Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

İki belediyeye kayyum atandı!

Diyarbakır'ın merkez Sur ve Silvan ilçe belediyelerine kayyum atandı.

İki belediyeye kayyum atandı!

Diyarbakır'ın Sur ve Silvan ilçe belediyelerine Kanun Hükmünde Kararname kapsamında kayyum atanmasına karar verildi. Kararın henüz resmi yazıyla belediyelere iletilmediği öğrenilirken, polis, merkez Sur Belediyesi çevresinde olası bir duruma karşı geniş güvenlik önlemleri aldı. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ise, partililerini tepki göstermeye çağırdı.

Edinilen bilgilere göre, merkez Sur ile Silvan ilçe belediyelerine, Kanun Hükmünde Kararname ile kayyum ataması yapılmasına karar verildi. Karar, henüz resmi yazıyla belediyelere iletilmezken, önümüzdeki günlerde Sur Kaymakamı Memduh Tura ve Silvan Kaymakamı Murat Kütük’ün görevi devralacakları bildirildi. Kararın ardından Sur Belediyesi’nin önüne gelen polis, olası bir duruma karşı güvenlik önlemleri aldı. Belediye binasının karşısına olası toplanmalara müdahale etmek amacıyla Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA) ve zırhlı araçlar konuşlandırıldı.

DBP açıklama yaptı

DBP ise, alınan karara ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 28 belediyeye kayyum atanacağını açıkladığı belirtilerek, “İçişleri Bakanının sayı vererek yapmış olduğu bu açıklama, belediyelerimize yönelik alınan bu hukuksuz kararın uygulanacağı yönündedir. Bu konuda, partimiz her ne biçimde olursa olsun, belediyelerimize sonuna kadar halkımızla beraber sahip çıkacağımızı daha önce açıklamıştı. Bugün halkımızın kazanımlarına yönelik geliştirilen bu hukuksuzluğa sessiz kalmayacağımızı tekrar belirtmekteyiz. Kamuoyuna çağrımız kayyum atama bir gasptır, halkın iradesine karşı bir darbedir. Bu gasp ve darbeye karşı herkesin sesini yükseltmesi, halkın öz iradeleriyle kazanılmış demokratik mevzilere sahip çıkması bir gasp ve darbe dinamiği içerisinde hareket eden AKP’nin yaklaşım ve uygulamalarına karşı demokratik direnişi her yerde yükseltmeliyiz” denildi.

‘Öz yönetim’ nedeniyle dava açılmıştı

Diyarbakır'ın Sur ve Silvan ilçelerinde sözde “öz yönetim” ilan ettikleri gerekçesiyle Sur Belediye Başkanı Seyid Narin ve Silvan Belediye Başkanı Yüksel Bodakçı hakkında dava açılmıştı. Narin hakkında "Devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozmak" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, Bodakçı hakkında ise "Devletin birliği ve ülkenin bütünlüğünü bozmak" suçundan ağırlaştırılmış müebbet ile "Terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası isteniyor.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun Haber Samsunda arkadaş kavgası cinayetle bitti

1 Samsun Haber: Samsun'da arkadaş kavgası cinayetle bitti

Samsunspor 46 farklı isim

2 Samsunspor: 46 farklı isim

Samsunspor Sözleşmesi bitenler görüşme odasına

3 Samsunspor: Sözleşmesi bitenler görüşme odasına

Samsunlu  hemşire 27 yıldır yoğun bakımda

4 Samsunlu hemşire 27 yıldır yoğun bakımda

Samsunspor Samsun Valisi Şahinden süper istek

5 Samsunspor: Samsun Valisi Şahin'den 'süper' istek

Samsun Haber  Bafra İşletme Fakültesi binasına kavuşuyor

6 Samsun Haber: Bafra İşletme Fakültesi binasına kavuşuyor

Samsunspor Samsunspor Başkanı Erkurt Tutu her şeyi açıklayacak

7 Samsunspor: Samsunspor Başkanı Erkurt Tutu her şeyi açıklayacak

 Kopyala-yapıştır

8 Kopyala-yapıştır...

Yem makinesine düşen adam feci şekilde can verdi

9 Yem makinesine düşen adam feci şekilde can verdi

Giresun Haber Giresunda yaşlı kadın üst geçide çıkarak intihara kalkıştı

10 Giresun Haber: Giresun'da yaşlı kadın üst geçide çıkarak intihara kalkıştı


SIRADAKİ HABER