Diğer şehirler tepki gösterdi, Rize'de halk ekmek 1 TL oldu!

Rize'de halkın ucuz ekmek yemesi için Rize Belediyesi tarafından kurulan Halk Ekmek Büfeleri ekmeğe zam yaptı.

Diğer şehirler tepki gösterdi, Rize'de halk ekmek 1 TL oldu!

Rize’de bir süre önce fırınların 300 gramlık ekmeğin fiyatını 1.25 TL’ye çıkartması üzerine Rize Belediyesi fiyat indirilmesi talebinde bulunmuştu. Fırınlar fiyat düşürmeyince Rize Belediyesi kurduğu Halk Ekmek Büfeleri 300 gramlık ekmeği 80 Kuruş'tan satmaya başladı. Bunun üzerine fırınlar ekmeğin fiyatını 1 TL’ye düşürmek zorunda kalmıştı.

Rize’de Kurban Bayramı’nın hemen ardından fırınlar 300 gramlık ekmeği yeniden 1.25 kuruştan satmaya başladı. Rize Belediyesi'nin fiyatların yeniden 1 TL’ye çekilmesi için ekmeği 80 Kuruştan satmaya devam etmesi beklenirken, geçtiğimiz günden itibaren Halk Ekmek Büfeleri de zam yaparak ekmeğin adetini 1 TL’den satmaya başladı. Halk Ekmek Büfeleri’ndeki fiyat artışı ile ilgili henüz Rize Belediyesi’nden bir açıklama yapılmadı.

Kocaeli, 1.25 TL'lik fiyata savaş açmıştı

Kocaeli'de ekmek fiyatlarına belediye ve sivil toplum kuruluşları tarafından itiraz edilmesi üzerine olay yargıya taşındı. Mahkeme heyeti tarafından alınan kararname ile ekmek fiyatları 1.25 TL yerine 1TL olarak belirlendi.

Kocaeli'de ekmek fiyatlarındaki artışın itiraz edilmesi üzerine olay yargıya taşındı. Kocaeli Asliye Ticaret Mahkemesi tarafından alınan kararname ile 250 gram ekmeğin fiyatı 1.25 TL yerine 1 TL olarak satışa sunulmasına karar verildi.

Kocaeli İl Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Kocaeli Asliye Ticaret Mahkemesi tarafından alınana kararname ile 250 gram ekmek fiyatı 1 TL ‘den satılmasına kesin olarak karar verilmiştir. Mahkeme kararı ile 250 gram ekmeğin 1 TL'ye satılmasına karar verildiği halde eski tarife ile satış yapılması halinde esnaf ve tacir hakkında cezai işlem uygulanacak” ifadelerini kullandı.

Balıkesir Dursunbey Belediyesi 1.25'lik fiyata sert tepki göstermişti

Balıkesir’in Dursunbey İlçesinde 75 kuruştan satılan 300 gram ekmeğin 250 grama çekilerek 1 TL yapılması Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan’ın tepkisini çekmiş, en çok tüketilen gıdaların başında gelen ve sofraların vazgeçilmezi olan ekmeğe yapılan zam özellikle dar gelirli vatandaşların büyük tepkisine de neden olmuştu.

Türkiye'de en çok buğdayın üretildiği illerin başında gelen Balıkesir’de ekmeğe yapılan yüzde 60 oranında zamma tepki gösteren Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan," 2014 yılında Fırıncıların talepleri doğrultusunda düzenlenen nark fiyatlarına göre %33 zam yapılmıştı. Geçtiğimiz yılda bizzat şahsımın da devreye girmesi ile gramajı 300 grama yükseltilen fakat fiyatı 75 kuruş olarak kalan yeni fiyat listesi sonrasında bugün itibari ile ekmeğin 1 TL’den satılmaya başladığını öğrenmiş bulunmaktayım. Gramajı düşürülen ve üstüne üstlük fiyatı 1 TL’ye çıkan ekmekte, Buğday fiyatlarına yüzde 60 zam mı yapıldı ki ekmek fiyatlarına bu düzeyde faiş bir şekilde zam yapılıyor. Burada kusura bakmasınlar ama fırıncı arkadaşlarımız keyfi davranıyor. Karşılarında belediyemize ait bir fırının da olmaması istedikleri gibi zam yapmalarına sebep oluyor. Şu an itibari ile Balıkesir Büyükşehir Belediyemiz’e ait Fırıntaş A.Ş ile görüşmelerimiz başladı. Vatandaşımızın ucuza ekmek tüketmesi için Fırıntaş ekmeğini ilçemize getireceğiz. Ayrıca İlçemizdeki mevcut fırınlara da denetimleri sıklaştırarak hijyen kuralları konusunda katı olacağız. Bu zam yapılmadan önce herhangi bir fırıncı esnafı ya da yetkili benim ile bir görüşme yapmadı. Bugün gelen bir yazı ile ekmeğe zam yapıldığını duyduk. Biz her zaman olduğu gibi halkımızın yanında olacağız ve onların haklarını arayacağız. Biz belediye olarak vatandaşımızın mağdur olmasını istemeyiz ." demişti.EN ÇOK OKUNANLAR

Anne ile oğlu trafik kazasında hayatını kaybetti

1 Anne ile oğlu trafik kazasında hayatını kaybetti

Suriyelilerin bıçaklı kavgasında 2 kişi yaralandı

2 Suriyelilerin bıçaklı kavgasında 2 kişi yaralandı

Ankara polisinden 'Kaz' operasyonu

3 Ankara polisinden 'Kaz' operasyonu

Bağcılar pompalı tüfekle soygun anı kameraya saniye saniye yansıdı

4 Bağcılar pompalı tüfekle soygun anı kameraya saniye saniye yansıdı

Yaşlı adam evinde ölü bulundu

5 Yaşlı adam evinde ölü bulundu

Jandarmadan kaçak göçmenlere sıcak ilgi

6 Jandarmadan kaçak göçmenlere sıcak ilgi

Park halindeki otomobil alevlere teslim oldu

7 Park halindeki otomobil alevlere teslim oldu

Muazzez Abacı'dan anlamlı ziyaret

8 Muazzez Abacı'dan anlamlı ziyaret


SIRADAKİ HABER