşı işlenmiş hain bir planın içinde yer aldıkları için memuriyetten atılıyorlar. Devletin en üst kademelerindeki bu ünvanlar, makamlar bunlara devleti korusunlar diye verilmiş ünvanlardır. Devleti yıkmaya kalkışanların bunları kullanmaya hakları yoktur."

HULUSİ AKAR'IN BAKANLAR KURULUNA KATILMASI

"Zaman zaman ilgili güvenlik birimlerinin temsilcileri Bakanlar Kurulu’na girerler ve bilgi verirler. Bugün hem sayın Genelkurmay Başkanı hem sayın MİT Başkanı davet edilerek güvenlikle ilgili kendilerinden bilgi alınmıştır. Devletin bütün kadrolarının milletin tamamına açılması, en hayati hususlardan birisidir. Herkesin kendi kişisel kariyer planlaması ile ilgili olarak herkesin bundan istifade edebilmesi lazım. Ehliyet, liyakat ve millete sadakati dikkate alarak bunları seçersek zaten bir paralel yapının kamuda örgütlenme şansı yoktur. Bu bir prensiptir."

DİYARBAKIR'DA 6 ŞEHİDİMİZ VAR

"Şu anda bir rakam veremiyorum. Bunların listeleri var. Kimler bu yolsuzluğun içindelerse onlarla ilgili gereken yapılacak. Diyarbakır’daki terör saldırısı4 polis memuru, 2 sivil, bunlardan biri polis memurumuzun evladıdır, toplam 6 şehidimiz var."

ÖĞRETİM ÜYELERİNİN EMEKLİLİK YAŞI 75'E YÜKSELTİLDİ

"2006 sonrasında kurulan 41 üniversitemizdeki öğretim üyelerinin emeklilik yaşı 67'den 72'ye çıkartılmıştı. Şimdi bu üniversitelerimizdeki emeklilik yaşını 75'e çıkartıyoruz."

YENİ MEMURİYET KADROLARI

"Devlet kadrolarının milletin tamamına açılması en hayati hususlardan biridir. Herkesin kişisel kariyer planlamasıyla ilgili olarak bundan istifade edebilmesi lazım. Ehliyet, liyakat, millete ve vatana sadakat. Yeniden alımları bu şekilde değerlendirmeli. Böyle bir paralel yapılanmanın kamuda örgütlenme şansı yoktur."

SIRADAKİ HABER
}