Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Fındık fiyatları 30 TL'yi görebilir

Ziraat Mühendisleri Odası Ordu Şube Başkanı Abdullah Kalafat, fındıktaki son durumu değerlendirerek 'Eğer üreticilerimiz fındığını emanete vermez ise, fındık fiyatları 20 TL'yi de aşarak 30 TL seviyelerine çıkabilir.' dedi.

Fındık fiyatları 30 TL'yi görebilir

Ziraat Mühendisleri Odası Ordu Şube Başkanı Abdullah Kalafat, fındıktaki son durumu değerlendirerek, üreticilere küllenme konusunda ve emanete fındık verme konusunda uyarılarda bulundu. Fındık sezonunu değerlendiren Kalafat, “Doğu ve Batı Karadeniz’deki hasat durumunu takip ediyoruz, ay sonuna kadar hasatlarını bitirirler ve daha gerçek rakamlar ortaya çıkar. Ne kadarlık bir abartı var görülecek. 300-350 bin tonlar konuşuluyor. Rekolte tahmininin ne zaman ve ne şekilde yapılması gerektiğinin sorgulanması gerekiyor. Rekoltenin tek elden tespit edilmesi gibi olumlu bir süreç başladı ama ilan edilen rakam dahi gerçekleşmeyecek gözüküyor. Hiç bir zaman için tahmini rekolte gerçekleşenle uyuşmadı. Hep tahminler yukarda oldu, yanılma payının bu kadar olması kabul edilebilir değil. Bu süreci üç kademede devam ettirmekte fayda var. Son rakamı açıklamak için kesinlikle temmuz ayına kaydırmakta fayda var. Haziran dönemindeki açıklamalar gerçeği yansıtmıyor. Fındıkta dökülme oluyor ve son yıllarda kendini gösteren bir hastalık olan küllenme oluyor. Küllenme hastalığından dolayı da ciddi bir ürün kaybı oluştu. Çok az bir üretici bunun farkında ve sadece beyazladı olarak biliyor. Bunun artık kimyasal mücadelesinin verilmesi gerekiyor” diye konuştu.

EMANETE VERMEYİN

Abdullah Kalafat, fındık fiyatının bu yıl 20 TL ve üzeri olacağını belirterek şunları söyledi: “Son 6-7 aylık süre içerisindeki ön görülerimiz hep doğru çıktı. Yurtdışında 700 bin tonun üzerinde bir rekolte açıklandı. Bakanlık tarafından 468 bin ton açıklandı şimdi ise 400 bin tonun altında olma ihtimali fazla. Peki, rekolte bu kadar düşük iken nasıl 13 TL fiyatlar ortaya çıkıyor? Üreticiler fındığını emanete vermesin. Bu yıl buna özellikle dikkat edilmesi gerekiyor. Üreticiler geçen yıl yaşanan mağduriyeti gidermek için, fındığın düşük fiyata satılmasının önüne geçmeleri için fındık kesinlikle emanete verilmemeli. Dünyanın hiç bir yerinde bir malı en yüksek fiyattan satmak yok. Kademeli satabilirsiniz, ihtiyacınız kadar satabilirsiniz. Mevcut olan görüntü fındık fiyatlarının seyrinin devam edeceği yönünde hatta geçmiş yılların rekorunu görürsek şaşırmayın. Eğer üreticilerimiz fındığını emanete vermez ise, fındık fiyatları 20 TL’yi de aşarak 30 TL seviyelerine çıkabilir.” şeklinde konuştu. EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor Erkurt Tutu yeniden aday

1 Samsunspor: Erkurt Tutu yeniden aday

Samsunspor Kaderleri yeni ekipte

2 Samsunspor: Kaderleri yeni ekipte

Samsunspor Samsunsporda arayış başladı

3 Samsunspor: Samsunspor'da arayış başladı

Samsunspor Ve söz başkanda

4 Samsunspor: ...Ve söz başkanda

Samsun Haber Samsunda stadyumda dev iftar

5 Samsun Haber: Samsun'da stadyumda dev iftar

Samsunspor Beklenen oldu Özköylüyle yollar ayrıldı

6 Samsunspor: Beklenen oldu! Özköylü'yle yollar ayrıldı

Samsun Haber Samsunun o ilçesi doğalgaza kavuşuyor

7 Samsun Haber: Samsun'un o ilçesi doğalgaza kavuşuyor

Samsun Haber Samsunda markete silahlı soygun

8 Samsun Haber: Samsun'da markete silahlı soygun

Ak Parti Samsun Milletvekili Karaaslan Birliktelik güçleniyor

9 Ak Parti Samsun Milletvekili Karaaslan: 'Birliktelik güçleniyor'

Boluspor-Göztepespor maçının ardından

10 Boluspor-Göztepespor maçının ardından


SIRADAKİ HABER