HaberlerYargı o fotoğrafın izini sürüyor

Yargı o fotoğrafın izini sürüyor

Haber Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Necdet Uzun, Hrant Dink'in katili Ogün Samast'ın Samsun'da çekilen fotoğrafıyla ilgili çok önemli detayları 6 Ağustos tarihli yazısında dile getirmişti.

Yargı o fotoğrafın izini sürüyor

Haber Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Necdet Uzun, 6 Ağustos'taki yazısında Hrant Dink cinayetinin ardından servis edilen fotoğrafın çok önemli olduğunu yazmıştı.

O fotoğraf...

Ogün Samast'la birlikte poz veren iki polis şefi, FETÖ soruşturması kapsamında dün açığa alındı. Aynı soruşturmada daha önce de Fox TV Haber Müdürü Ercan Gün ve Trabzon Jandarma İstihbarat eski Şube Müdürü Metin Yıldız tutuklanmıştı.

Haber Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Necdet Uzun, Hrant Dink’in katili Ogün Samast’ın Samsun’da çekilen fotoğrafıyla ilgili çok önemli detayları 6 Ağustos tarihli yazısında dile getirmişti.

Uzun, yazısında Samsun’da çekilen o fotoğrafın cinayetin aydınlatılması noktasında büyük önem taşıdığını ve bu cinayeti aydınlatacak en önemli noktalardan birinin de bu fotoğrafın hangi amaçla çekildiği ve servis edildiğinin araştırılmasıyla ortaya çıkarılacağına dikkat çekmişti.

O yazıdan 1 ay sonra Gazeteci Hrant Dink'i öldüren Ogün Samast'la birlikte poz veren iki polis şefi, terör örgütü FETÖ soruşturması kapsamında açığa alındı. Aynı kapsamda 25 Ağustos'ta Fox TV Haber Müdürü Ercan Gün ve Trabzon Jandarma İstihbarat eski Şube Müdürü Metin Yıldız tutuklanmıştı.

KURGU OLDUĞU ANLAŞILDI

19 Ocak 2007 tarihinde Hrant Dink'i öldüren Ogün Samast, cinayetin ardından 22 Ocak'ta Samsun Otogarı'nda yakalandı. Samast'ın, götürüldüğü Terörle Mücadele Şubesi'nin çay ocağında elinde Türk bayrağı ile fotoğrafı çekildi. Katilin bir yanında polis şefleri, diğer yanında ise jandarma bulunuyordu. Fotoğrafta yer alan polislerden dönemin Samsun Terörle Mücadele Müdürvekili Metin Balta ve aynı şubeden Komiser İbrahim Fırat, görevi kötüye kullanma ve gizliliği ihlal suçlamasıyla yargılandı.

Star gazetesinin haberine göre, fotoğraf skandalının terör örgütü FETÖ tarafından hazırlanan kumpasların planlı bir parçası olduğu ortaya çıktı. O fotoğrafın, 'cinayeti milliyetçiler işledi' algısı oluşturup Ergenekon operasyonuna zemin hazırlaması amaçlanan bir kurgu olduğu anlaşıldı.

TERFİ ETTİLER

Dönemin Samsun Terörle Mücadele Şube Müdür Vekili Metin Balta hakkında, “İhmal suretiyle görevi kötüye kullanma” suçundan 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası, komiser İbrahim Fırat hakkında ise, “Soruşturmanın gizliliği ihlal etmek” suçundan 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandı, yerel mahkemede beraat etti. Daha sonra Yargıtay'a taşınan dava yılan hikayesine döndü.

O süreç içinde terfi de ettirilen Balta 3.Sınıf Emniyet Müdürü olurken, Fırat ise emniyet amirliğine terfi ettiler. Ama 15 Temmuz darbe girişiminin ardından önce FETÖ üyeliğinden açığa alındılar, sonra meslekten ihraç ettirildiler.

GÜN VE YILDIZ 25 AĞUSTOS’TA TUTUKLANMIŞTI

Trabzon Jandarma İstihbarat eski Şube Müdürü Metin Yıldız’ın Hrant Dink cinayetiyle ilgili bütün detay bilgilere cinayet öncesi vakıf olduğu, fakat bu durumu soruşturmayı yürüten İstanbul polisinden Ogün Samast yakalanana kadar gizlediği iddia edildi. Yıldız’ın cinayet günü Hrant Dink öldürülmeden saatler önce o dönem başka bir görevde olan Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Engin Dinç ile de 2 ayrı telefon görüşmesi belirlenmişti.

Ercan Gün’ün ise Hrant Dink cinayetinin işlendiği 19 Ocak 2007 günü FETÖ/PDY üyeleri Adem Yavuzarslan, Faruk Mercan ve Ekrem Dumanlı ile yoğun telefon irtibatında bulunduğu, bu kişilerce Samsun iline gönderildiği, burada bulunduğu sırada kullanımındaki cep telefonundan Samsun İl Jandarma Komutanlığı santralini aradığı tespit edildi. Bir süre Jandarma santraliyle görüşen Gün’ün sonra cep telefonunu kapatarak Jandarma görevlileri ile gizli bir buluşma gerçekleştirdiği algısını yaratıp İstanbul’a döndüğü belirlendi. Aslında Gün’ün Jandarma ile hiç buluşmadığı tespit edilmişti.

Ercan Gün’e FETÖ mensuplarınca Ogün Samast’ın gözaltındaki fotoğrafının teslim edildiği, yayınlanmasının sağlandığı iddia edildi. Ogün Samast’ın elinde Türk bayrağı bulunduğu halde Atatürk’ün bir sözü önünde çekilmiş fotoğrafının Samsun İl Jandarma Komutanlığı’nda çekilmiş gibi kurgu yapıldığı ve Ergenekon operasyonlarının zemininin hazırlandığı öne sürüldü. Hrant Dink cinayetinin arkasında ulusalcı grubun olduğu algısı oluşturularak örgütün amaçları doğrultusunda görsel medyada yayınlandığı ileri sürülmüştü.

İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimliği’nde Hakim Durmuş Karaçalı tarafından sorgulanan Ercan Gün ve Metin Yıldız tutuklanmıştı.

SIRADAKİ HABER
}