Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Bayram öncesinde SMS'le işten çıkarıldılar!

Çorum'da faaliyet gösteren bir kağıt fabrikasında çalışırken iş akitlerinin feshedildiği SMS yoluyla bildirilen 70 işçi çocuklarıyla birlikte eylem yaptı.

Bayram öncesinde SMS'le işten çıkarıldılar!

Hürriyet Meydanındaki eyleme sendikalar da destek verdi. Eylem sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’a sesi titreyerek seslenen Begüm Elisert adlı küçük kız, bayram öncesi babasının işten atıldığını belirterek, "Sizler bayram sevinci yaşarken bizlerin evinde hüzün var" dedi.

Önümüzdeki günlerde okulların açılacağını hatırlatan minik Begüm, "Okullar açılacak. Bizlerin defterini, kalemini kimler alacak. Bayram harçılıklarını kimler verecek. Değerli büyüklerimiz nolur babalarımızı işten atmayın, bizleri mahsun bırakmayın. Biz babalarımızın işe dönmesini istiyoruz. Tek temenni dilek ve isteğimiz budur" ifadelerini kullandı.

Belediye İş Çorum Şube Başkanı Mehmet Şen de, hiçbir gerekçe gösterilmeksizin sadece SMS yoluyla iş akidleri feshedilen 70 işçinin 9 gündür onurlu mücadelelerini sürdürdüklerini belirterek, "70 arkadaşımızın bayram öncesi kapının önüne konulması üzücüdür. Burada evlatlarımız, çocuklarımız var. Pankartları okuyunca insan duygulanıyor. Okullar açılacak çantasını, defterini kim alacak. Kurban paralarını, çocuklarımıza harçlığı kim verecek. Bu arkadaşlarımız hiçbir gerekçe gösterilmeden kapının önüne konuldu" diye konuştu.
Siyasilere, işçilere sahip çıkılması için çağrıda bulunan Şen, fabrikanın, şirketin çeşitli maddi sıkıntıları da olabileceğini belirterek siyasilerden işverenlerle görüşerek fabrikanın bacasının tütmesi adına yapılabilecek ne varsa yapılmasını istedi. İşçilerin amacının bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek olduğunu anlatan Şen, "Hiçbir arkadaşımız o fabrikanın kapanmasını, kapısına kilit vurulmasını istemiyor. Buradaki arkadaşlarımız, işini de seviyor, ülkesini de seviyor bayrağını da seviyor. Tek amaçları var arkadaşlarımızın sadece burada ekmeklerini kazanabilmek. O fabrikanın bacasının tütmesidir" şeklinde konuştu.

"Sendika olarak işçilerimizin yanındayız"

Selülöz İş Sendikası Genel Eğitim Sekreteri Aydın Parlakkılıç da, bütün çalışanların işini geri istediğini ve çalışmak istediklerini ifade ederek, "Bayram öncesinde işçi arkadaşlarımız kapının önüne kondu. Tahammül edemediğimiz şey budur. Bayram öncesi insanların işsiz kalması kadar kötü bir şey yoktur. Sendika olarak işçilerimizin yanındayız. Bu mücadeleyi sonuna kadar takip edeceğiz. İşverenle de görüşmek istiyoruz. Siyasiler bu olayın bilince haberler ver. Gerekli girişimlerde bulundu. Siyasilerin buna çözüm bulmasını istiyoruz. Ticaret ve Sanayi Odası ile Valiliğimiz buna el atmalı. Burada 500 kişi çalışıyor. Bu olaydan 5 bin kişi etkilenecek. Valilik, Ticaret ve Sanayi Odamız bunu dikkate alması gerekiyor. Çocuklarımızın geleceği var burada" dedi.

Selülöz İş Sendikası İl Temsilcisi İbrahim Karaman, çalıştıkları fabrikanın kapanmasının başta aileleri olmak üzere, esnafları olumsuz etkilediğini ve ülkeye sağladığı katmadeğeri sağlayamaz olduğunu söyledi. Yaşanan süreçte işçilerin hiçbir suçu olmamasına rağmen işverenlerin bir araya gelerek taşın altına ellerini koymamasından dolayı faturanın kendilerine kesildiğini savunan Karaman, bunun sonucunda Kurban Bayramı önce kurban edildiklerini öne sürdü.
Çocuklarına harçlık veremediklerini, 'baba bizlere bayramlık alacak mısın? Okula gidecek miyim?' sorularına cevap veremez hale geldiklerini anlatan Karaman, "Bu sorulara cevap verecek var mıdır? Endişemiz şudur ki domino taşları gibi 500 kişinin çalıştığı fabrikanın bağlı bulunduğu grubun diğer fabrikalarında da bu olumsuz tablodan etkilenmesidir. Böyle bir ortamda evine ekmek götürme derdinde olan işçilerin arasından çıkan TBMM İdare Amiri Salim Uslu’ya sorunlarımızı ilettik. Durumu Başbakanımız ve ilgili bakanlıklara iletmiştir. Başbakanımızın Diyarbakır ziyaretinde de sanayicilere ve çalışanlara destek vereceği yönündeki açıklamaları kuruyan umutlarımızı yeniden yeşertmiştir" şeklinde konuştu.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor Samsunspor Başkanı Erkurt Tutu her şeyi açıklayacak

1 Samsunspor: Samsunspor Başkanı Erkurt Tutu her şeyi açıklayacak

Samsunspor 46 farklı isim

2 Samsunspor: 46 farklı isim

Samsunspor Sözleşmesi bitenler görüşme odasına

3 Samsunspor: Sözleşmesi bitenler görüşme odasına

Samsunspor Samsunsporda olağan kongre haziran sonu

4 Samsunspor: Samsunspor'da olağan kongre haziran sonu

Samsunda  hemşire 27 yıldır yoğun bakımda

5 Samsun'da hemşire 27 yıldır yoğun bakımda

 Kopyala-yapıştır

6 Kopyala-yapıştır...

Samsun Haber Samsunda DEAŞa şafak operasyonu

7 Samsun Haber: Samsun'da DEAŞ'a şafak operasyonu

Baykal, Kılıçtaroğluna seslendi Aday olacaksan ol Olmayacaksan, buradan biri

8 Baykal, Kılıçtaroğlu'na seslendi: 'Aday olacaksan ol! Olmayacaksan, buradan biri

Gökyüzünde uyuşturucu paniği

9 Gökyüzünde 'uyuşturucu' paniği

Konyada otomobilin çarptığı yaşlı kadın hayatını kaybetti

10 Konya'da otomobilin çarptığı yaşlı kadın hayatını kaybetti


SIRADAKİ HABER