Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

AFAD Yunan Vatandaşı 9 Türk Kökenli Genci Eğitiyor

Gümülcine Türk Gençler Birliği ve Samsun Mübadele Derneği'nin işbirliği ile kente gelen Yunan vatandaşı 8'i kadın 9 Türk kökenli gence, AFAD Samsun İl Müdürlüğü'nde eğitim veriliyor

AFAD Yunan Vatandaşı 9 Türk Kökenli Genci Eğitiyor

Afet ve Acil Durum (AFAD) Samsun İl Müdürlüğü, Yunan vatandaşı 8'i kadın 9 Türk kökenli gence arama kurtarma eğitimi veriyor.

TECRÜBEMİZİ PAYLAŞIYORUZ

 AFAD İl Müdürü Erkan Koparmal, 2009'da kurulan AFAD'ın afetin öncesinde hazırlık, afet anında müdahale, afetin sonrasında planlama ve iyileştirme süreçleri konusundaki yapılanma gerçekleştirdiğini söyledi.

Bundan sonraki süreçte AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay'ın talimatı doğrultusunda Türkiye'nin risk yönetimine geçmesi yönünde çalışmalar yapıldığını belirten Koparmal, "Kısa sürede kurumumuzun gelişmesinin ardından tecrübemizi yurt dışındaki soydaşlarımız, komşu ülkelerle paylaşmaya başladık. Batı Trakya'dan gelen 9 gencimize afet ve acil durumun nasıl yönetileceği, riskin yönetimi konusunda eğitim veriyoruz" dedi.


FARKINDALIK OLUŞTURMAK İSTEDİK

Gümülcine Türk Gençler Birliği ile Samsun Mübadele Derneği'nin işbirliği ile Yunan vatandaşı 8'i kadın 9 Türk kökenli gencin kente geldiğini belirten Koparmal, enkazda köpekle canlı arama, arama kurtarma, kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer tespit ve arındırma sistemleri ile diğer afet durumlarında arama kurtarma teknikleri konusunda hem pratik hem teorik eğitim verildiğini anlattı.

Katılımcılara sadece afet konusunda eğitim verilmediğini dile getiren Koparmal, temel ilk yardım konusunda İl Sağlık Müdürlüğü, yangınlara müdahale konusunda Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı'nın da bilgi paylaşımında bulunduğunu ifade etti.

Koparmal, "Geçmiş yıllarda Atina Egaleo, Selanik ve Gümülcine belediyeleri ile ortak seminer ve tatbikatlar yaparak tecrübelerimizi onlara aktarmıştık. Deprem ve afetlerde her iki ülke birbirinin yardımına koşuyor. Yunanistan ve Türkiye, aynı deprem fay hattı üzerinde bulunmaktadır. Özellikle Ege Bölgesi'nde aynı kaderi paylaşacağımız deprem riskleri olmasından dolayı farkındalık oluşturmak istedik. Umarım başarılı oluruz" diye konuştu.

 

Yunan vatandaşı Türk kökenlilere verilen ve 15 gün süren eğitim, bu hafta sonu tamamlanacak. 

 

A.A (oa)EN ÇOK OKUNANLAR

SORUN PARA DEĞİL

1 SORUN PARA DEĞİL

Samsundaki fırıncı cinayeti katil zanlısından itiraf

2 Samsun'daki fırıncı cinayeti katil zanlısından itiraf...

Veee Samsunspordan resmi açıklama

3 Veee... Samsunspor'dan resmi açıklama

İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok Hesap verecekleri gün yakındır

4 İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok: 'Hesap verecekleri gün yakındır'

Samsunspordan gollü prova

5 Samsunspor'dan gollü prova

Samsunda raylı sistem yarın 1200-1800 saatleri arası ücretsiz

6 Samsun'da raylı sistem yarın 12.00-18.00 saatleri arası ücretsiz

İyi seyirler

7 İyi seyirler...

Yönetim Kalparla görüştü mü

8 Yönetim Kalpar'la görüştü mü?

Samsunda Marksist Leninist Komünist Partisi operasyonu 6 gözaltı

9 Samsun'da Marksist Leninist Komünist Partisi operasyonu: 6 gözaltı

Samsun Cumhurbaşkanı Erdoğana hazırlanıyor

10 Samsun Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hazırlanıyor


SIRADAKİ HABER