Fındık üreticisi kumpasta

Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hayati Tosun, fındık fiyatının 10 liranın altına düşmesinin haksızlık olduğunu ifade ederek ''Fındık üreticisi kumpasta, bu haksızlık giderilmeli'' dedi

Fındık üreticisi kumpasta

Ziraat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Hayati Tosun, fındık fiyatlarının Haziran ayından bu yana kademeli olarak düştüğünü ve en son 10 liranın altında kalmasının üreticiye haksızlık olduğunu, fındık üreticisinin kumpasa düşürüldüğünü ve yapılan haksızlığın giderilmesi gerektiğini söyledi.

FINDIKTA OYUN

Fiyatların maliyetin altına düşmesinden dolayı 2016'da ve 2017'de ciddi problemlerin oluşabileceğini ifade eden Tosun, ''Neredeyse tekeli olduğumuz bu üründe ciddi oyun oynanıyor. Ocak 2016 ile beraber ürün-üretici üzerinde baskı ve oyun devreye girdi. Stoklardaki ve üreticinin elindeki fındık miktarını ihraç edilen fındık miktarı ile karşılaştırıldığında kafa kafaya görünüyor. Anlaşılıyor ki üreticinin elindeki fındığı ucuza kapatma hesabı yapıyorlar. Bu üreticiye bir kumpas. Fındıkta üretici fiyatının 10 liranın altına düşmesi haksızlık. Bu haksızlık en kısa zamanda giderilmeli. Eldeki fındığın fiyatını, sabırlı olan direnen üretici belirleyecek. Fındık, Karadeniz Bölgemiz için önemli bir ürün. Fındık fiyatlarının düşmesine müsaade etmemeliyiz. Üretici, üretimden pazarlamaya kadar, zincirin her halkasında olacak şekilde yönetimlerini demokratik olarak belirleyecekleri bir yapıda örgütlenmeye geçmeli'' diye konuştu.

Zerrin SOMUNCUEN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da korkunç ölüm!

1 Samsun'da korkunç ölüm!

Benimle birlikte kulübede oturur

2 Benimle birlikte kulübede oturur

Kendisi istemiş

3 Kendisi istemiş

 Samsun'a turist çekecek proje

4 Samsun'a turist çekecek proje

Tavukçulukta kafalar karıştı

5 Tavukçulukta kafalar karıştı

Askeri üsse saldırı: 41 ölü

6 Askeri üsse saldırı: 41 ölü

Engin İpekoğlu: 'Daha da iyi olacaktır'

7 Engin İpekoğlu: 'Daha da iyi olacaktır'

Hazır değil

8 Hazır değil

Fındıkta bakım zamanı

9 Fındıkta bakım zamanı

 AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı: 'Fedakrca hizmet ediyorlar'

10 AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı: 'Fedakârca hizmet ediyorlar'


SIRADAKİ HABER