Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Samsun'daki balık ölümlerinin nedeni belli oldu!

Samsun'un Canik İlçesi Mert Irmağı'ndaki balık ölümleri ile ilgili Valilikten önemli bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, balık ölümlerinin nedeni de ortaya konuldu.

Samsun'daki balık ölümlerinin nedeni belli oldu!

Samsun Valiliği, Canik İlçesi’nden denize dökülen Mert Irmağı’nda son dönemlerde yaşanan balık ölümleri ile ilgili bir açıklama yayımlandı.

Samsun'da Mert Irmağı'ndaki balık ölümleri korkutuyor!

Samsun Mert Irmağı'nda balık ölümleri devam ediyor

Yayımlanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Son  günlerde Canik İlçesi Mert Irmağında yaşanan balık ölümleri ile ilgili Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne 27.08.2016 tarihinde gelen telefon ihbarına istinaden, söz konusu şikâyetin yerinde incelenmesi için İlimiz, İlkadım İlçesi, Derebahçe Mevkiinden geçen Mert Irmağında adı geçen müdürlükçe denetim yapılmıştır. Yapılan denetimde dere boyunca balık ölümlerinin bulunduğu görülmüştür. Bu mevkii de yer alan bir marketler zincirine ait deponun yanından dereye bağlantılı bir menfezin bulunduğu ve bu menfezden söz konusu balıkların ölümüne neden olduğu düşünülen atık suların aktığı tespit edilmiştir. İlkadım İlçe Jandarma Komutanlığıyla birlikte menfeze akan dere boyunca gözlem yapılmış ve yapılan gözlemlerde Çorak Köyü içerisinden geçen derede de aynı atık suyun aktığı tespit edilmiştir.

Muhtemel atık suyun kaynağının Düzenli Katı Atık Depolama Sahasında yer alan sızıntı suyu olabileceği kanaatiyle bu tesise gidilmiştir. Söz konusu Düzenli Katı Atık Depolama Sahası’nın işletme yetkisini bir firmaya devrettiği, bu nedenle tesisin işletmesini bu firmanın yaptığı beyan edilmiş ve sözleşme denetim anında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne verilmiştir.

 

Düzenli katı atık depolama sahasında yapılan denetimde atık suyun doğrudan deşarjıyla ilgili tespit yapılamamıştır. Fakat denetim anında tesis işletme yetkilisi firma tarafından sızıntı suyunun biriktirildiği havuzdan atık su arıtma tesisine vidanjörle taşıma işlemi yapıldığı ve bu işlem sırasında sızıntı suyunun dışarı yanlışlıkla taştığı beyan ve itirafıyla olay tespit edilebilmiştir. Olayla ilgili olarak, İlkadım İlçe Jandarma Komutanlığı, Samsun Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve tesisi işleten yetkilisiyle birlikte tutanak tutulmuş ve ortak imza altına alınmıştır.

Ayrıca İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından da aynı gün dereden ve ölen balıklardan numune alınmıştır.

2872 sayılı Çevre Kanunu’nun 20. Maddesinin (ı) bendinde 'Bu Kanun ve bu Kanun uyarınca çıkarılan yönetmeliklere aykırı olarak ülkenin egemenlik alanındaki denizlere ve yargılama yetkisine tâbi olan deniz yetki alanlarına, içme ve kullanma suyu sağlama amacına yönelik olmayan sulara atık boşaltanlara 24.000 Türk Lirası İdarî para cezası verilir.' hükmüne amirdir. İlgili Kanun gereği 28.12.2015 tarih ve 29576 sayılı 2872 Sayılı Çevre Kanunu Uyarınca Verilecek idari Para Cezalarına İlişkin Tebliğe (2016/1)  istinaden bu yılki miktar 49.095 TL olup, bu hüküm kapsamında  Düzenli Katı Atık Depolama Tesisini işletmeye yetkili firmaya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce idari yaptırım işlemi uygulanacaktır.EN ÇOK OKUNANLAR

Otopsi için morga kaldırılan ceset domuz leşi çıktı

1 Otopsi için morga kaldırılan ceset domuz leşi çıktı

Bursada iki araç çarpıştı 1 ölü 5 yaralı

2 Bursa'da iki araç çarpıştı: 1 ölü 5 yaralı

Tırın dorsesindeki tren rayı otomobili kağıt gibi kesti

3 Tır'ın dorsesindeki tren rayı otomobili kağıt gibi kesti

Başbakan Yıldırım, görevden ayrılacak HSYK üyelerini kabul etti

4 Başbakan Yıldırım, görevden ayrılacak HSYK üyelerini kabul etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkel ile görüştü

5 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkel ile görüştü

FETÖcüleri taşıyan cezaevi aracı kaza yaptı

6 FETÖ'cüleri taşıyan cezaevi aracı kaza yaptı

Suriyeli ressamdan anlamlı tablo

7 Suriyeli ressamdan anlamlı tablo

Murgulda iş makinesi devrildi 1 ölü

8 Murgul'da iş makinesi devrildi: 1 ölü

Günü birlik tatil dönüşü kaza 2 ölü

9 Günü birlik tatil dönüşü kaza: 2 ölü

Eskişehirde tüp patlaması 2 yaralı

10 Eskişehir'de tüp patlaması: 2 yaralı


SIRADAKİ HABER