HaberlerFındık fiyatları yerinde durmuyor! İl İl güncel fındık fiyatları

Fındık fiyatları yerinde durmuyor! İl İl güncel fındık fiyatları

Karadeniz'in en önemli geçim kaynağı olan fındıkta yaşanan rekolte kaybının dışında, fındık fiyatları anlamında da istenilen verim bir türlü alınamıyor. Dün yaşanan ufak çaplı fiyat artışı, bugün yerini düşüşe bırakırken, özellikle Samsun Çarşamba'da yaşanan 40 kuruşluk düşüş, fiyatların sezonun açıldığı güne dönmesine neden oldu.

Fındık fiyatları yerinde durmuyor! İl İl güncel fındık fiyatları

Karadeniz'in en önemli geçim kaynağı olan fındıkta yaşanan rekolte kaybının dışında, fındık fiyatları anlamında da istenilen verim bir türlü alınamıyor. Dün yaşanan ufak çaplı fiyat artışı, bugün yerini
düşüşe bırakırken, özellikle Samsun Çarşamba'da yaşanan 40 kuruşluk düşüş, fiyatların sezonun açıldığı güne dönmesine neden oldu. Birçok üretici fındıkta tekelciliğin olduğunu ifade ederken, devletin fındık fiyatlarına müdahale etmemesi halinde dalgalanmaların sürekli olarak yaşanacağını belirtiyor.

Giresun'da fındık fiyatları 10 kuruşluk düşüş yaşarken, Ordu'da 25 kuruşluk düşüş yaşandı. En fazla düşüş ise, Samsun Çarşamba'da gerçekleşti. Ticaret borsalarının verilerine göre diğer bölgelerde 10
kuruş ila 25 kuruş arasında değişen rakamlarda düşüş gerçekleşirken, Çarşamba'da 40 kuruşluk düşüş yaşandı. 16 Ağustos'ta 11.50 - 11.20 TL bandında açılan fındık sezonu, rekoltenin son derece düşük
olmasına rağmen günümüzde 11.60 - 11.30 bandına geriledi. Terme'de ise %50 randımanlı kabuklu fındık 25 kuruş düşüş yaşayarak 11.75 TL'den işlem gördü. Öte yandan Terme ile Çarşamba'nın konum olarak yakınlığı ve fiyatlardaki doğru orantı düşünüldüğünde, ticaret borsalarının bilgilendirme ekranlarına göre Terme'de 11.75 TL olan fındık fiyatlarının, Çarşamba'da neden 11.60 TL göründüğü ise merak konusu oldu.

Samsun - Çarşamba fındık fiyatları

Çarşamba'da fındık fiyatları yeni sezonun ilk gününe geri döndü. Sezon başladığında 11.50 TL'den işlem gören Çarşamba fındığı, Ağustos ayının sona ermesiyle birlikte 11.60 TL bandında işlem gördü. Dün yaşanan ufak çaplı artışla birlikte 12 TL olan fiyatları, yükseliş eğilimine girememesi ve 40 kuruşluk düşüş yaşamasıyla birlikte üreticileri isyan ettirmeyi başardı. Bir dönem 14 TL bandına gelen fiyatların, 11.60 TL bandına kadar gerilemesi ise, Samsunlu ve Çarşambalı üreticileri düşündürmeye devam etti.

İşte Çarşamba güncel fındık fiyatları:

Ordu fındık fiyatları

Ordu'da da diğer bölgelerde olduğu gibi 25 kuruşluk bir düşüş yaşandı. Çarşamba'ya göre düşüşten daha az etkilenen Ordu fındığı 12 TL'den işlem görürken, dün 12.25 TL'ye yükselen fiyatların tekrardan düşmesi Ordulu üreticileri memnun etmedi. Üreticiler, 'Fındık fiyatları yükseldi demeye gelmiyor, hemen düşüşe geçiyor.' derken, fiyatlardaki bu belirsizliğin bir an önce ortadan kalkması gerektiğini belirtiyor. 1 Eylül'de 12.50 TL'den işlem gören ve uzun bir süre bu fiyattan alıcı bulan %50 randımanlı Ordu kabuklu fındığı, Eylül ayının ortalarında 12.15 TL'leri görmüş, ardından 12 TL'ye düşmüştü. 12 TL'ye düşen %50 randımanlı kabuklu fındık, uzun bir süre sonra kıpırdanma yaşamış ve 12.25 TL'den işlem görmüştü. Fındıkta yaşanan bu kıpırdanma üreticilerdeki fiyat umudunu canlı tutarken, bugün yaşanan düşüş başlanılan yere geri dönülmesine neden oldu.

