Samsun'da konut satışı katlanacak

SATEM Başkanı Mevlüt Oral, Konut kredisi faizlerindeki indirimle Samsun'da konut satışlarının hızlı biçimde yükselmesini beklediklerini söyledi.

Samsun'da konut satışı katlanacak

SATEM Başkanı Mevlüt Oral, Konut kredisi faizlerindeki indirimle Samsun'da konut satışlarının hızlı biçimde yükselmesini beklediklerini söyledi.

İMO Samsun Şube Başkanı Cevat Öncü ise, faizlerde ikinci bir indirim beklentisi olduğunu belirterek, ''Düzenleme orta vadede Samsun ekonomisine ve konut piyasasına çok etki edecek'' dedi

Samsun Tüm Emlakçılar Meslek Odası (SATEM) Başkanı Mevlüt Oral, konut kredi faizlerindeki indirimle Samsun konut piyasasında yaşanan bir kısım hareketlenmenin ilerleyen dönemde daha da artacağını söyledi.

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cevat Öncü ise, piyasada ikinci bir indirim beklentisi nedeniyle tam bir hareket yaşanmadığını belirterek, ''İlaveten tapu harçlarındaki indirimle Samsun'daki konut şişkinliği problemi çözülebilir'' diye konuştu.

SATIŞ HIZLA YÜKSELECEK
Kredi faizlerinin düşmesinin, ev almak isteyen insanlara moral olduğu ifade eden SATEM Başkanı Mevlüt Oral, ''Şu anda 120 ay için yüzde 0.95, 60 ay için yüzde 0.90 ve 24 ay için yüzde 0.80 faiz oranlarını görüyoruz. Ancak henüz Samsun'da bir icraat olduğunu söyleyemeyiz. Piyasaların biraz daha rayına oturduğunda insanların tam anlamıyla güveni yerine gelir ve faiz düşüşünün avantajlarını yaşarlar. Şu dönemde piyasada frene basıldı. Çünkü FETÖ operasyonlarıyla tapu işlemlerinde de gecikmeler ve araştırmalar yaşanıyor. Ancak bu çok kısa sürecektir. Bu duraksamanın ardından Samsun'da ev satışlarının hızlı bir şekilde yükseleceğini düşünüyoruz. Samsun'da halihazırda talep fazlası ve satılamayan ev sayısında şişkinlik yaratan konutlar var. Faizlerin düşmesiyle birlikte bu şişkinlik de azalacak. Hatta her zaman söylediğimiz gibi bir de tapu harçlarındaki indirim düzenlemesiyle de vatandaş daha büyük bir avantaja sahip olarak evini alabilecek'' ifadelerini kullandı.

İKİNCİ İNDİRİM TALEBİ VAR
Kredi faizlerindeki indirimin çok olumlu olduğunu kaydeden İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cevat Öcü ise, ''Faizlerin bir miktar daha indirim beklentisinin karşılanmasını umuyoruz. Türkiye'de koşullarında faizler gereğinden fazla yüksekti. Normal seviyelere doğru gerilemesi gerekiyordu. Mortgage faizlerinin düşmesi artan konut stoklarının eritilebilmesi anlamında oldukça olumlu katkı sağlar. Kısa vadede piyasada ufak bir hareketlenme başladı ama şu anda 0.95'e kadar inen faizlerin 10-15 puan daha düşeceği beklentisi tam anlamıyla hareketlenmenin önündeki engel. İkinci bir indirime gidilmesi piyasayı oldukça canladıracak. Talep artınca, konut fiyatlarının artacağı da bir beklenti ancak son 2 yılı o kadar durgun geçirdik ki fahiş bir artış olacağını düşünmüyorum. Samsun'da konut sayısındaki şişkinlikten her zaman bahsediyoruz, bu faiz indirimi bir anlamda destek olsa da tapu harçlarında geçici süreyle yarı yarıya indirime gidilmesiyle iki etken de çok önemli bir katkı sağlar. Orta vadede Samsun ekonomisine ve konut piyasasına çok etki edecek. Ev alacaklara da çok fazla beklememelerini tavsiye etmek lazım'' diye konuştu.

Zerrin SOMUNCUEN ÇOK OKUNANLAR

14 yaşındaki lise öğrencisi av tüfeğiyle kendini vurdu

1 14 yaşındaki lise öğrencisi av tüfeğiyle kendini vurdu

İnşaatın asansör boşluğuna düşen işçi öldü

2 İnşaatın asansör boşluğuna düşen işçi öldü

Elazığ'da askeri aracın devrilmesi

3 Elazığ'da askeri aracın devrilmesi

Gebze TEM otoyolda zincirleme trafik kazası: 1 yaralı

4 Gebze TEM otoyolda zincirleme trafik kazası: 1 yaralı

7 bin liralık iPhone X için gece yarısı kuyruk oluştu

5 7 bin liralık iPhone X için gece yarısı kuyruk oluştu

Rudi Garcia: 'İlk golü biz atsaydık daha farklı olacağını düşünüyorum'

6 Rudi Garcia: 'İlk golü biz atsaydık daha farklı olacağını düşünüyorum'

Midyat'ta 45 bin 750 kaçak sigara ele geçirildi

7 Midyat'ta 45 bin 750 kaçak sigara ele geçirildi

Diyarbakır'da 700 polisle asayiş uygulaması

8 Diyarbakır'da 700 polisle asayiş uygulaması

20 saat karda mahsur kalan 3 arkadaş kurtarıldı

9 20 saat karda mahsur kalan 3 arkadaş kurtarıldı

Özdilek: '1-1'lik Marsilya maçına üzgünüz'

10 Özdilek: '1-1'lik Marsilya maçına üzgünüz'


SIRADAKİ HABER