Haberler'Sokakta düğün yasağı' Samsunlu Romanları üzdü

'Sokakta düğün yasağı' Samsunlu Romanları üzdü

Gaziantep'te kına gecesi gerçekleştirilen ve 56 kişinin yaşamını yitirdiği canlı bomba saldırısının ardından İçişleri Bakanlığı kararıyla sokaklarda düğün, nişan ve kına gecesi etkinlikleri yapmak yasaklandı. Samsun'da düğünlerini sokakta yapan Roman vatandaşlar ise, kendilerine düğün salonu yapılmasını istedi

'Sokakta düğün yasağı' Samsunlu Romanları üzdü

Gaziantep’in Beybahçe Mahallesi’nde 20 Ağustos günü Besna ve Nurettin Akdoğan çiftinin kına gecesinde terör örgütü IŞİD üyesi bir kişi üzerindeki bombayı infilak ettirdi.

Patlamada, çoğunluğu çocuk 56 kişi yaşamını yitirdi, 90’ın üzerinde kişi de yaralandı. Bu saldırının ardından İçişleri Bakanlığı da bundan sonra benzer bir durum yaşanmaması için bir tedbir alınmasını kararlaştırdı.

BAKANLIK YASAKLADI


İçişleri Bakanlığı kararıyla 25 Ağustos 2016 tarihinde sokak ve mahalle aralarında yapılan düğün, nişan ve kına gecesi etkinliklerinin yasaklandı. Bakanlığın bu kararı daha sonra İller İdaresi Genel Müdürlüğü aracılığıyla tüm il valilikleri ile ilçe kaymakamlıklarına tebliğ edildi. Valilik ve Kaymakamlıklar da alınan bu kararı kamuoyuna yerel medya, anons sistemi ve muhtarlar aracılığıyla duyuruyor.

UYMAYANA CEZA 

Bakanlık kararıyla bundan sonra güvenlik riski oluşturduğu için düğün, nişan ve kına geceleri sokak aralarında değil, kapalı mekanlarda yapılacak. Düğün, nişan ve kına gecesi yapacak kişilerin önceden güvenlik güçlerine bilgi vermesi de zorunlu hale getirilirken, karara uymayanlar hakkında da Kabahatler Kanunu kapsamında idari para cezası uygulanacak. Kapalı mekanlarda yapılacak etkinliklerde de olası terör saldırılarının önlenmesi amacıyla polis ve jandarmanın önlem alacak.

MADDİ İMKANLAR YETERSİZ
Samsun'un Canik İlçesi Yavuz Selim Mahallesi Muhtarı Selim Gökşen, Roman vatandaşların düğünlerini genellikle sokakta yaptığını belirterek, "Bizim vatandaşlarımızın maddi durumları belli. Düğünlerini salonda yapmaları mümkün değildir. Bunun için Romanlara düğün salonu yapılması gerekiyor. Bu yapılan salonlar çok düşük fiyatlarla kiraya verilebilir. Şuanda mahallemizde Canik Belediyesi bir salon inşaa ediyor. Bu salonda da vatandaşlarımıza hizmet verecek. Ancak salonun biran önce bitirimesi gerekiyor" dedi.

DEVLET SAHİP ÇIKMALI
Samsun Selanik Göçmen Romanları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yardımcısı Bayram Kısbet ise, "Sokaklarda düğün yapılmasının yasaklanmasını olumlu olarak karşılıyoruz. Ancak Roman vatandaşlarımızın maddi durumları ortada. Düğünlerini maddi imkansızlık nedeniyle salonda yapmaları mümkün değil. Bu nedenle devletimiz maddi durumu iyi olmayan vatandaşlarımız için bir çalışma yapmalıdır" diye konuştu.

Bayram OK

SIRADAKİ HABER
}