Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

'Emin olun fındık fiyatları yükselecek'

Trabzon Gazeteciler Cemiyeti'nde bir basın toplantısı düzenleyen CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, gündeme ilişkin konulara değindi. Pekşen; 'Fındık üreticilerine sesleniyorum fiyatların yükseleceğine emin olsunlar mümkünse fındıklarını biraz bekletsinler.' dedi.

'Emin olun fındık fiyatları yükselecek'

Bir dönem 8 liranın altına inen fındık fiyatları, yeni sezonun başlaması ve özellikle de rekolte düşüklüğü nedeniyle yükselişe geçti. Bazı şehirlerde 15 TL'yi bulan fındık fiyatları, tekrardan kısa süreli düşüşe geçse de, rekoltenin düşüklüğü nedeniyle fındık fiyatlarının ilerleyen günlerde yükseleceği tahmin ediliyor. CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen de, düzenlediği basın toplantısında fındık fiyatları ve rekolteye değindi.

Fındık rekoltesinde bu yıl aldatma yapıldığını ifade eden Pekşen, “Fındıktan aldığımız pay 2.8 milyar dolar. Dünyada fındığa dayalı sektörlerin toplam büyüklüğü 127 milyar dolar. 127 milyar dolarlık sektörün büyüklüğünün içinde bizim aldığımız pay maksimum 3 milyar dolar. Halbuki bunun en önemli sağlayıcısı biziz. Bu sene rekolteye ilişkin büyük bir aldatmaca olmuş, bizi kandırmışlar. Giresun milletvekilimiz sayın Bülent Bektaşoğlu bu konuda bir çalışma yaptı. Rekoltenin neredeyse üçte biri oranında gerçekleşen rekolte. Yani bu sene beklenen rekolte 250 bin ton cıvarında. Bende bütün fındık üreticisi tanıdıklarımı aradım. Onlarda geçen senenin beşte biri oranında fındık ürettiklerini söylediler. Fındık üreticilerine sesleniyorum fiyatların yükseleceğine emin olsunlar mümkünse fındıklarını biraz bekletsinler. Devletin bu dönemde ivedilikle bir tedbir alması gerekiyor. Bu büyük ürün kaybı, rekolte kaybı onlara ciddi maliyetler olarak yansıyacak. Görünen o. Çiftçi borçlarını yeniden yapılandırılması bir an önce ele alınmalı” dedi.

 EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor Her şey sil baştan

1 Samsunspor: Her şey sil baştan

Samsunspor Samsunspor Başkanı Tutu Başarı değil biz de üzgünüz

2 Samsunspor: Samsunspor Başkanı Tutu: 'Başarı' değil biz de üzgünüz

Samsunspor Centilmen Samsunspor

3 Samsunspor: Centilmen Samsunspor

Samsunspor 3 hocayla 36 puan

4 Samsunspor: 3 hocayla 36 puan

Samsun Haber Samsun ve Adana merkezli fuhuş operasyonu

5 Samsun Haber: Samsun ve Adana merkezli fuhuş operasyonu

AK Partide teşkilatlar yenileniyor

6 AK Parti'de teşkilatlar yenileniyor

Ozan Tufan gözaltına alındı

7 Ozan Tufan gözaltına alındı

Engeller kalkınca

8 Engeller kalkınca...

Samsun Haber Samsunda işsizlik gündemden düşecek

9 Samsun Haber: Samsun'da işsizlik gündemden düşecek

Uyuşturucu madde kullandığı iddia edilen bir kişi hayatını kaybetti

10 Uyuşturucu madde kullandığı iddia edilen bir kişi hayatını kaybetti


SIRADAKİ HABER