HaberlerFındık fiyatı 20 TL'nin üzerine çıkacak

Fındık fiyatı 20 TL'nin üzerine çıkacak

Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hayati Tosun, fındık fiyatının bu yıl 20 TL ve üzerine çıkacağını belirterek, üreticiden emanete fındık vermemelerini istedi

Fındık fiyatı 20 TL'nin üzerine çıkacak

Haberaks TV ekranlarında Burcu Düzgün'ün sunduğu Haberin Sesi programına katılan Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hayati Tosun, fındıktaki son durumu değerlendirerek üreticilere küllenme konusunda ve emanete fındık verme konusunda uyarılarda bulundu.

REKOLTE TEMMUZDA AÇIKLANSIN
Fındık sezonunu değerlendiren Tosun, "Doğu ve Batı Karadeniz'deki hasat durumunu takip ediyoruz, ay sonuna kadar hasatlarını bitirirler ve daha gerçek rakamlar ortaya çıkar. Ne kadarlık bir abartı var görülecek. 300-350 bin tonlar konuşuluyor. Rekolte tahmininin ne zaman ve ne şekilde yapılması gerektiğinin sorgulanması gerekiyor. Rekoltenin tek elden tespit edilmesi gibi olumlu bir süreç başladı ama ilan edilen rakam dahi gerçekleşmeyecek gözüküyor. Hiç bir zaman için tahmini rekolte gerçekleşenle uyuşmadı. Hep tahminler yukarda oldu, yanılma payının bu kadar olması kabul edilebilir değil. Bu süreci üç kademede devam ettirmekte fayda var. Son rakamı açıklamak için kesinlikle temmuz ayına kaydırmakta fayda var. Haziran dönemindeki açıklamalar yansıtmıyor. Fındıkta dökülme oluyor ve son yıllarda kendini gösteren bir hastalık olan küllenme oluyor. Küllenem hastalığından dolayıda ciddi bir ürün kaybı oluştu. Çok az bir üre tici bunun farkında sadece beyazladı olarak biliyor, bunun artık kimyasal mücadelesinin verilmesi gerekiyor" diye konuştu.

EMANETE VERMEYİN
Tosun, fındık fiyatının bu yıl 20 TL ve üzeri olacağını belirterek şunları söyledi: "Son 6-7 aylık süre içerisindeki ön görülerimiz hep doğru çıktı. Yurtdışında 700 bin tonun üzerinde bir rekolte açıklandı. Bakanlık tarafından 468 bin ton açıklandı şimdi ise 400 bin tonun altında olma ihtimali fazla. Peki, rekolte bu kadar düşük iken nasıl 12 TL fiyatlar ortaya çıkıyor? Üreticiler fındığını emanete vermesin. Bu yıl buna özellikle dikkat edilmesi gerekiyor. Üreticiler geçen yıl yaşanan mağduriyeti gidermek için, fındığın düşük fiyata satılmasının önüne geçmeleri için fındık kesinlikle emanete verilmemeli. Dünyanın hiç bir yerinde bir malı en yüksek fiyattan satmak yok. Kademeli satabilirsiniz, ihtiyacınız kadar satabilirsiniz. Mevcut olan görüntü fındık fiyatlarının seyrinin devam edeceği yönünde hatta geçmiş yılların rekorunu görürsek şaşırmayın. Bu fındık fiyatının 20 TL ve üzeri olma ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz."

Pirsu DÜZGÜN

SIRADAKİ HABER
}