Geçen Yıl Kaç Organ Nakli Yapıldı?

Organ ve Doku Nakli Samsun Bölge Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Dr. Mehmet Kazak, geçen yıl Samsun bölgesinde toplam 108 organ ve doku naklinin gerçekleştirildiğini söyledi.

Geçen Yıl Kaç Organ Nakli Yapıldı?

2015 yılında Türkiye genelinde kendilerine organ bulunamayan 2 bin 300 hasta hayatını kaybetti.

Türkiye genelinde 2015 yılında toplamda 7 binin üzerinde organ ve doku nakli yapılırken Samsun, Sinop, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Amasya ve Tokat'ı kapsayan Organ ve Doku Nakli Samsun Bölge Koordinasyon Merkezi tarafından 2015 yılında toplam 108 organ ve doku nakli gerçekleştirildi.
'2015 YILINDA TOPLAM 108 ORGAN NAKLİ GERÇEKLEŞTİ'
Organ nakli sayısında her sene daha ileri gitmelerine rağmen organ bekleyen kişi sayısında azalma olmadığını belirten Organ ve Doku Nakli Samsun Bölge Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Dr. Mehmet Kazak, 'Organ bağışı ve nakli konusu ülkemizde her geçen gün daha da artıyor. Canlıdan organ nakli sayısında gayet iyi durumda olmamıza rağmen kadavradan organ nakli konusunda sıkıntılar yaşıyoruz. Bizim işin en zor kısmı beyin ölümü gerçekleşen hastaların yakınlarını ikna etme kısmıdır. Hasta yakınlarının biri bile olumsuz olsa o kadavradan organ alamıyoruz. Bundan 5 sene öncesine göre organ bağışı konusunda gayet ileri bir seviyeye geldik. 2015 senesi boyunca her yerde organ bağışı konusu hakkında bilgilendirici seminerler verdik ve kalabalık mekanlarda stantlar açarak vatandaşları bilinçlendirdik. Bu çalışmalar neticesinde bundan 5 sene önce Samsun'da 200 olan gönüllü organ bağışçısı sayısı bugün 8 bine kadar çıktı. 2015 yılında Samsun bölgeye bağlı illerde 57 böbrek, 25 karaciğer, 25 kornea 7 kalp ve 1 akciğer olmak üzere toplam 108 tane organ nakli gerçekleştirdik. Bundan sonraki süreçte de vatandaşların organ bağışı konusunda daha da bilinçlenmesi yönünde çalışmalarımız sürecek ve daha çok organ bekleyen hastaya ulaşmaya çalışacağız' dedi.
'BEYİN ÖLÜMÜ TESPİTİNDE OMÜ TÜRKİYE'DE 1. SIRADA'
Beyin ölümü tespiti sayısında Samsun'un çok başarılı olduğunu belirten Samsun Sağlık İl Müdürü Dr. Yusuf Köksal, 'Beyin ölümü tespitinde ülke genelinde çok ileri seviyedeyiz. Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Türkiye'deki tüm hastaneler içerisinde en çok beyin ölümü belirleyen hastane oldu. 2015 yılında toplam 38 tane beyin ölümü vakası tespit edildi. Bu beyin ölümü gerçekleşen hastalardan donöre dönüşme sayılarında ise OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Türkiye genelinde 2. oldu. Beyin ölümü gerçekleşen 38 kişinin 13 tanesinin organları, organ bekleyen başka kişilere yeni yaşam fırsatları sundu' diye konuştu.



EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunsporlu Kevin Brands geri döndü

1 Samsunsporlu Kevin Brands geri döndü

CHP Samsun İl Başkanı Akcagöz: 'Fındık fiyatı 15 TL olmalıydı'

2 CHP Samsun İl Başkanı Akcagöz: 'Fındık fiyatı 15 TL olmalıydı'

Milliyetçilerde sular durulmuyor

3 Milliyetçilerde sular durulmuyor

Samsun'da kanlı gece!

4 Samsun'da kanlı gece!

Samsun'da okul müdürlerine eğitim

5 Samsun'da okul müdürlerine eğitim

Meteorolojiden Samsun için sel uyarısı

6 Meteorolojiden Samsun için sel uyarısı

Samsun yolunda can verdi!

7 Samsun yolunda can verdi!

Samsun'da hayvansever iki kız çocuğuna taciz

8 Samsun'da hayvansever iki kız çocuğuna taciz

Samsun valiliğinden kritik uyarı!

9 Samsun valiliğinden kritik uyarı!

Atakum'da kaza, 2 yaralı

10 Atakum'da kaza, 2 yaralı


SIRADAKİ HABER