'Samsun Büyükşehir Belediyesi acele etmesin'

Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu, Atatürk Evi'nin Bayrak Tepe'ye taşınması hususunda Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin aceleci davrandığını ifade ederek, ''Bu konunun daha titizlikle düşünülmesi ve kentsel tasarımcıların da görüşlerinin alınması gerekli'' dedi.

'Samsun Büyükşehir Belediyesi acele etmesin'

Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu, Kutlukent'te bulunan ve Mustafa Kemal Atatürk'ün doğduğu evi temsil eden Atatürk Evi'nin taşınmasıyla ilgili Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin aceleci davranmaması gerektiğini söyledi. Memişoğlu, ''Atatürk Evi ziyaretçilerin çok rahat ulaşabileceği kent içindeki peyzajıyla da konukların çok daha iyi ağırlanabileceği bir yerin olması gerekli'' dedi.

TİTİZLİKLE DÜŞÜNÜLMELİ

Atatürk Evi'nin taşınma gerekçesi trafiğin rahatlatması bakımından doğru olduğunu kaydeden Memişoğlu, ''Temeline baktığımızda kamu yararını ilgilendiriyor. Geçmişte dönemin Tekkeköy Belediyesi Başkanı Hayati Tekin'in bu yapının buraya yapılma gerekçesi Atatürk mirasının yaşatılması ve 19 Mayıs kenti olan Samsun'da da Atatürk'ün doğduğu evin inşaa edilip o ruhu yansıtması açısından olumluydu. Ancak yapıldığı yer itibariyle o gün de ana yola çok yakın olması ve ileride taşınması gerekeceği konusunda dikkatimi çekmişti. Fakat şu anda taşınacağı yerin konusunda aceleci bir şekilde davranıldığını düşünüyorum. Kent içerisinde 19 Mayıs imajını yaşatacak Atatürk Heykeli, Bandırma Vapuru, Tütün İskelesi gibi birtakım eserler var. Bulundukları yere baktığımızda kentimize gelen turistlerin çok daha kolay ulaşabileceği yerde. Atatürk Evi'ne de ziyaretçilerin çok rahat ulaşabileceği kent içindeki peyzajıyla da konukların çok daha iyi ağırlanabileceği bir yerin olması gerektiğine inanıyorum. Bayrak Tepe düşüncesi çok aceleyle ortaya konmuş. Bu konunun daha titizlikle düşünülmesi ve kentsel tasarımcıların da görüşlerinin alınması gerekli'' dedi.

Zerrin SOMUNCU samsun mimarlar odası   samsun büyükşehir belediyesi  

EN ÇOK OKUNANLAR

Sulama kanalına düşen çocuk boğuldu

1 Sulama kanalına düşen çocuk boğuldu

Marsilya, tura göz kırptı

2 Marsilya, tura göz kırptı

Başkan Memiş: 'Üniversitelerin Sağlık Bakanlığında ki gibi sağlık çalışanlarına

3 Başkan Memiş: 'Üniversitelerin Sağlık Bakanlığında ki gibi sağlık çalışanlarına

Bar sahibinin katili yanında çalışan kişi çıktı

4 Bar sahibinin katili yanında çalışan kişi çıktı

Ankara'da genç emlakçının sır ölümü

5 Ankara'da genç emlakçının sır ölümü

İki küçük çobanın cesetleri su kuyusunda bulundu

6 İki küçük çobanın cesetleri su kuyusunda bulundu

Arsenal, 10 kişi kalan Atletico Madrid'e diş geçiremedi

7 Arsenal, 10 kişi kalan Atletico Madrid'e diş geçiremedi

Otomobille traktör çarpıştı: 3 yaralı

8 Otomobille traktör çarpıştı: 3 yaralı

Toplantı salonuna kurulan dev LED ekranlar böyle devrildi

9 Toplantı salonuna kurulan dev LED ekranlar böyle devrildi


SIRADAKİ HABER