HaberlerNazım Hikmet 114 Yaşında

Nazım Hikmet 114 Yaşında

Çağdaş Türk Edebiyatı'nın en önemli isimlerinden Nazım Hikmet, bugün 114 yaşında.

Nazım Hikmet 114 Yaşında

Yenilikçi bir tavırla başladığı şiir serüvenini gelişiminin belli bir evresinde geleneksel halk edebiyatıyla kurduğu bağla güçlendirip evrensel bir dilden seslenmeyi başaran ender kalemlerden Nâzım Hikmet’in doğum günü bugün sevenleri tarafından düzenlenecek törenlerle kutlanacak.

NAZIM HİKMET KİMDİR?

Nâzım Hikmet Ran (d. 15 Ocak 1902– ö. 3 Haziran 1963), ya da kısaca Nâzım Hikmet, Türk şair, oyun yazarı, romancı ve anı yazarı. "Romantik komünist" ve "romantik devrimci" olarak tanımlanır. Siyasi düşünceleri yüzünden defalarca tutuklanmış ve yetişkin yaşamının büyük bölümünü hapiste ya da sürgünde geçirmiştir. Şiirleri elliden fazla dile çevrilmiş ve eserleri birçok ödül almıştır.

Yasaklı olduğu yıllarda Orhan Selim, Ahmet Oğuz, Mümtaz Osman ve Ercüment Er adlarını da kullanmıştır. İt Ürür Kervan Yürür kitabı Orhan Selim imzasıyla çıkmıştır. Türkiye'de serbest nazımın ilk uygulayıcısı ve çağdaş Türk şiirinin en önemli isimlerindendir. Uluslararası bir üne ulaşmıştır ve dünyada 20. yüzyılın en gözde şairleri arasında gösterilmektedir. Şiirleri yasaklanan ve yaşamı boyunca yazdıkları yüzünden 11 ayrı davadan yargılanan Nazım Hikmet, İstanbul, Ankara, Çankırı ve Bursa cezaevlerinde 12 yılı aşkın süre yattı. 1951 yılında Türk vatandaşlığından çıkarıldı; ölümünden 46 yıl sonra, 5 Ocak 2009 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile bu işlem iptal edildi. Mezarı Moskova'da bulunmaktadır.

SIRADAKİ HABER
}