HaberlerSamsun'da korsan isyanı!

Samsun'da korsan isyanı!

Samsun Servis Aracı İşletmeleri Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Binay, korsan taşımacı sayısının 500'lere ulaştığını belirterek, duruma isyan etti.

Samsun'da korsan isyanı!

Samsun Servis Aracı İşletmeleri Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Binay, korsan taşımacı sayısının 500’lere ulaştığını belirterek, duruma isyan etti. Binay, “Korsanla ilgili hiçbir çalışma yok. Yetkililerin yapması gerektiği şeyi biz yapıyoruz, korsanların önüne çıkıyoruz. Artık üyelerimi zor tutacak hale geldim” dedi

Samsun Servis Aracı İşletmeleri Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Binay, yeni eğitim-öğretim döneminde de korsan taşımacılık sorununun ayyuka çıktığını belirterek, yetkilileri göreve çağırdı. Korsan taşımacı sayısının Samsun’da her geçen gün artığını aktaran Binay, 15 Temmuz darbe girişimi öncesinde yaklaşık 300 korsanla uğraştıklarını, ancak bu sayının şimdi 500’lere ulaştığını kaydetti. Binay, “Okullar 3 gün önce açıldı buna rağmen denetimler çok zayıf. Korsan araçlar denetlenmezken, bizim C plakalı araçlarımız denetleniyor. Korsan araçlar rahatlıkla dolaşıyor. Bizim bin 221 üyemiz var, her bir üyemiz korsan taşımacılıktan dolayı büyük mağduriyet yaşıyor" dedi.

2016 yılının ocak ayına kadar uygulanan Trafik Ceza Kanunu'nun EK 2-3 maddesinin Samsun’da artık uygulanmadığını ifade eden Başkan Binay, bu sorun yüzünden her gün adliyede olduklarını söyledi. Binay, “Samsun başka bir eyalet, korsan noktasında hiçbir çalışma yok. Yetkililerin yapması gerektiği şeyi biz yapıyoruz, korsanların önüne çıkıyoruz. Bizim görevimiz yol kesmek değil. Artık ben üyelerimi zor tutacak hale geldim. Bu insanlar 12 çeşit vergi veriyor, insanlar işin içinden çıkamaz hale geldi. Tarife çıkarıyoruz, tarifeye de uyamıyoruz. Müşteriyi kaçırmamak için ücretler de indirim yapılıyor. Ama korsan taşımada bu gibi indirimler yok, kara bir düzen var” diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİR ZAYIF KALIYOR
Sorunun çözümünün aslında kolay olduğunu belirten Başkan Binay, şunları söyledi: “Bu sorunun çözülmesi için trafiğin tam işlek olduğu saatlerde ekipler denetim yapmalı. Tekkeköy ilçesinin bir girişi var, burada denetim yapılmalı. Bu noktada 125 korsan araba var. Denetim yapılırsa bu sorun bir haftada çözülür. Ayrıca burada Samsun Büyükşehir Belediyesi ve UKOME’ye de büyük görev düşüyor. 2015 Nisan ayında UKOME’de ‘zabıtalar da meydanlara inip denetimlerini sıklaştıracak’ yönünde karar çıktı. Aslında burada Büyükşehir Belediyesi de zayıf kalıyor. Bazı işlerde Samsun pilot il seçiliyor ama bu gibi durumlarda hiçbir denetim yapılmıyor.”

Zeynep Irmak ÖCAL 

SIRADAKİ HABER
}