Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

İki belediyeye kayyum atandı!

Diyarbakır'ın merkez Sur ve Silvan ilçe belediyelerine kayyum atandı.

İki belediyeye kayyum atandı!

Diyarbakır'ın Sur ve Silvan ilçe belediyelerine Kanun Hükmünde Kararname kapsamında kayyum atanmasına karar verildi. Kararın henüz resmi yazıyla belediyelere iletilmediği öğrenilirken, polis, merkez Sur Belediyesi çevresinde olası bir duruma karşı geniş güvenlik önlemleri aldı. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ise, partililerini tepki göstermeye çağırdı.

Edinilen bilgilere göre, merkez Sur ile Silvan ilçe belediyelerine, Kanun Hükmünde Kararname ile kayyum ataması yapılmasına karar verildi. Karar, henüz resmi yazıyla belediyelere iletilmezken, önümüzdeki günlerde Sur Kaymakamı Memduh Tura ve Silvan Kaymakamı Murat Kütük’ün görevi devralacakları bildirildi. Kararın ardından Sur Belediyesi’nin önüne gelen polis, olası bir duruma karşı güvenlik önlemleri aldı. Belediye binasının karşısına olası toplanmalara müdahale etmek amacıyla Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA) ve zırhlı araçlar konuşlandırıldı.

DBP açıklama yaptı

DBP ise, alınan karara ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 28 belediyeye kayyum atanacağını açıkladığı belirtilerek, “İçişleri Bakanının sayı vererek yapmış olduğu bu açıklama, belediyelerimize yönelik alınan bu hukuksuz kararın uygulanacağı yönündedir. Bu konuda, partimiz her ne biçimde olursa olsun, belediyelerimize sonuna kadar halkımızla beraber sahip çıkacağımızı daha önce açıklamıştı. Bugün halkımızın kazanımlarına yönelik geliştirilen bu hukuksuzluğa sessiz kalmayacağımızı tekrar belirtmekteyiz. Kamuoyuna çağrımız kayyum atama bir gasptır, halkın iradesine karşı bir darbedir. Bu gasp ve darbeye karşı herkesin sesini yükseltmesi, halkın öz iradeleriyle kazanılmış demokratik mevzilere sahip çıkması bir gasp ve darbe dinamiği içerisinde hareket eden AKP’nin yaklaşım ve uygulamalarına karşı demokratik direnişi her yerde yükseltmeliyiz” denildi.

‘Öz yönetim’ nedeniyle dava açılmıştı

Diyarbakır'ın Sur ve Silvan ilçelerinde sözde “öz yönetim” ilan ettikleri gerekçesiyle Sur Belediye Başkanı Seyid Narin ve Silvan Belediye Başkanı Yüksel Bodakçı hakkında dava açılmıştı. Narin hakkında "Devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozmak" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, Bodakçı hakkında ise "Devletin birliği ve ülkenin bütünlüğünü bozmak" suçundan ağırlaştırılmış müebbet ile "Terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası isteniyor.EN ÇOK OKUNANLAR

Samsundaki kayıp şahsın cesedi bulundu

1 Samsun'daki kayıp şahsın cesedi bulundu

Samsun Emniyet Müdürü Yavuzun Avukatı Mustafa Kaymak yargıya başvurdu

2 Samsun Emniyet Müdürü Yavuz'un Avukatı Mustafa Kaymak yargıya başvurdu

Samsundaki başarıya devlet takdiri

3 Samsun'daki başarıya devlet takdiri

Samsuna şehit ateşi düştü

4 Samsun'a şehit ateşi düştü!

Balık hafızası

5 Balık hafızası...

Samsunda FETÖnün üniversite yapılanmasına yönelik operasyonda flaş gelişme

6 Samsun'da FETÖ'nün üniversite yapılanmasına yönelik operasyonda flaş gelişme!

Samsunda FETÖnün emniyet abileri operasyonunda yeni gelişme

7 Samsun'da FETÖ'nün emniyet 'abileri' operasyonunda yeni gelişme!

Samsuna 2,13 milyarlık yatırım

8 Samsun'a 2,13 milyarlık yatırım

Samsun Trabzon buluştu

9 Samsun Trabzon buluştu

Samsunda 7 adliye çalışanı adliyeye sevk edildi

10 Samsun'da 7 adliye çalışanı adliyeye sevk edildi!


SIRADAKİ HABER