Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

AFAD Yunan Vatandaşı 9 Türk Kökenli Genci Eğitiyor

Gümülcine Türk Gençler Birliği ve Samsun Mübadele Derneği'nin işbirliği ile kente gelen Yunan vatandaşı 8'i kadın 9 Türk kökenli gence, AFAD Samsun İl Müdürlüğü'nde eğitim veriliyor

AFAD Yunan Vatandaşı 9 Türk Kökenli Genci Eğitiyor

Afet ve Acil Durum (AFAD) Samsun İl Müdürlüğü, Yunan vatandaşı 8'i kadın 9 Türk kökenli gence arama kurtarma eğitimi veriyor.

TECRÜBEMİZİ PAYLAŞIYORUZ

 AFAD İl Müdürü Erkan Koparmal, 2009'da kurulan AFAD'ın afetin öncesinde hazırlık, afet anında müdahale, afetin sonrasında planlama ve iyileştirme süreçleri konusundaki yapılanma gerçekleştirdiğini söyledi.

Bundan sonraki süreçte AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay'ın talimatı doğrultusunda Türkiye'nin risk yönetimine geçmesi yönünde çalışmalar yapıldığını belirten Koparmal, "Kısa sürede kurumumuzun gelişmesinin ardından tecrübemizi yurt dışındaki soydaşlarımız, komşu ülkelerle paylaşmaya başladık. Batı Trakya'dan gelen 9 gencimize afet ve acil durumun nasıl yönetileceği, riskin yönetimi konusunda eğitim veriyoruz" dedi.


FARKINDALIK OLUŞTURMAK İSTEDİK

Gümülcine Türk Gençler Birliği ile Samsun Mübadele Derneği'nin işbirliği ile Yunan vatandaşı 8'i kadın 9 Türk kökenli gencin kente geldiğini belirten Koparmal, enkazda köpekle canlı arama, arama kurtarma, kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer tespit ve arındırma sistemleri ile diğer afet durumlarında arama kurtarma teknikleri konusunda hem pratik hem teorik eğitim verildiğini anlattı.

Katılımcılara sadece afet konusunda eğitim verilmediğini dile getiren Koparmal, temel ilk yardım konusunda İl Sağlık Müdürlüğü, yangınlara müdahale konusunda Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı'nın da bilgi paylaşımında bulunduğunu ifade etti.

Koparmal, "Geçmiş yıllarda Atina Egaleo, Selanik ve Gümülcine belediyeleri ile ortak seminer ve tatbikatlar yaparak tecrübelerimizi onlara aktarmıştık. Deprem ve afetlerde her iki ülke birbirinin yardımına koşuyor. Yunanistan ve Türkiye, aynı deprem fay hattı üzerinde bulunmaktadır. Özellikle Ege Bölgesi'nde aynı kaderi paylaşacağımız deprem riskleri olmasından dolayı farkındalık oluşturmak istedik. Umarım başarılı oluruz" diye konuştu.

 

Yunan vatandaşı Türk kökenlilere verilen ve 15 gün süren eğitim, bu hafta sonu tamamlanacak. 

 

A.A (oa)EN ÇOK OKUNANLAR

Yeniler göreve hazır

1 Yeniler göreve hazır

Avantajı kullanalım kazanan biz olalım

2 Avantajı kullanalım kazanan biz olalım

Samsunda karı-koca sobadan zehirlenerek öldü

3 Samsun'da karı-koca sobadan zehirlenerek öldü

Samsunda opera sanatçısına silahlı saldırı

4 Samsun'da opera sanatçısına silahlı saldırı

Hasret sona ersin

5 Hasret sona ersin

Parkta oturan opera sanatçısı silahlı saldırıya uğradı

6 Parkta oturan opera sanatçısı silahlı saldırıya uğradı

Samsunlu öğrenciler birinciliklerini kutladılar

7 Samsunlu öğrenciler birinciliklerini kutladılar

Lovelette kahkaha tufanı

8 Lovelet'te kahkaha tufanı

Zonguldakta amatör maçta tekme tokat kavga

9 Zonguldak'ta amatör maçta tekme tokat kavga

Fındıkta kayıp 290 milyon dolar

10 Fındıkta kayıp  290 milyon dolar


SIRADAKİ HABER