HaberlerYılın rekoru Çorum'dan: 2 ton 207 kilo!

Yılın rekoru Çorum'dan: 2 ton 207 kilo!

Çorum'da özel olarak yetiştirilen ve 'Şahin' adı verilen 2 ton 207 kiloluk dev kurbanlık Ankaralı bir iş adamı tarafından satın alındı. Her yıl yetiştirdiği kurbanlık hayvanlarla Türkiye'de ün yapan Müfit Gürses, bu yıl da rekorunu yeniledi.

Yılın rekoru Çorum'dan: 2 ton 207 kilo!

Çorum'da özel olarak yetiştirilen ve "Şahin" adı verilen 2 ton 207 kiloluk dev kurbanlık Ankaralı bir işadamı tarafından satın alındı. Her yıl yetiştirdiği kurbanlık hayvanlarla Türkiye’de ün yapan Müfit Gürses, bu yıl da rekorunu yeniledi.

Alaca ilçesinde besicilik yapan Müfit Gürses tarafından yetiştirilen “simmental" cinsi boğa, ağırlığıyla dikkati çekiyor. Kurban bayramına sayılı günler kala 2 ton 207 kiloya ulaşan ve Şahin adı verilen boğa, pazara inmeden alıcısını buldu. Geçtiğimiz yıl Gürses tarafından yetiştirilen 2 ton 40 kilo ağırlığındaki kurbanlık 65 bin TL’ye satılırken, bu yıl Ankaralı Bülent Polat adlı işadamına satılan Şahin’in fiyatı hakkında ise herhangi bir açıklama yapılmadı. Çiftlikte boğalık adı verilen bölümde kalan Şahin'le, Gürses ve çiftlik çalışanları özel olarak ilgileniyor. Dev kurbanlık, yonca, yulaf ve arpa ile besleniyor.
Buzağıyken satın aldığı "simental" cinsi boğayı 6 yıl boyunca açık besi yöntemiyle yetiştirdiğini ifade eden Gürses, Türkiye'nin en büyük boğasının bu yıl da Çorum'dan çıktığını söyledi. Bu konuda iddialı olduğunu ifade eden Gürses, "Geçen yıl da 2 tonluk bir kurbanlık yetiştirmiştim. Bize göre Türkiye'nin en büyük boğasıydı. Geçen yıl, kendi kendime 'gelecek sene daha ağır bir kurbanlık yetiştirip, yine bu rekoru ben kıracağım' diye söz vermiştim. Yine çok iddialıyım. Şuanda ağırlığı 2 ton 207 kilogram olan Şahin'i, daha önce bizden birçok kurbanlık alan Ankaralı işadamı Bülent Polat'a sattık" dedi.
Dev kurbanlığa satış fiyatını belirlemediğini ifade eden Gürses, "Şahin'e şu anda bir fiyat biçilmez. Rakamı Bülent bey belirleyecek. Zaten kendisi yıllardır bizden kurbanlık alıyor. Böyle hayvanlar yetiştirmekten gurur duyuyorum. Bu benim baba mesleğim. Gece-gündüz sürekli hayvanlarla ilgileniyoruz. Bu bir sevgidir. Mesleğimizi seviyoruz" ifadesini kullandı.

Şahin’in yerine Rocky hazırlanıyor

Geçtiğimiz yıllarda bin 640 kilo ağırlığında ‘Kral’ adlı kurbanı, sonra bin 850 kilo ağırlığında ‘Tufan’ı, 2015 yılında da 2 ton 40 kilo ağırlığındaki Şahin'i yetiştiren Gürses, bu yıl tekrar Şahin adını verdiği kurbanlıkla yine bir rekora imza attı. Gelecek yılki Kurban bayramı için de hazırlıklara başlayan Gürses, Rocky adını verdiği kurbanlığına şimdiden gözü gibi bakıyor. Hırçın tavırlarıyla dikkat çeken Rocky adlı kurbanlık dev görünümü ile şimdiden ilgi odağı oluyor. Rocky de Şahin gibi çiftlik çalışanları tarafından boğalık adı verilen bölümde tek başına kalıyor ve özel olarak ilgileniliyor.

'Rocky' adı verdiği diğer boğanın şuanda bin 500 kilogram ağırlığında olduğunu açıklayan Gürses, onun da gelecek yılki Kurban Bayramı'nda iki tonu geçeceğine inandığını kaydederek, “Onu da seneye satacağız inşallah. Çok açık söylüyorum, gelecek yıl da iddialıyım" dedi.

“Sevgi olmazsa bu başarılar elde edilmez”

Çorum Belediye Başkan Vekili Zeki Gül ise Gürses'i tebrik ederek, "Aslında bu bir başarı hikayesidir. Müfit bey işini çok seviyor. Burada hayvanlarına adeta çocuğu gibi bakıyor. Sadece çiftlikte onlarla ilgilenmekle kalmıyor gece onların fotoğraflarını, videolarını paylaştığını biliyorum. Bu sevgi olmazsa bu başarılı netice elde edilmez. İnşallah bu tür başarıların, rekorların yine kendisi tarafından kırılarak devam etmesini temenni ediyorum." dedi.

Alaca Ziraat Odası Başkanı İlhan Yılmaz ise Çorum Belediye Başkanvekili Zeki Gül, yıllardır yetiştirdiği kurbanlıklarla Alaca ve Çorum'un tanıtımını yaptığı için Müfit Gürses'e plaket verdi. Ziraat Odası Başkanı Yılmaz da, Gürses'in yaptığı işle Çorum'u ve Alaca'yı gururlandırdığını belirtti. çorum  müfit gürses


SIRADAKİ HABER
}