X Reklamı Kapat

Kolunu kaybetti, hayallerinden vazgeçmedi

Çorum merkeze bağlı Üyük köyünde çiftçilik yapan Hacı Sevcan, geçirdiği iş kazasında bir kolunu kaybetmesine rağmen Türkiye'nin en kaliteli soğanını üretme hayalinden vazgeçmedi.

Kolunu kaybetti, hayallerinden vazgeçmedi

Çorum merkeze bağlı Üyük köyünde çiftçilik yapan Hacı Sevcan, geçirdiği iş kazasında bir kolunu kaybetmesine rağmen Türkiye'nin en kaliteli soğanını üretme hayalinden vazgeçmedi.

2014 yılında soğan makinesine kaptırdığı kolunu dirsek kısmından itibaren kaybeden Hacı Sevcan, bugüne kadar en kaliteli ürünü en yüksek rekolte ile almak için çalışıyor. Soğanın tarlaya ekiminden hasadına kadar her şeyi ile yakından ilgilenen ve bu yıl dönüm başına aldığı 13 ton soğan rekoltesiyle Çorum’da ve Türkiye’de kırdığı rekorla bu hayalini gerçekleştirdiğini ifade eden Sevcan, engellilere de hayata küsmemeleri için çağrıda bulunuyor. Sevcan'ın bu azmi başta yakınları olmak üzere köy halkı tarafından da takdirle karşılanıyor.

"Ne yapsam kaliteli yapmaya çalışıyorum"

2 yıl önce geçirdiği kaza sonucu kolunu kaybettiğini söyleyen Sevcan, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yılmadan azimle işini en iyi şekilde yapmaya devam edeceğini belirtti.

25 yıldır soğan üretimiyle uğraştığını ve hibrit tohumu kullandığını anlatan Sevcan, "Ne yapmaya çalışsam kaliteli yapmaya çalışıyorum. Bu yüzden de başarılı olduğumu düşünüyorum. Şuanda bu tarladan dönümde 13 ton 100 kilo elde ettim. Bu yıl 230 dönüm araziye soğan ektim. 2 bin ton civarında soğan hasadı yapacağımızı tahmin ediyorum. Şuanda da bu rakamı yakaladığımız gözüküyor" dedi.
Başarısının sırrını işini sevmek olarak açıklayan Sevcan, "Çiftçilerimiz işini severek bilinçli yapmalılar. Yoksa başarıyı elde etme şansları yok. Yaptığınız işi seveceksiniz. Ziraat mühendisleri gibi teknik konularda bilgim yok. Anlaşmalı ziraat mühendisim de yok. İşimi sevdiğim için bu başarı. Ürünlerimizden ürünleri Selçuk Üniversitesi’ne tahlile gönderdim. Öğretim görevlisi arayarak teşekkür etti" diye konuştu.

"Polatlı’ya rakip değilim, geçtim bile"

Dönüm başına aldığı 13 ton rekolteyle soğan üretiminde önde gelen Polatlı’ya da meydan okuyan Sevcan, "Polatlı'ya rakip değil geçtim bile. Şuanda Türkiye’de böyle bir rekolte olmadı. Şuanda Çorum’da bir rekordur. Türkiye’de bugüne kadar duymadım da görmedim de. Elde ettiğimiz rekolte Türkiye rekoru da sayılabilir" ifadelerini kullandı.

"Engelliler hayata küsmesinler"

Azmettikten sonra her şeyin üstesinden gelinebileceğini söyleyen Sevcan, "2 yıl önce kolumu soğan makinesiyle yaptığım kaza sonucu kaybettim. Ama yılmadım, yılmayacağım da. İşimi de en iyi şekilde yapmaya çalışıyorum. Kazayı geçirdikten sonra hayata küsmedim. Öyle bir duyguya kapılmadım. Engellilerimiz hayata küsmesinler hayat devam ediyor. Mücadele devam ediyor. Çalışmamda falan hiçbir zorluk yok. Azmettikten sonra herşeyin üstesinden gelinir" şeklinde konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Elazığda trafik azası 1 ölü 2 yaralı

1 Elazığ'da trafik azası: 1 ölü 2 yaralı

Adanada barda silahlı kavga 1 kadın öldü, 5 kişi yaralandı

2 Adana'da barda silahlı kavga: 1 kadın öldü, 5 kişi yaralandı

Bodrumda 63 şiddetinde deprem

3 Bodrum'da 6.3 şiddetinde deprem

Bodrumdaki deprem İzmirde hissedildi

4 Bodrum'daki deprem İzmir'de hissedildi

Sokak kavgasında kan aktı 3 yaralı

5 Sokak kavgasında kan aktı; 3 yaralı

Kos Adasındaki caminin minaresi yıkıldı, büyük hasar oluştu

6 Kos Adası'ndaki caminin minaresi yıkıldı, büyük hasar oluştu

Deprem Datçada da hissedildi

7 Deprem Datça'da da hissedildi

Otomobiller kafa kafaya çarpıştı 4 yaralı

8 Otomobiller kafa kafaya çarpıştı: 4 yaralı

Deprem Didimlileri korkuttu

9 Deprem Didimlileri korkuttu

Boş bina küle döndü

10 Boş bina küle döndü


SIRADAKİ HABER