İşte Ordu güncel fındık fiyatları:

Giresun fındık fiyatları

Çarşamba ve Ordu'da olduğu gibi Giresun'da da fındık fiyatların düşüş yaşandı. Fındık üretiminin yoğun şekilde yapıldığı diğer bölgelere göre düşüşten daha az etkilenen Giresun'da, 12 kuruşluk bir azalma meydana gelirken, %50 randımanlı kabuklu tombul fındık 13.50 TL'den işlem gördü. Dün 13.62 TL'den alıcı bulan %50 randımanlı kabuklu tombul fındığın, bugün 13.50 TL'ye gerilemesi, üreticilerdeki artış umudunu azaltırken, 40 kuruş ve 25 kuruşluk bir düşüş yaşanmaması ise Giresunlu üreticilerin tek tesellisi oldu. Giresun'da tombul fındık 13.50 TL'den işlem görürken, Giresun %50 randımanlı kabuklu sivri fındık 12.50 TL'den işlem görüyor. %50 randımanlı kabuklu kara fındık ise 12.60 TL'den alıcı buluyor.

İşte Giresun güncel fındık fiyatları:

Ünye fındık fiyatları:

Ordu'nun en yoğun fındık üretimi yapan ilçelerinden bir tanesi olan Ünye'de de fındık fiyatları 25 kuruşluk düşüş yaşadı. Ordu'daki fındık fiyatlarıyla doğru orantılı seyreden fiyatlar üreticiyi memnun etmezken, %50 randımanlı kabuklu fındık 12.25 TL'den işlem görmeye başladıktan hemen sonra düşüş yaşayarak 12 TL'ye geriledi. Ünye'de, geçtiğimiz sezonun fındıkları ise günümüz fiyatlarından 1 TL daha düşüş fiyata alıcı buluyor.

İşte Ünye güncel fındık fiyatları:

Terme fındık fiyatları

Çarşamba ile doğru orantılı seyreden Terme fındık fiyatları da yaşanan düşüşten etkilendi. Çarşamba'ya göre daha az düşüş yaşanan Terme'de %50 randımanlı kabuklu fındık 11.75 TL'den işlem görürken, Çarşamba'da bu fiyat 11.60 TL oldu. Terme ile Çarşamba'nın konum olarak yakınlığı ve fiyatlardaki doğru orantı düşünüldüğünde, ticaret borsalarının bilgilendirme ekranlarına göre Terme'de 11.75 TL olan fındık fiyatlarının, Çarşamba'da neden 11.60 TL göründüğü ise merak konusu oldu.

İşte Terme güncel fındık fiyatları:

Düzce fındık fiyatları: 

Birçok bölgede düşüş yaşayan fındık fiyatları, Düzce'de sabit kalmaya devam etti. Uzun bir süredir 12 TL ila 11.75 TL'den işlem gören %50 randımanlı Düzce kabuklu fındığı, 30 Eylül itibariyle de 12 TL ila 11.75 TL arasında işlem görüyor. 

İşte Düzce güncel fındık fiyatları:

Fındık fiyatları yükseliyor demeye gelmiyor!

Karadeniz Bölgesi'nin en önemli geçim kaynaklarından bir tanesi olan fındıkta, fiyatlarda yaşanan dengesizlik bütün fındık üreticilerini tedirgin etmeye devam ediyor. Birçok fındık üreticisi, yaşanan bu dalgalanmaların tamamen tekelci firmalar yüzünden ortaya çıktığını ifade ederken, devletin fındık fiyatların acil şekilde müdahale etmesi gerektiğine inanıyor.

 

SIRADAKİ HABER
}