Haberler‘Filintadan’ Özel Açıklamalar

‘Filintadan’ Özel Açıklamalar

Filinta dizisi ile dikkatleri üzerine toplayan yakışıklı oyuncu Onur Tuna, Haber Medya Grubu yayın organlarından HABERHAYAT dergisine özel açıklamalarda bulundu.

‘Filintadan’ Özel Açıklamalar

Filinta Mustafa rolü ile oyunculuğunu kanıtlayan Tuna, genç kızların sevgilisi olmak yerine yaptığı işlerle takdir görmek istediğini söyledi.

HABERHAYAT: Öncelikle Cannes’daki fuar ziyaretinden başlayalım. Nasıl bir deneyim oldu sizin için? Daha önce gitmiş miydiniz?
ONUR TUNA: Cannes’e gittiğimizde bir sel baskınıyla karşılaştık. Dolayısıyla her yer kapalıydı. Halkın morali bozuktu. Can kayıpları vardı. Bundan dolayı oraya üzgün gittik. Fakat projemizle alakalı olumlu bir fuar oldu bizim için. Daha önce Fransa’ya Cannes’e gitmemiştim. Fakat bu tarz aksiliklerin olmadığı zaman tekrar gitmek istiyorum oraya.

HABERHAYAT: Neler yaşadınız? Nasıl ağırlandınız? Nelerle karşılaştınız? 
ONUR TUNA: İlk gün çok fazla insanla tanışma fırsatı olmadı. Bir aktivite vardı ve orada fotoğraf çektirdik. Fakat gece halı yürüyüşünde yabancı basının ilgisi ile karşılaştık. Bize çok sıcakkanlı davrandılar. Etrafta sürekli Filinta’nın videoları dönüyordu. Bu mesleki açıdan bana mutluluk verici bir andı. Fransa ziyaretinin 2 gün sürmesi hem projemiz için hem de kariyerimiz için çok önemliydi.

HABERHAYAT: Oynadığınız dizi uluslararası bir önem taşıyor. Bunu fırsat olarak görüyor musunuz?
ONUR TUNA: Öncelikle oynadığım iş Türkiye’de denenmemiş bir tür. Bir dönem polisiyesi ve aksiyonu çok fazla. Bu proje sayesinde, Hollywood projelerinde yer almış, önemli aksiyon şefleri ve yönetmen danışmanlarıyla çalışma fırsatı buldum. Bunlar beni mesleki açıdan çok tatmin etti. İşimiz, görüntü kalitesi ve kronolojik olarak uluslararası standartlarda, platomuzda aynı şekilde. Bu yüzden uluslararası boyuta ulaşmış bir işte çalışmak beni mutlu ediyor ve kırbaçlıyor. 

HABERHAYAT: Filinta dizisi çok beğenilen bir yapım. Bu diziyi diğer dönem dizilerden ayıran nedir?
ONUR TUNA: Filinta çok büyük bir prodüksiyon. Aksiyon anlamında Türkiye’de denenmemiş sahneler denendi ve başarıyla sonuçlandı. Konu olarak bir feodal düzenden uzak, fantastik bir polisiye. Yurtdışında kendini kanıtlamış birçok ünlü eğitmenleri ve yönetmeni danışman olarak kullanmış bir proje. Bütün işler emek barındırıyor. Bu nedenle konu ve teknik kısmı bizi diğer dönem dizilerinden ayırıyor. 

HABERHAYAT: ‘Filinta’ dizisindeki ‘Mustafa’ karakterinden biraz bahseder misiniz?
ONUR TUNA: Mustafa 19.yüzyılın 2. yarısında yaşayan bir Osmanlı zabıtı. Londra’da mesleği ve dövüş sanatları üzerine eğitim almış herkesten bir adım önce düşünebilen biri.

HABERHAYAT: Bu karakter size neler kattı?
ONUR TUNA: Bu karakter bana kılıç kullanmayı, ata binmeyi, dövüş sanatları ve koreografi dövüşle alakalı iyi bir konuma gelmeyi sağladı. Bunların yanında ülkenin en büyük prodüksiyonlarından birinde Filinta Mustafa karakterine can verme fırsatı buldum. Büyük Hollywood prodüksiyonlarına aksiyon şefliği yapmış Dusan Hyska ile 1 sene aralıksız aksiyon antrenmanları yaptım. Üniversitedeyken izlediğim dizilerin yönetmeni Boby Roth ile çalışma fırsatı buldum. Bunların hepsi meslek hayatının başında olan biri için güzel heyecanlar.

HABERHAYAT: Tarihle aranız nasıl? 
ONUR TUNA: Tarihle aram kötü değil. Fakat tamamen böyle tarih araştırmacısı veya her dönemini inceleyen birisi değilim. Bu işle beraber gereğinden fazla bilgilenmeye başladım. İnsanların sadece savaş ve kronolojik tarihlerini değil de yaşam standartlarını da araştırma fırsatım oldu.

HABERHAYAT: O dönemde yaşamak ister miydiniz?
ONUR TUNA: Ben insanın her dönemde insan olduğunu düşünüyorum. O dönem veya bu dönem diye ayırmıyorum. O dönemde ki sosyal-psikolojik olgular günümüzde de devam ediyor. Bundan 100 sene sonra da olacağına inanıyorum. Dolayısıyla yaşadığım dönemden memnunum. Kendi içimde memnuniyetsizlik yaratmak gibi bir durumum yok.

HABERHAYAT: Sakallı haliniz daha çok beğeniliyor. Siz alıştınız mı sakala?
ONUR TUNA: Bu çok göreceli bir şey. Bir de insanların beni sürekli böyle görmesi bir algı yarattı ve insanlar beni bu şekilde beğendi. Ben de alıştım sakallı halime. Daha önceden de bırakmıştım sakal. Fakat bu uzunlukta ki sakalla daha önce bir projede oynamamıştım. İnsanların beğenmeleri hoş tabii ki benim açımdan. Karakterim ne gerektiriyorsa o kılığa bürünmek benim zihinsel özgürlüğümü ortaya koyuyor bence. İnsanların tepkisi bu şekildeyse çok teşekkür ederim.

HABERHAYAT: Genç kızların yeni sevgilisi olarak anılmak size ne hissettiriyor?
ONUR TUNA: Görsel bir iş yapıyoruz ve kadınlar ilgi gösteriyor. Genç kızların yeni sevgilisi olarak anılmak gibi bir isteğim yok açıkçası. Ancak, görsel bir iş yaptığımız için insanların beni yakışıklı bulmaları mutlu ediyor. Bunun dışında dış görünüşümden daha çok oyunculuğumun takdir edilmesi beni daha çok tatmin ediyor. 

HABERHAYAT: Son olarak neler söylemek istersiniz?
ONUR TUNA: Gösterdiğinizi ilgiden dolayı sizlere teşekkür ediyorum. Herkese sevgilerimi yolluyorum.

RÖPORTAJ: AYŞE KUŞCU 

 

SIRADAKİ HABER
}